Autóhitel 2023 - mikor éri meg hitelezni?
- Írta: Erdene Noel
- publikálva: 2022. április 07.
- frissítve: 2023. február 28.
- Olvasási idő: 8 perc
Az autóhitelezés mellett egyre több magánszemély választja a lízingelést, amikor autót akar vásárolni. Mikor érheti meg jobban számodra a hitelezés, és hol lehet alacsony THM-el autókölcsönhöz jutni? Lenti cikkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
Autóvásárlási kölcsönhöz jutni Magyarországon 2023-ban is könnyen lehet a koronavírus okozta gazdasági nehézségek ellenére. Alábbi cikkünkben elmondjuk a legfontosabb tudnivalókat – hogy te is jól válassz!
Ellátási problémák és a kereslet
Az egész autóipar érzi az ellátási láncban megjelenő olyan hibákat, mint a mikrochip-, vagy nyersacél hiány. Természetesen mindezek ellenére a gazdaságnak szüksége van gépjárművekre, akár újra, akár régire. A használtautó-kereslet ugrásszerű növekedésével (és az új autó kínálat zsugorodásával) egyidőben megnőttek az árak és az autóhitelek utáni igény is. Azonban mielőtt belevágnál egy több éves autóvásárlási kölcsön felvételébe, 1-2 dolgot mindenképpen át kell gondolnod!
Autóhitel vállalkozások számára
Vállalkozások számára általában nem éri meg az autóhitelezés, nekik érdemes inkább a lízingelés lehetőségével élni. Egy hitelre megvásárolt gépjármű ára jóval magasabb, mint a lízingelté, mivel arra rákerülnek a kamatok és egyéb hitelezési költségek, illetve a futamidő alatti pénzpiaci kockázatokkal is számolni kell. A hitelezett autó kezelése, szervizelése és újraértékesítése is további erőforrásokat von el a cégtől.
A legnagyobb hátrány azonban a költségek elszámolása során jelentkezik. Autóhitel esetében nincs lehetőség a beszerzési árhoz, vagy a havi törlesztőrészlethez kapcsolódó ÁFA tartalom visszaigénylésére. Nyílt végű lízing esetében azonban a havi bérleti díj és az ahhoz kapcsolódó összes költség 100 százalékban elszámolható költségként. A vállalati autólízingelésről ebben a cikkünkben írtunk.
Leginkább akkor érheti meg egy cég számára hitellel autót vásárolni, ha abba be tud vonni valamilyen állami támogatást. A Széchenyi Kártya Program keretei közt elérhetőek olyan konstrukciók, melyek segítségével lehet gépjárművet is vásárolni. A program részleteiről itt írtunk. Amennyiben segítségre lenne szükséged a céges autóhitelezéssel kapcsolatos ideális ajánlatok felkutatásában és az igényléshez, fordulj hitelszakértőnkhöz az alábbi űrlap kitöltésével!
A másik állami támogatás ami akár több millió forintot is képes spórolni a vállalatnak az az elektromos autók után igényelhető támogatás. A 2022. július elsejéig tartó program keretei közt akár 2,5 millió forint támogatáshoz is hozzá lehet jutni. Az ehhez kapcsolódó költségvetés általában napok, vagy akár órák alatt kimerül – de az állam sokszor biztosít új forrást a támogatáshoz. Érdemes ezért az IFKA elektromobilitás honlapján feltüntetett megújítási időpontokat is figyelni.
Várhatóan milyen költségeim lesznek? Mi az a THM?
A THM fogalmával szinte minden hitelfelvételnél találkozhatunk. A hitel összesített költségeit hivatott bemutatni, de fontos azt hangsúlyozni, hogy korántsem tartalmazza az összes potenciálisan felmerülő költséget!
A THM tartalma:
- kamat
- kezelési ktsg.
- bankszámlavezetés díja
- hitelközvetítő díja
- értékbecslés és helyszíni szemle díja
- ingatlannyilvántartási eljárás díja
A THM nem tartalmazza:
- közjegyzői díjat
- fedezetre kötendő biztosítást
- biztosítás, garancia díját
- hitelbírálati díjat
- késedelmi kamat, nemfizetésből adódó díjakat
- futamidő meghosszabbításának díját
“a hitel teljes díjának aránya a hitel teljes összegéhez éves százalékában kifejezve” (forrás: 2009/CLXIII tv. a fogyasztónak nyújtott hitelről, 1. Melléklet)
A magas THM miatt lehet megérné lízingelni?
A 0. kérdés amit meg kell válaszolnod autóhitelezés során, az az, hogy van-e lehetőséged, és hogy egyáltalán megérné-e a te helyzetedben a lízinget választani.
Mi a különbség az autóhitel és az autólízing között?
Ugyan mind a két intézménynek az a célja, hogy (gyakorlatilag) egy kölcsönszerződésként megkönnyítse az autóhoz jutást Magyarországon – alapvető különbségek vannak a két konstrukció között. A legfontosabbakat összegyűjtöttük ebben a táblázatban:
Autóhitel | Autólízing | |
---|---|---|
Tulajdonjog | Már a vásárlásnál átszáll (azonnali tulajdonjog) | Attól függ, hogy zárt vagy nyílt (zárt esetén átszáll az utolsó törlesztővel) |
Célhoz kötött? | Mivel gyakorlatilag egy személyi kölcsön, szabadon felhasználható | Célhoz kötött, az autó vételárát kapod meg |
THM | Ált. magasabb (akár 10-20%-os hiteldíjjal) | Ált. alacsonyabb (akár 0%-os is) |
Kell önerő? | Nem feltétlenül szükséges | Szükséges |
Szakértői tipp: “Általában az alacsonyabb THM (teljes hiteldíj mutató) miatt sokan úgy gondolják, hogy jobban járnak az autólízinggel, de a kérdés korántsem ilyen egyszerű.”
Autólízing esetében például szükséged lesz önerőre, valamint maximum az autó vételárát kapod meg – így például az eredetiségvizsgálat vagy a műszaki vizsgálatok díját neked kell kifizetni.
Mi az autóhitel előnye az autólízinghez képest?
Autóhitel esetében a legnagyobb pluszként azt szokták megemlíteni, hogy nincs szükség önerőre – mivel az gyakorlatilag egy személyi kölcsön. A kapott pénzt szabadon el lehet költeni az autóvásárlással kapcsolatos egyéb díjakra, továbbá a igényt lehet tartani állami támogatásra is. Viszont az autóhitelhez tartozó THM jóval magasabb, könnyen eléri 10-20%-ot is!
Így tehát az egyértelmű előnyök ellenére azt semmiképpen sem lehet mondani, hogy az autóhitel minden szituációban jobb, mint a lízing. Az igénylő anyagi helyzete, a vásárolni kívánt gépjármű kora, állapota, vagy meghajtása számos egyéb körülmény mellett lehetetlenné teszi azt, hogy egyértelmű győztest hirdessünk. Az mindenképpen fontos, hogy nézz alaposan körbe a bankoknál és az autókereskedőknél, hiszen 1-1 extra beemelésével akár több millió forint támogatáshoz juthatsz – vagy éppen eshetsz el. Amennyiben segítségre lenne szükséged a döntés meghozatala során, fordulj nyugodtan hitelezési szakértőnkhöz – a tanácsadás ingyenes, és az is marad.
Állami támogatások autóvásárlás esetén
Két esetben lehet állami támogatást igényelni autóvásárlás esetén, mellyel a kormányzat célja a gyermekvállalás támogatása, illetve a magyar lakossági gépjárműpark modernizálása.
A nagycsaládosok személygépkocsi-vásárlási támogatása
A nagycsaládos kedvezmény autókra akkor jár, ha a kérelmező legalább három vagy több gyerek után jogosult családi pótlékra (kiv.: tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek, akiknél ez a feltétel nem kötelező). Legfeljebb 2.500.000 Ft igényelhető, de nem haladhatja meg az autó vételárának 50%-át.
Milyen követelmények vannak az autóval szemben?
- új autó (vagy 2000 km alatti bemutató vagy tesztautó) kell hogy legyen,
- min. 7 állandó ülőhellyel,
- de nem minősül lakóautónak.
A támogatást közvetlenül a Magyar Államkincstárnál lehet igényelni, postai úton (cím: Magyar Államkincstár, Családtámogatási Főosztály, 1919 Budapest), elektronikus úton ezen az oldalon keresztül, vagy személyesen bármelyik kormányablaknál.
Elektromos autók állami támogatása
Szintén ugyanezek az értékhatárok (max 2.500.000 Ft támogatás a bruttó vételár feléig) vonatkoznak az elektromos autók vásárlási támogatására is – amennyiben az autó vételára nem éri el a 12 millió. 12 és 15 millió között 1.500.000 Ft állami támogatás jár, afelett meg semennyi.
A fent említett két támogatási forma összevonható, így akár 5 millió forintnyi vissza nem térítendő állami támogatást lehet kapni.
Azt azonban érdemes észben tartanod, hogy az állam által hozott kritériumok együttesét csak 1-2 modell tudja teljesíteni ma a piacon.
+1 lehetőség – Széchenyi GO! lízing-, és hitelprogram
Az államilag támogatott “kölcsönszerződésekhez” tartozik a Széchenyi GO! lízing-, és hitelkonstrukció, mely a piacinál jóval kedvezőbb feltételekkel igyekszik támogatni a magyar mikro-, és kkv szektor újraindítását. A sok esetben csak előre meghatározott hitelcélra fordítható finanszírozással kapcsolatos részleteket a KAVOSZ honlapján találhatsz!
Gyakran Ismételt Kérdések – Autóhitel 2023
Melyik a legjobb autóhitel?
A számos ajánlat és az igénylők különböző háttere miatt ezt nehéz megmondani. A legtöbb nagy bank (pl.: az OTP, a K&H, MKB) és pénzintézet (pl.: Cofidis Groupe) ajánl konkrét autóhitel konstrukciókat. 2022-es autóhitel kalkulátorunk segítségével könnyen fel tudod deríteni a piac java részét te magad is, de ha segítségre lenne szükséged az ideális ajánlat megtalálásában – kérj segítséget egy Grantis-os hitelszakértőtől!
A törlesztési moratórium vonatkozik az autóhitelekre is?
Az általános hitelmoratórium, melyet Varga Mihály pénzügyminiszter jelentett be még 2021. szeptemberében a koronavírus hatásainak enyhítésére kiterjed az autóhitelkre is. Egyelőre 2022. június 30-áig biztosan nem kell azoknak törleszteni, akik ezt 2021. október 31-ig igényelték. Új szerződésekre nem lehet kérvényezni a hiteltörlesztési moratóriumot.
Autóhitel vagy autólízing a jobb?
Ez egy sokmindentől függő kérdés, mind a kettőnek megvan az előnye-hátránya. Pár sorral feljebb találhatsz egy táblázatot a legfontosabb különbségekről, mely alapján meg tudod hozni a döntést a te konkrét helyzetedre is!
Kell-e önerő autóhitelnél?
Nem, mivel a bankok gyakorlatilag egy személyi kölcsönt ajánlanak ilyenkor – mely igénybevételéhez nem szükséges önerő.
Fogalomtár – Autóvásárlási kölcsön
KHR lista – régebbi nevén BAR lista
A KHR (központi hitelinformációs rendszer) célja, hogy megakadályozza a túlzott eladósodást. Gyakorlatilag az eddig felvett hiteleidet, és az azokkal kapcsolatos törlesztési hajlandóságod méri. Létezik egy ún. “negatív KHR lista” mely alapján nehezebbé válik a további hitelfelvétel. A köznyelvben leginkább ezt nevezik KHR vagy BAR listának.
Referenciakamat, BUBOR, BIRS
A Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb (BUBOR) és a Budapesti Kamatswap Ügyletek (BIRS) a változó kamatozású hiteleknél határozza meg a törlesztőrészlet alakulását. A bank által meghatározott kamatfelárral együtt eredményezi az adós által fizetendő konkrét kamatlábat. A BUBOR az 1-12 hónapos kölcsönöknél, a BIRS a hosszabb távú ügyleteknél szokott irányadó lenni.
Kamatfelár
A bank által meghatározott százalék, mely a referenciakamattal összeadva adja meg a teljes hitelkamatot.
JTM
Jövedelemarányos törlesztési mutató. Az MNB “adósságfék-rendeletének” nyomán létrejött mutató, mely maximalizálja a havi törlesztőrészletet a nettó jövedelmed arányában. 200.000 Ft feletti hitelösszeg esetén kötelező vizsgálni.
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Tanácsadóink
Az ő ajánlataikat mind összehasonlítottuk

Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 3 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.