Mi az a Falusi CSOK?

A Falusi CSOK a CSOK Plusz testvére, amely a tanyák, valamint bizonyos kistelepüléseken lakások és házak vásárlásához, felújításához és korszerűsítéséhez nyújt vissza nem térítendő támogatást.

A Falusi CSOK összege korszerűsítésre, ha ingatlant vásárolsz és egyben bővítesz, korszerűsítesz is:

1 gyermek esetén  1 000 000 Ft
2 gyermek esetén  4 000 000 Ft
3 vagy több gyermek esetén15 000 000 Ft

A Falusi CSOK összege felújításra, ha meglévő lakást bővítesz, korszerűsítesz:

1 gyermek esetén      600 000 Ft
2 gyermek esetén   2 000 000 Ft
3 vagy több gyermek esetén  7 500 000 Ft

A Falusi CSOK-kal vásárolt és felújított vagy bővített lakás vagy ház minimális alapterülete:

Gyermekek számaLakás Ház

1 gyermek esetén
40 m270 m2
2 gyermek esetén  50 m2 80 m2
3 vagy gyermek esetén  60 m2 90 m2

Ezt az alapterületetet a bővítés befejezése után kell elérnie az ingatlannak.

Mi a különbség sima és a Falusi CSOK-között?

Csak ingatlanvásárlásra nem veheted fel Falusi CSOK-ot. A felvett összegnek csak a fele fordítható ingatlan vásárlásra, a másik felét az ingatlan felújítására és/vagy bővítésére kell fordítanod. 

Az is jelentős különbség a CSOK Pluszhoz képest, hogy a Falusi CSOK-kal megvásárolt lakásnak nem kell lakhatónak lennie, csak a felújítás, korszerűsítés befejezése után kell megfelelnie a lakhatóság követelményének. A felújításra/korszerűsítésre rendelkezésre álló idő 4 év

 A „külterületi ingatlan” esete

Külterületi lakás esetében is lehetőséged van Falusi CSOK igénybevételére, ha az ingatlan az ingatlan-nyilvántartásban tanya vagy birtokközpont megnevezéssel szerepel. Külterületi ingatlan esetén az ország bármely pontján igényelheted a támogatást.

Maximum mennyi kamattámogatott hitelt kaphatok? 

A Falusi CSOK mellé felvehetsz CSOK Plusz hitelt is, amely évi 3 százalékos fix kamatozású hitel maximum 25 évre. 

  • Egy gyermek vállalására 15 millió forint,
  • két gyermekre 30 millió forint,
  • három vagy több gyermekre 50 millió forint kamattámogatott hitel járhat (a hitelösszegbe a meglévő gyermekek is beleszámítanak).

    A sima CSOK hitel is elérhető még:
  • két gyermekre 10 millió forint
  • három vagy több gyermekre 15 millió forint igényelhető.

A tanyaközpontokban, kis falvakban az ingatlanárak sokkal mérsékeltebbek, így ha több gyermeket terveztek, ezek az összegek már jelentős segítséget jelenthetnek a lakhatás megoldásához. 

Milyen feltételei vannak a falusi CSOK-nak?

Rendelkezned kell minimum 1 év, a 15 millió forint összegű Falusi CSOK igénylése esetén pedig 2 év társadalombiztosítási jogviszonnyal. A középfokú tanulmány ideje nem vehető figyelembe a TB jogviszonynál, a felsőfokú tanulmány ideje viszont igen.  

Falusi CSOK-ot akkor is igényelhetsz, ha élettársaddal élsz, házas vagy, vagy egyedül neveled gyermekeidet, Ha azonban azt vállalod, hogy a jövőben születendő gyermekeid után igényelsz támogatást, akkor ezt csak úgy teheted meg ha házas vagy, és legalább egyikőtök fiatalabb 41 évesnél. 

Ha a Falusi CSOK-ot meglévő használt lakás bővítésére és/vagy korszerűsítésére igényled, akkor lakcímkártyával igazolnod kell, hogy a lakás már a kérelem benyújtásának időpontjában lakhelyedül szolgált, és gyermekeid – akikre a kedvezményt felvetted – szintén ott laktak.

Ha lakásvásárlással egybekötött bővítésre és/vagy korszerűsítésre vetted fel a Falusi CSOK-ot, akkor lakcímkártyával igazolnod kell, hogy az utolsó CSOK-részlet folyósításától számított 90 napon belül beköltözöl, mindazon családtagjaiddal együtt, akikre a kedvezményt felvetted. 

Ha használt lakást vásárolsz, a lakás vételára legfeljebb 20 százalékkal haladhatja meg a bank által megállapított forgalmi értéket, és az eladó nem lehet rokonod vagy élettársad. Építés, illetve felújítás esetén arról kell nyilatkoznod, hogy az építési tevékenységet végző személy nem közeli hozzátartozód vagy élettársad, illetve – ha az építési munkálatokat vállalkozás végzi, – a vállalkozásban te nem rendelkezel tulajdonnal. 

Csak olyan bővítést finanszírozhatsz CSOK-kal – meglévő épület, átalakításának kivételével – ahol a lakás hasznos alapterülete legalább egy lakószobával, minimum 8 négyzetméterrel, nő az építkezés végére. Bővítésnek számít az emeletráépítés, illetve a tetőtérbeépítés is, akkor is, ha nem hozol létre két önálló lakást.

Mit jelent az, hogy korszerűsítés?

A Falusi CSOK-kal a következő felsorolásból akár több korszerűsítési munkát is finanszírozhatsz:

  • víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,
  • fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
  • központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
  • az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
  • a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra cserélése,
  • tető cseréje, felújítása, szigetelése,
  • kémény építése, korszerűsítése,
  • belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos- vagy vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség felújítását, a WC-felújítást; a konyhafelújítást,
  • a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30 százalékáig, valamint
  • a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20 százalékáig.

Lehet-e vállalkozásom a Falusi CSOK-os ingatlanban?

A Falusi CSOK-ról szóló kormányrendelet szerint, aki felvette a Falusi CSOK támogatást, de a támogatásban szereplő ingatlan lakáscél mellett egyéb, például gazdasági célt is szolgál, akkor a támogatás összegét késedelmi kamattal növelten vissza kell fizetnie.

Ez alól azonban van kivétel. Ha már a támogatás benyújtásakor nyilatkozol arról, hogy az érintett ingatlant a többségi tulajdonodban álló gazdasági társaság vagy te magad, egyéni vállalkozóként székhelynek használod, akkor nem kell a támogatást visszafizetned.

Ha kistermelőként élsz egy preferált településen, ahol igényelhetsz Falusi CSOK-ot, és a vállalkozásodnak nincs telephelye, csak székhelye, úgy a támogatott ingatlanban folytathatsz gazdasági tevékenységet, vagyis ott lehet a céged székhelye, feltéve hogy a támogatást csak a lakhatást biztosító ingatlanrészre fordítod.

A Falusi CSOK elutasításának okai

A Falusi CSOK igényléseknél nem ritkán előfordul, hogy a valós helyzet és az ingatlan-nyilvántartásban szereplő térképmásolat eltér egymástól. Például ha a családi házhoz hozzáépítettetek egy szobát, amely nem szerepel a térképmásolaton, az nem feltétlenül jelent problémát. Ha viszont az elvárt minimális alapterülethez szükség van az adott szoba beszámítására, akkor már bonyolultabb a helyzet.

Vannak olyan bankok, amelyek kizárólag jogilag kifogástalanul rendezett státuszú ingatlant fogadnak el. Tőlük nem várható, hogy a hitelbírálat számodra kedvező lesz egy ilyen esetben. Vannak azonban elnézőbb hitelintézetek, amelyek mérlegelik a helyzetet. Falusi CSOK-nál ugyanis a feltételeknek csak a bővítés vagy felújítás után kell hogy a házad vagy lakásod megfeleljen.

Mikor kell visszafizetni késedelmi kamattal a Falusi CSOK támogatást?

  • Ha a Falusi CSOK-ot felvetted akkor neked és gyermekeidnek is a folyósítást követő 10 évig életvitelszerűen a támogatott lakásban kell laknotok. A Falusi CSOK folyósítását követő 90 napon belül be kell mutatnod a lakcímet igazoló hatósági igazolványt.
  • Ha az igénylő a banknak vagy az igazolást kibocsátónak valótlan adatot tartalmazó nyilatkozatot tett és ez alapján jutott kedvezményhez, akkor a támogatást késedelmi kamattal együtt kell a bankon keresztül visszafizetne.
  • Ha a bővítési, felújítási munkálatok a szerződésben meghatározott határidőn, de legfeljebb hat éven belül nem készülnek el, vagy időközben valamilyen okból úgy döntesz, hogy a bővítést vagy felújítást nem valósítod meg, a már folyósított kedvezményt vissza kell fizetned.
     
  • Ha a támogatási szerződésben általad vállalt munkálatokat nem teljesíted, a folyósított családi otthonteremtési kedvezményt – sőt annak a lakás vásárlására számított összegét is − késedelmi kamattal növelten kell visszafizetned.

Gyakran Ismételt Kérdések a Falusi CSOK-ról


A Falusi CSOK folyósításához mennyi idő kell?

A Falusi CSOK utalása általában minimum egy hónapot vesz igénybe, de előfordul hogy a bankok lassabban dolgoznak így akár 3 hónap is eltelhet, mire a pénz a számládon lesz. Ilyenkor a támogatásnak azt a részét utalja át a bank, amelyet ingatlanvásárlásra kaptál. A felújításra és/vagy bővítésre szánt összeg esetében az elvégzett munkálatokat és az anyagköltséget számlákkal kell igazolnod, a folyósítást pedig ezekhez ütemezi a bank, ezek elkészültét pedig egy műszaki ellenőr ellenőrzi.


Falusi CSOK hol igényelhető?

Rendelkezésedre áll például az OTP Bank, az Erste Bank, a Raiffeisen Bank, vagy az MBH Bank.