Adókedvezmény 2025: mennyi adót kaphatsz vissza?
- Írta: Veres Patrik
- publikálva: 2022. július 13.
- frissítve: 2025. január 02.
- Olvasási idő: 64 perc
Nem mindegy, hogy a bruttóból mennyi nettód lesz, főleg mivel Magyarországon igen magasak az adóterhek.
Tudtad, hogy az emberek jogosultak lennének adókedvezményekre, de például 2020-ban a nyugdíjbiztosítással rendelkezők 15%-a nem vette igénybe a neki jogosan járó adójóváírást? Te vajon közéjük tartozol? Segítünk, hogy ne így legyen.
Ebben a cikkben konkrétan felsoroljuk, hogy mely tevékenységekre és milyen mértékben igényelhetsz vissza adót magánszemélyként.
Ezekről lesz szó konkrétan:
- Az adóvisszatérítés forrása: személyi jövedelemadó (SZJA)
- Adójóváírás megtakarításokhoz
- Nyugdíjcélú öngondoskodási formák adóvisszatérítéssel
- Önsegélyező és egészségpénztár adóvisszatérítéssel
- A nyugdíjszakértő véleménye: tényleg megéri az adójóváírásért megtakarítani?
- Adóalap-csökkentő kedvezmények
- Családi adó- és járulékkedvezmény
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK)
- Első házasok kedvezménye
- Személyi kedvezmény: betegség után járó adókedvezmény
- Súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségek
- Hogyan segít a Grantis, hogy te is kihasználd az adóelőnyeidet?
Mindjárt részletesen megmutatjuk neked, hogy pontosan mire igényelheted vissza a befizetett adódat. De előtte érdemes megismerned, hogy pontosan milyen adót kapsz vissza, miből tudod ezeket a kedvezményeket és visszatérítéseket igényelni.
Az adóvisszatérítés forrása: személyi jövedelemadó (SZJA)
Az alább ismertetett adókedvezmények a személyi jövedelemadóra, vagyis az szja-ra vonatkoznak. Miután az szja egy jövedelemadó, a jövedelmek után kell megfizetni, mértéke 15%. Összegyűjtöttük, hogy pontosan milyen jövedelmek után kell szja-t fizetned.
Az szja-köteles jövedelmek típusai:
- Munkaviszonyból származó jövedelem (munkabér),
- társas vállalkozás tagjának közreműködéséért kapott jövedelem (Bt., Kft.),
- csecsemőgondozási díj (CSED),
- gyermekgondozási díj (GYED),
- álláskeresési járadék,
- táppénz,
- gazdasági társaság vezető tisztségviselőjeként kapott jövedelem,
- választott tisztségviselők jövedelme,
- segítő családtagként szerzett jövedelem,
- a mezőgazdasági őstermelő jövedelme,
- a bérbeadó jövedelme,
- ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem,
- ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem,
- kamatjövedelem,
- osztalékjövedelem,
- árfolyamnyereségből származó jövedelem.
Nem szja-köteles jövedelmek:
- nyugdíj,
- családi pótlék,
- gyermekgondozási segély (GYES),
- ápolási díj,
- anyasági és gyermeknevelési támogatás (GYET),
- temetési segély,
- nevelőszülői díj.
Míg az alanyi jogon kapott támogatásokat az adóidtól függetlenül kapod, és elég hozzá megfelelni bizonyos feltételeknek, addig az szja-kedvezményeknél feltétel az is, hogy legyen befizetett szja-d, amire a támogatást érvényesíteni tudod.
Az szja-t érintő kedvezményeknek két nagyobb csoportja van:
- Az egyik csoportba tartoznak a nyugdíjcélú öngondoskodási formák és az önsegélyező és egészségpénztárak, amik nem csökkentik az összevont adóalapot, tehát az szja-t mindenképp be kell fizetni évközben, azonban a következő évben visszaigényelhető ennek egy része, amit aztán a megtakarítási számlán írnak jóvá.
- A másik az úgynevezett adóalap-csökkentő kedvezmények csoportja, amik tulajdonképpen a bruttó bért csökkentik a nettó bér javára. Ezeknél is vissza lehet igényelni az adót utólag, de dönthetsz úgy is, hogy eleve nem is fizeted be az szja egy részét, és ennyivel magasabb nettó bért kapsz évközben (erről természetesen nyilatkozatot kell tenni a munkáltató felé). Ide tartozik a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, a személyi kedvezmény, az első házasok kedvezménye és a családi adókedvezmény.
Példa: ha például nettó 20 000 forint családi adókedvezményre vagy jogosult, akkor ennyivel csökken az éves szja-fizetési kötelezettséged, azaz gyakorlatilag éves szinten ennyivel több lesz a nettó jövedelmed. Ha van nyugdíj-megtakarításod, amire befizetsz havi 25 000 forintot, akkor pedig a következő évben tovább tudod csökkenteni az szja-dat: ez esetben 60 000 forintot visszakapsz belőle. Így a kedvezmény együttes mértéke már 85 000 forint.
SZJA mértéke 2025-ben
2025-ben a személyi jövedelemadó (szja) mértéke 15%. Korábban, egészen 2016-ig 16% volt, amit aztán egy százalékponttal csökkentettek, és a mértékén azóta nem változtattak. Mint ahogy az alábbi táblázatban is látható, már egy minimálbért kereső adófizető is befizet évi több mint 300 ezer forint szja-t, átlagbér esetén pedig ennek több mint kétszeresét.
bértípus | bruttó bér havonta | nettó bér havonta | 15% szja az éves bruttó bér után | Kihasználható-e a nyugdíjbiztosítás 130.000 Ft-os adókedvezménye? |
---|---|---|---|---|
minimálbér | 266 800 Ft | 177 400 Ft | 480 240 Ft | igen |
garantált bérminimum | 326 000 Ft | 216 800 Ft | 586 800 Ft | igen |
Jogosultság adóvisszatérítésre: mikor és hogyan kell jelezni?
A nyugdíj- és egyéb megtakarítások adójóváírását az adóbevallásban lehet érvényre juttatni, tehát mindig visszamenőleg kell visszaigényelni az előző adóévre vonatkozóan a már befizetett szja-t.
Az adóalap-csökkentő kedvezmények évközben és év végén is igénybe vehetőek, te döntöd el, hogy melyiket választod. Évközben a munkáltató felé kell adóelőleg-nyilatkozatot tenni, aki ezután levonja a jövedelemből az érvényesíthető kedvezmény összegét, így a havi bérből eleve kevesebb szja-t (és adott esetben járulékot) kell fizetni. Év végén az szja-bevallásban lehet érvényesíteni az adóévre vonatkozóan.
Ha például szülőként két gyermeket nevelsz, akkor évi bruttó 133 330 forint családi adókedvezményre vagy jogosult. Ha erről évközben nyilatkozatot teszel a munkáltatód felé, akkor ennek a 15%-át – ennyi az szja aránya – megkapod nettóban, ami évi 20 000 forint (havonta 1667 forint kedvezmény).
Adójóváírás megtakarításokhoz
A magyar társadalom jelentős része a mai napig úgy véli, hogy az állam feladata, hogy gondoskodjon róluk, és az öngondoskodás mint állampolgári magatartás viszonylag újkeletű. Az öngondoskodás népszerűsítése érdekében az állam több megtakarítási lehetőséget is adójóváírással támogat, ilyenek például:
- a nyugdíjcélú öngondoskodási formák,
- az önsegélyező és egészségpénztárak.
Ezekre nincs külön adókedvezmény törvény, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény rendelkezik (a későbbiekben röviden: szja törvény).
Az adójóváírás egy olyan kedvezmény, amelynél a korábban befizetett adód egy részét kapod vissza, tehát az adó befizetését nem kerülheted el, és a pénzt sem alanyi jogon kapod, hanem az állam a megtakarítási hajlandóságodért cserébe lemond az adóbevétel egy részéről.
Nyugdíjcélú öngondoskodási formák adóvisszatérítéssel
Magyarországon a KSH adatai szerint az aktív lakosságon belül csak 21%-nak van nyugdíjcélú megtakarítása. Sokak szerint az állam feladata, hogy a nyugdíjat biztosítsa: az OTP Öngondoskodási Indexe szerint a megkérdezettek 37%-a kizárólag az állami nyugdíjból, 20%-a munkából, 11%-a korábbi befektetéseiből szeretne megélni időskorában, a válaszadók 28%-ának pedig ötlete sincs, hogy miből boldogul majd.
Hiába várják sokan az államtól, hogy mindenben gondoskodjon róluk – amit amúgy csak egyre magasabb adókból tud megtenni –, egyre inkább látszik, hogy az állam nem lesz képes elégséges mértékben biztosítani a nyugdíjat az állampolgárainak. A nyugdíjrendszer nem fenntartható, mivel az aktív dolgozók tartják el a mindenkori nyugdíjasokat, viszont az aktívak aránya egyre csökken, mert az emberek egyre tovább élnek. A magánnyugdíjpénztári rendszert lényegében megszüntették, így ez a nyugdíjpillér sem tudja már tehermentesíteni az államot.
Ha ezt így nyíltan nem is mondják ki, de az intézkedéseikből arra tudunk következtetni, hogy ezzel a magyar állam is tisztában van. Nem véletlen, hogy adójóváírást adnak a nyugdíjcélú megtakarítások mellé, amivel motiválni szeretnének mindenkit arra, hogy az időskori megélhetéséről saját maga gondoskodjon. Ezzel saját magukat tehermentesítik, és az időskori megélhetés terhét apránként helyezi át a megtakarítókra az állam.
Hogyan működnek a nyugdíjcélú megtakarítások után járó adókedvezmények? Egy videóban magyaráztuk el
Pozsár László, a Grantis nyugdíjszakértője minden lényegeset elmond a nyugdíj-megtakarítások után járó adókedvezményekről, amik összesen akár az évi 280.000 forintot is elérhetik.
Három, adójóváírással támogatott nyugdíjcélú megtakarítás létezik:
Mindhárom esetében az éves megtakarítás összegének a 20%-a igényelhető vissza személyi jövedelemadó (szja) jóváírásának formájában. Ezt nem fizetik ki neked közvetlenül, hanem a nyugdíjszámládra kerül, és ott további hozamokat termel. Ehhez hozzáférni majd nyugdíjba vonuláskor fogsz tudni.
Bár az éves 20% adóvisszatérítés mindegyikre jár, az adójóváírás összegének van egy éves maximuma, ami mindhárom nyugdíj megtakarításnál más és más. Az alábbiakban kifejtjük, melyiknél mennyi adókedvezmény jár pontosan.
Forrás: grantis.hu gyűjtés a hatályos jogszabályok alapjánTudtad? Kettő vagy három megtakarítás kombinációjánál az éves adójóváírás együttes összege maximum 280 000 Ft lehet, amit 1 400 000 Ft éves befizetéssel lehet elérni.
De hogyan használható ki a nyugdíj előtakarékosságok után járó adójóváírás, ha nem marad visszaigényelhető szja a szülőknek járó szja-visszatérítés miatt?
A családi kedvezményre jogosult szülők visszaigényelhetik a befizetett szja-jukat, ekhójukat, illetve KATA esetében a tételes adó negyedét. Erről a kormányrendelet itt, a NAV állásfoglalása pedig itt olvasható. Az adóvisszatérítés felső határa az szja és az ekho szerint adózó szülőknél külön-külön legfeljebb 809 000 forint.
Tény, hogy magas keresetre van ahhoz szükség, hogy a maximális szja-visszatérítés után is maradjon visszaigényelhető szja-d. Ehhez egész biztosan 298 851 forintnál magasabb nettó bért kell keresni, és ebben még a családi kedvezmény benne sincs.
Nézzünk egy példát: egy egy gyermeket nevelő, családi adókedvezményt igénybe vevő alkalmazott bruttó 600 000 forintos jövedelemmel 2021-ben 960 000 forint szja-t fizet be. Ebből a jövedelemadóból megkapja a maximális 808 920 forint szja-visszatérítést, és marad még 151 080 forint szja, amire érvényesíthető a nyugdíjcélú megtakarítások befizetései után járó adóvisszatérítés.
Így az a megtakarító egygyermekes szülő, aki rendelkezett bruttó 600 000 forintos jövedelemmel és nyugdíjra takarékoskodott, az éves megtakarítása és az szja-visszatérítés alapján akár 958 920 forintot is visszakaphat jövőre.
Ha valakinek nincs ekkora jövedelme, akkor is van megoldás!
A nyugdíjbiztosítás az életbiztosítások közé tartozik, ezért szerződőt és biztosítottat kell megnevezni a megtakarítás indításakor. A szerződő személyi jövedelemadójából számolják a 20%-os visszatérítést, a biztosított pedig az, aki felhasználja majd a nyugdíjmegtakarítást. Jellemzően a szerződő és a biztosított is ugyanaz a személy, ám a kettő eltérő is lehet. A takarékoskodó szülő az öngondoskodás lejárati ideje alatt bármikor díjmentesen módosíthatja a szerződőt egy olyan közeli hozzátartozóra vagy közeli barátra, akinek kihasználatlan szja-ja marad. Így a szülő megkapja a jóváírást a közeli hozzátartozó kihasználatlan adójából.
Önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP)
Ahogy a neve is mutatja, az önkéntes nyugdíjpénztár egy pénztári megtakarítás, ami abban tér el az önsegélyező és egészségpénztáraktól, hogy ennél a típusnál kizárólag nyugdíjcélra lehet megtakarítani. Működésüket az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény szabályozza. A nyugdíjpénztárnál 2-6 előre összeállított befektetési portfólió közül lehet választani, szakértelmet és időráfordítást nem igényel a fenntartásra. Felerészben magyar állampapírba fektetnek. Az egyes konstrukciók olcsónak számítanak, és nincs köztük számottevő – évi 1-1,5%-nál nagyobb – költségbeli különbség. A korlátozott befektetési lehetőségek ellenére ha már csak 10 éved van a nyugdíjig, akkor az alacsony költségek miatt megérheti ezt választanod.
Önkéntes nyugdíjpénztár adójóváírás / ÖNYP adókedvezmény
Az önkéntes nyugdíjpénztár esetében a 20%-os adójóváírás éves maximuma 150 000 forint, azonban figyelj arra, hogy ÖNYP adójóváírás keretösszege az önsegélyező és egészségpénztárakkal osztozik. Ez akkor lényeges, ha többféle pénztárban is tag vagy, és többnél is vissza szeretnéd igényelni az adót.
A 150 000 forintos ÖNYP adóvisszatérítés igénybevételéhez 750 000 forint éves megtakarítás szükséges, ami lehet egyéni és/vagy munkáltatói befizetés, de akár támogatói adomány is. Az adókedvezményt a pénztártag egyéni számláján írják jóvá, és beépül a tőkébe.
2024-ben 54 milliárd forint adójóváírást vettek igénybe a nyugdíjpénztári tagok.
Önkéntes nyugdíjpénztár adóvisszatérítés visszafizetése / ÖNYP adókedvezmény visszafizetése
Az adójóváírást azért adja az állam, hogy a privát nyugdíjadat gyarapítsa, nem pedig azért, hogy idő előtt elköltsd. Éppen ezért a nyugdíjcélú megtakarítások többségénél, ha valami miatt felveszed az összeget, akkor az adójóváírást 20%-os büntetőkamattal kiegészítve vissza kell fizetned az államnak. Az önkéntes nyugdíjpénztár ez alól kivétel, viszont nem árt tudnod, hogy az első 10 évben semmi esetre sem férsz hozzá a félretett pénzedhez, és utána is adóznod kell a tőke után. Ezt a következő szekcióban ki is fejtjük részletesebben.
Önkéntes nyugdíjpénztár megtakarítás adómentessége
Nemcsak adóvisszatérítést, de adómentességet is kaphatsz. Ha megvárod a nyugdíjba vonulást (optimális esetben 65 éves korban), akkor a teljes megtakarításodat adómentesen felveheted azzal a feltétellel, hogy legalább 10 évig pénztári tag voltál.
Más esetben viszont nem kevés adót kellene megfizetned. Az első 10 évben semmi esetre sem férsz hozzá a félretett pénzedhez, ezután viszont adómentesen felveheted a hozamokat, de legfeljebb háromévente. A tőkéd viszont a 21. megtakarítási évig adóköteles marad. Az adókedvezmény beépül a tőkébe, így ezt is 15%-os szja és 15,5%-os szocho adók terhelik, ha idő előtt veszed fel.
Addig az alábbi adóterheket kell megfizetned a tőkédre (amibe az adókedvezmény is beletartozik) abban az esetben, ha nem várod meg a nyugdíjba vonulást:
- 15%-os szja (adóalap: 87%), ezt a pénztár vonja le,
- 13%-os szocho (adóalap: 87%), ezt neked kell megfizetned.
A kifizetett tőke adóköteles része az alábbiak szerint változik évről évre, ezt kell megszorozni a 87%-os adóalappal, és az szja, illetve a szocho mértékével:
Az önkéntes nyugdíjpénztári tőke adózása
A pénztári tagság kezdete óta eltelt idő | 11. évben | 12. évben | 13. évben | 14. évben | 15. évben | 16. évben | 17. évben | 18. évben | 19. évben | 20. évben | 21. évtől |
A kifizetett tőke adóköteles része* | 100% | 90% | 80% | 70% | 60% | 50% | 40% | 30% | 20% | 10% | 0% |
A megtakarításod tehát nyugdíjba vonuláskor válik adómentessé, de a hozamok már 10 év után adómentesen felvehetőek, és a 21 éve bent lévő tőke is adómentessé válik.
Nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ)
A nyugdíj-előtakarékossági számla, vagyis a NYESZ egy speciálisan nyugdíjcélra használható értékpapírszámla, amire neked kell értékpapírokat (részvények, kötvények, állampapír stb.) vásárolnod, és kezelned a befektetéseidet. Ez adja a legnagyobb befektetési szabadságot mindhárom közül, ugyanakkor ez igényli a legtöbb hozzáértést és időráfordítást. Tapasztalt befektetőnek javasolt. Lássuk, hogy működik a nyugdíj előtakarékossági számla adókedvezmény!
NYESZ adójóváírás
A NYESZ adókedvezmény maximum évi 100 000 forint, amihez 500 000 forintot kell befizetned adott évben. A NYESZ adókedvezmény visszaigénylése nem a bankszámládra történik, hanem a nyugdíjszámládra, és ugyanúgy be tudod fektetni, mint a tőkéd többi részét.
Nyugdíj előtakarékossági számla adójóváírás visszafizetése
Amennyiben felbontod a NYESZ-t a nyugdíjba vonulás előtt, és kiveszed belőle a pénzt, az adójóváírás 120%-os összegét vissza kell fizetned az államnak.
NYESZ megtakarítás adómentessége
A NYESZ-re vásárolt osztalékfizető részvények, befektetési alapok után osztalékadót kell fizetni. Ez úgy kerülhető el, ha olyan értékpapírokat vásárolsz, amik az osztalékot nem fizetik ki, hanem visszaforgatják a befektetésbe.
Ha a nyugdíjjogosultság megszerzése előtt veszed fel a megtakarítást, akkor arra az adóévre adójóváírás nem vehető igénybe, sőt a korábban jóváírt adóvisszatérítés teljes összegének 120%-át vissza kell fizetni az államnak. Továbbá a felvett hozamok után 15% személyi jövedelemadót (szja) és 13% szociális hozzájárulási adót kell fizetned. Ezeknek az adóalapja 87%.
A NYESZ-es megtakarítás akkor vehető fel adómentesen, ha eléred a nyugdíjba vonulási életkort (optimális esetben 65 év), és legalább 10 év eltelt a számlanyitás óta.
Ha nyugdíjba mész, és még nem telt el a 10 év a számlanyitás óta, de mégis felveszed a pénzt, akkor ugyanúgy adóznod kell a tőke után. Az adókedvezményt csak akkor kell visszafizetned 20%-kal növelten, ha nem telt el 3 év a számlanyitástól számítottan.
Nyugdíjbiztosítás
A nyugdíjbiztosítás egy befektetési típusú, vegyes vagy unit-linked életbiztosítás, amit speciálisan nyugdíjcélra lehet elindítani (a felhasználása természetesen teljesen szabad). A biztosítóknál eszközalapokból, vagyis befektetési portfóliókból lehet választani. A választék jóval szélesebb, mint a nyugdíjpénztáraknál, mégsem igényel annyi hozzáértést, mint a NYESZ. A hozamot itt is a részvények, befektetési alapok, kötvények és egyéb értékpapírok termelik. Azoknak javasolt, akik vagy garantált minimum kamatot keresnek, vagy több mint 10 évük van a nyugdíjig, és ezáltal van elég idejük kihasználni a nyugdíjbiztosításokban rejlő hozamtermelési potenciált.
Nyugdíjbiztosítás adókedvezmény visszaigénylése
A nyugdíjbiztosítás adókedvezmény esetében az éves 20%-os adójóváírás mértéke maximum 130 000 forint, amit 650 000 forintos éves befizetéssel lehet elérni. Az adójóváírást nem kapod kézbe, hanem a nyugdíjszámládra kerül, ahol befektetik, és további hozamokat termelhet.
A NAV adatai szerint 2020-ban több mint 287 ezren éltek az adójóváírás lehetőségével az előző adóévre vonatkozóan, és így összesen több mint 13 milliárd forintot kaptak vissza. Ez fejenként átlagosan 46 ezer forint feletti adókedvezményt jelent.
Ha KATA-s egyéni vállalkozó vagy, akkor nincs szja-d, és nem tudod igénybe venni az adóvisszatérítést, de van erre is megoldás: a nyugdíjbiztosítás esetében eltérhet egymástól a szerződő és a biztosított személye. Az szja-t a szerződőnek kell megfizetnie, az adójóváírást viszont a biztosított kapja. Vagyis ha van olyan házastársad, családtagod, akinek van szja-köteles jövedelme, és vállalja, hogy ő a lesz szerződő, te pedig a biztosított, akkor te is ki tudod használni az adójóváírást. Kattints ide, és segítünk!
Nyugdíjbiztosítás adójóváírás visszafizetése
A nyugdíjbiztosítás adójóváírását 20%-os büntetőkamattal kell visszafizetni az államnak, amennyiben nyugdíjba vonulás előtt felbontod a megtakarítást.
Nyugdíjbiztosítási megtakarítás adómentessége
A nyugdíjbiztosítás a nyugdíjba vonuláskor válik adómentessé, ami jelenleg 65 éves kort jelent, vagy Nők 40 esetében kevesebb is lehet. A nyugdíjbiztosítás az egyetlen, ami független a nyugdíjkorhatár-emeléstől, mert a szerződés megkötésekor érvényben lévő korhatár számít egyedül a pénzt felvételekor.
Ha 6 éven belül kiveszed a megtakarítást, akkor a hozamra 15% szja-t kell fizetned, és ahogy már említettük, az adójóváírás 120%-os összegét is vissza kell fizetned, de legalább szocho fizetési kötelezettség nincs.
A 6. évtől a kamatadó a felére, azaz 7,5%-ra csökken, az adókedvezmény 120%-át viszont változatlanul vissza kell fizetned. Ugyanezek az adózási szabályok vonatkoznak arra az esetre is, ha 10 éven belül mész nyugdíjba, tehát ilyenkor hiába szerzel nyugdíjjogosultságot, 7,5% kamatadót kell fizetned a hozamok után, az adókedvezményt viszont ebben az esetben nem kell visszafizetned.
A 10. évtől kamatadó-mentessé válik a nyugdíjbiztosítás, az adókedvezmény 120%-át viszont ugyanúgy vissza kell fizetned, ha még nem érted el a nyugdíjkorhatárt.
Önsegélyező és egészségpénztár adóvisszatérítéssel
Nem árt tudni, hogy létezik önmagában önsegélyező pénztár és önmagában egészségpénztár is, de a leggyakoribb a kettő kombinációja az egészség- és önsegélyező pénztárak formájában, ezekből 2019-es adatok szerint 14 darab volt. Működésüket az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény szabályozza.
Ha a három csoportot egynek vesszük, akkor összesen 1.020.000 egészség- és/vagy önsegélyező pénztári tag van Magyarországon, akiknek az együttes pénztári vagyona 65 milliárd forint.
Ezeknek a pénztáraknak a lényege, hogy a megtakarított pénzre igénybe lehet venni a 20%-os adójóváírást, ami évente maximum 150 000 forint lehet, ezután pedig a pénzt meghatározott célokra lehet elkölteni. Így olyan, mintha 20% kedvezménnyel vásárolnál.
Egészségpénztár felhasználási lehetőségek:
- Gyógyszerek,
- Gyógyászati segédeszközök
- Kötszerek, fertőtlenítő szerek,
- Fogászati segédeszközök,
- Fogpótlások segédeszközei,
- Fogszabályozás segédeszközei
- Lakás átalakítása mozgáskorlátozottak számára,
- Őssejtlevétel,
- Lombikbébi program,
- Ápolás, otthoni gondozás,
- Gyógyterápiás kezelések,
- Magánorvosi ellátás.
Önsegélyező pénztár felhasználási lehetőségek:
- Szülési szolgáltatás,
- csecsemő- és babaápolási termékek,
- csecsemőgondozási díj (CSED), gyermekgondozási díj (GYED), gyermekgondozási segély (GYES), gyermeknevelési támogatás (GYET) kiegészítése,
- gyermekruházat,
- tanszer,
- tankönyv,
- tandíj,
- térítési díj,
- kollégium,
- albérlet,
- lakáshitel-törlesztés,
- rezsiköltségek,
- táppénz kiegészítése,
- álláskeresési járadék és segély kiegészítése,
- megváltozott munkaképességűek jövedelmének kiegészítése,
- idősotthoni elhelyezés,
- temetési költségek,
- készpénzfelvétel.
Önsegélyező pénztár adójóváírás és egészségpénztár adókedvezmény
Az egészség- és önsegélyező pénztárak esetében is 20% adójóváírás jár az éves befizetések után, ami az egyéni számládra kerül, és pénztári szolgáltatásokra költheted, vagy önsegélyező pénztár esetében készpénzként is felveheted.
A független nyugdíj megtakarítási szakértő tippje: Ha legalább 100 000 forintot lekötsz két évre betét formájában, akkor további 10% adójóváírást kaphatsz a lekötött összeg után a lekötés évében. Ha a két év alatt feltöröd a betétet, akkor a hozamra nézve adófizetési kötelezettséged keletkezik, és az igénybe vett adójóváírást 20%-kal növelten vissza kell fizetned.
Az egészségpénztár és az önsegélyező pénztár adóvisszatérítés maximuma évente 150 000 forint. Ennek a teljes kihasználásához évi 750 000 forint megtakarításra van szükség. Ne feledd, hogy ez a keretösszeg az önkéntes nyugdíjpénztárakkal osztozik. Ez akkor lényeges, ha többféle pénztárban is tag vagy, és többnél is vissza szeretnéd igényelni az adót.
2020-ban 10 milliárd forint adójóváírást vettek igénybe az önsegélyező és egészségpénztári tagok.
A nyugdíjszakértő véleménye: tényleg megéri az adójóváírásért megtakarítani?
Az adójóváírást megéri igénybe venni, mivel ha már létezik ilyen lehetőség, kár lenne kihagyni. De csak az adójóváírásért nem éri meg megtakarítást indítani. Szimplán azért, mert a tőkéd és a hozamaid egyre növekednek, az éves adójóváírás mértéke viszont változatlan. Tizenöt-húszéves távon a megtakarítás teljes nagyságához viszonyítva az adójóváírások összege el fog törpülni.
Ettől még hasznos az adójóváírás, például segít a költségeket lefaragni. Az alábbi táblázatban látható, hogy egy átlagos havi összeg esetén 1,2–1,5 millió forint adójóváírás tud összegyűlni. De ne felejtsük el, hogy ezekre is jár a hozam, így – nettó 4% éves átlaghozammal számolva – 1,7–2,5 millió forintot is jelenthet az adóvisszatérítés. Nem rossz ahhoz képest, hogy ez “ingyenpénz” az államtól, de a megtakarítás egészéhez képest nem sok, mert az ennek akár a tízszerese is lehet.
Az adókedvezmény érvényesítésének felső határai az egyes nyugdíj-előtakarékossági formáknál
Nyugdíj-előtakarékossági forma | Adójóváírás mértéke | Adójóváírás éves maximuma (forint) | Mekkora megtakarítással érhető el a maximális éves adójóváírás, havi befizetés esetén (forint) | Mekkora megtakarítással érhető el a maximális éves adójóváírás, éves befizetés esetén (forint) |
Önkéntes nyugdíjpénztár* | az éves megtakarítás 20 százaléka | 150 000 | 62 500 | 750 000 |
Nyugdíj-előtakarékossági számla | az éves megtakarítás 20 százaléka | 100 000 | 41 667 | 500 000 |
Nyugdíjbiztosítás | az éves megtakarítás 20 százaléka | 130 000 | 54 167 | 650 000 |
Forrás: Grantis saját gyűjtés
Megtakarítást tehát nem az adójóváírásért éri meg indítani, hanem azért, hogy hosszú távon és rendszeresen félretedd a pénzt, mindezt úgy, hogy közben be is fektetik, és hozamokat termel, ami adott esetben meg is duplázhatja a félretett összeget.
Ezért se tarts attól, hogy az állam elveszi tőled a 20%-os adókedvezmény lehetőségét. Visszamenőleg nem vehetik el, ha pedig úgy döntenek, hogy egyszer csak megszüntetik, akkor is megéri megtakarítani a fentebb vázolt okok miatt.
Adóalap-csökkentő kedvezmények
Az adóalap-csökkentő kedvezmények az összevont adóalapot, vagyis az éves bruttó jövedelmet csökkentik a nettó jövedelem javára. Az adó év végén is visszaigényelhető, de dönthetsz úgy is, hogy eleve nem is fizeted be az szja egy részét, és ennyivel magasabb nettó bért kapsz évközben.
Az elmúlt években leginkább az elöregedés demográfiai folyamatát megfordító gyermekvállalást és házasságkötést támogatta az állam, több adókedvezmény is ehhez kapcsolódik, de emellett például betegségekhez kapcsolódó adójóváírást is kaphatsz. Ezeket nézzük meg most részletesen.
2021. január 1-jétől az adóalap-kedvezményeket, ha többre is jogosult vagy egyszerre, a következő sorrendben lehet érvényesíteni:
- négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK),
- személyi kedvezmény,
- első házasok kedvezménye,
- családi kedvezmény.
Ezekről a NAV tájékoztatója itt olvasható.
Családi adó- és járulékkedvezmény
A családi adó- és járulékkedvezmény is az úgynevezett adóalap-kedvezmények közé tartozik, mivel a személyi jövedelemadót csökkenti, illetve ha nincs elég szja a teljes kedvezmény érvényesítéséhez, akkor a fennmaradó rész 15%-a a társadalombiztosítási (tb) járulék terhére is érvényesíthető. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gyerekeid miatt kevesebbet adózol, és több lesz a nettód.
Ki jogosult a családi adókedvezményre?
- Bárki, aki saját háztartásban nevelt gyermek után családi pótlékra jogosult, azaz lehet szülő, nevelőszülő, gyám vagy az a személy, akihez a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték.
- Nevelőszülő, ha a gyermekkel együtt él, és legalább egy éve bejegyzett élettársi kapcsolatban van a gyermek szülőjével, nevelőjével vagy gyámjával.
- Várandós kismama a terhesség 91. napjától és a vele közös háztartásban élő házastársa.
- Családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek.
- Rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
Mik a családi adókedvezmény feltételei?
A családi adókedvezményt akár az év közben is lehet érvényesíteni. Ilyenkor a munkáltató felé kell adóelőleg-nyilatkozatot tenni, aki ezután levonja a jövedelemből az érvényesíthető családi kedvezmény, illetve a családi járulékkedvezmény összegét, így a havi bérből eleve kevesebb szja-t és járulékot kell befizetni. Az adóelőleg-nyilatkozatok elérhetők a NAV honlapján. Ennek a kitöltéséhez igénybe lehet venni a NAV honlapján elérhető ANYA programot (Adóelőleg Nyilatkozat Alkalmazás) is, ami végigvezet a kitöltési folyamaton, majd a nyilatkozatot ki kell nyomtatni, alá kell írni, és át kell adni a munkáltatónak.
A családi adókedvezmény ezen kívül az szja-bevallásban is érvényesíthető az év végén az adóévre vonatkozóan.
A családi adókedvezmény összege
Az Szja-törvény szerint a családi adókedvezmény éves összege bruttóban megadva:
- egy eltartott esetén 66 670 forint;
- két eltartott esetén 133 330 forint,
- három és minden további eltartott esetén 220 000 forint (nagycsaládos kedvezmény).
Ennek a tényleges, nettó éves mértékét úgy kapod meg, ha megszorzod 0,15-tel, vagyis a 15%-os szja mértékével.
Az adókedvezmény kiszámításánál eltartottak száma számít, ugyanakkor a kedvezményezett eltartottak száma mutatja meg, hogy ezt az összeget hányszor lehet figyelembe venni. Ez azért van, mert lehet olyan eltartott, aki nem kedvezményezett, de minden kedvezményezett eltartott egyben eltartott is (kedvezményezett eltartott: aki a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény alapján a családi pótlék összegének megállapításánál figyelembe vehető).
eltartottak száma | kedvezményezett eltartottak száma | családi adókedvezmény éves mértéke (bruttó) | kedvezmény éves összege nettóban |
---|---|---|---|
1 | 1 | 66 670 Ft | 10 000 Ft |
2 | 1 | 133 330 Ft | 20 000 Ft |
2 | 2 | 266 660 Ft | 40 000 Ft |
3 | 1 | 220 000 Ft | 33 000 Ft |
3 | 2 | 440 000 Ft | 66 000 Ft |
3 | 3 | 660 000 Ft | 99 000 Ft |
A NAV havi családikedvezmény-kalkulátorával kiszámolhatod, mennyi adókedvezményre vagy jogosult, ideértve a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményét (NÉTAK) és az első házasok kedvezményét is.
A független nyugdíj megtakarítási szakértő tippje: ha az összes szja-kedvezményt igénybe vetted, akkor is van rá lehetőség, hogy a nyugdíj-megtakarításod után is igénybe vegyél támogatást. Erről bővebben itt olvashatsz.
Családi járulékkedvezmény mértéke és igényelhetősége
Ha a családi adókedvezmény téged megillető részét nem tudod teljes mértékben az szja-ból érvényesíteni, mert nincs hozzá elég szja-d, akkor a fennmaradó kedvezmény 15%-át családi járulékkedvezményként veheted igénybe, amennyiben biztosítottnak minősülsz (jellemzően ez azt jelenti, hogy van munkahelyed vagy tanulsz). Ez akár a 18,5%-os társadalombiztosítási (tb) járulék teljes összegéig érvényesíthető. A járulékkedvezmény önmagában nem vehető igénybe, szja-köteles jövedelem szükséges hozzá.
A családi járulékkedvezményt ugyanúgy lehet igénybe venni, mint a családi adókedvezményt.
Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK)
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményének (NÉTAK) lényege, hogy a kedvezményre jogosult édesanyának nem kell személyi jövedelemadót (szja) fizetnie az olyan jövedelmei után, mint a munkabér, közfoglalkoztatás, táppénz, CSED, GYED stb.
Ki veheti igénybe a kedvezményt?
A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményét (NÉTAK) az az anya vagy nevelőanya veheti igénybe, aki legalább négy gyermeket nevel, akik vér szerinti rokonságban állnak vele, vagy örökbefogadta őket, és akik után családi pótlékra jogosult, vagy ha családi pótlékra már nem jogosult, akkor a jogosultsága legalább 12 éven keresztül fennállt.
A független nyugdíj megtakarítási szakértő tippje: ha négy vagy több gyermeket nevelsz, és emiatt nem fizetsz szja-t, akkor nincs miből visszaigényelni a nyugdíj-megtakarításokra adott adójóváírást. De van megoldás: a nyugdíjbiztosítással a férjed vagy más családtagod szja-jából is kaphatsz vissza, mivel ennél a megtakarításnál eltérhet egymástól a szerződő és a biztosított személye. Erről bővebben itt olvashatsz.
Első házasok kedvezménye
Jogosultság az első házasok kedvezményére
Az első házasok kedvezményének feltétele, hogy legalább a házaspár egyikének ez legyen az első házassága, ettől függetlenül az a házastárs is jogosult a kedvezményre és annak megosztására, akinek nem ez az első házassága. Ugyanez igaz a bejegyzett élettársi viszonyra is, tehát nekik is ugyanúgy jár a támogatás. A kedvezmény nincs életkorhoz kötve.
Az igénybevétel feltétele, hogy a házastársak az adóbevallásban közös nyilatkozatot tegyenek, melyben egymás adóazonosító jelét is feltüntetik, és jelzik a kedvezmény összegének megosztására vonatkozó döntésüket.
A jogosultság 24 hónapig tart, és megszűnik, ha a házaspár elválik, vagy ha az egyik fél meghal.
A kedvezmény mértéke
Az első házasok kedvezménye annyit tesz, hogy páronként havi bruttó 33 335 forint jövedelem után nem kell 15%-os szja-t fizetniük, így a munkáltatójuktól havi 5 000 forinttal több nettó bért fognak kézhez kapni.
A támogatás 24 hónapig jár, ez alatt 120 000 forint szja-t lehet megspórolni.
Személyi kedvezmény: betegség után járó adókedvezmény
A személyi kedvezmény mértéke
A személyi kedvezmény a minimálbér egyharmadának száz forintra kerekített összegével, azaz 2021-ben havi 55 800 forinttal, egy adóévre nézve pedig 669 600 forinttal csökkenti az összevont adóalapot (bruttó jövedelmet).
A személyi kedvezmény nettó összege, amit a NAV ténylegesen kiutal neked, évi 100 440, vagyis havi 8 370 forint.
Ezt azonban viszonylag kevesen veszik igénybe ahhoz képest, hogy mennyien lennének rá jogosultak.
A 2019-es évre benyújtott adóbevallásokból kiderült, hogy 283,5 ezren összesen 24,1 milliárd forint értékben vettek igénybe súlyos fogyatékosság miatt adókedvezményt
– írja az Index a VG-re és a NAV-ra hivatkozva.
Az igénybevétel feltételei
A személyi kedvezmény igénybe vehető:
- súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekre (orvosi igazolás szükséges),
- rokkantsági járadékra jogosultként,
- fogyatékossági támogatásra jogosultként.
A kedvezmény azokra a hónapokra jár, mikor a fogyatékosság fennáll. Ha ez az állapot ideiglenes, akkor a személyi kedvezmény utoljára a fogyatékos állapot megszűnésének hónapjában vehető igénybe. Rokkantsági járadék vagy fogyatékossági támogatás mellett a kedvezmény minden olyan hónapra jár, amikor a járadékot, ellátást folyósítják. Legfeljebb öt évre visszamenőleg utólag is igénybe vehető a kedvezmény az szja-bevallás önellenőrzésével.
Milyen betegségek után vehető igénybe az adókedvezmény?
Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségek listáját a 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet tartalmazza.
Súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségek és fogyatékosságok
Ezeket a betegségeket kigyűjtöttük neked egyetlen összefoglaló táblázatba. Az adott kategória lenyitása után megtalálod a pontos betegségtípusokat és azok BNO kódját is, ami az adókedvezmény igényléshez szükséges:
Betegségcsoport megnevezése | Betegség BNO kódja | Betegség megnevezése | |
1. Hallási fogyatékos | H90 | Vezetéses típusú és idegi eredetű hallásvesztés | |
H900 | Kétoldali vezetéses hallásvesztés | ||
H902 | Vezetéses hallásvesztés, k.m.n. | ||
H903 | Kétoldali idegi hallásvesztés | ||
H905 | Idegi hallásvesztés k.m.n. | ||
H906 | Kétoldali, kevert típusú hallásvesztés | ||
H908 | Kevert típusú hallásvesztés, k.m.n. | ||
H91 | Egyéb hallásvesztés | ||
H910 | Ototoxikus hallásvesztés | ||
H911 | Időskori nagyothallás | ||
H912 | Idiopathiás, hirtelen bekövetkezett hallásvesztés | ||
H913 | Süketnémaság, m.n.o. | ||
H918 | Egyéb hallásvesztés | ||
H919 | Hallásvesztés k.m.n. | ||
2. Mentális és | F71 | Közepes mentális retardáció | |
viselkedészavarok | F710 | Közepes mentális retardáció enyhe viselkedésromlással | |
F711 | Közepes mentális retardáció markáns viselkedésromlással | ||
F718 | Közepes mentális retardáció egyéb viselkedésromlással | ||
F719 | Közepes mentális retardáció viselkedésromlás nélkül | ||
F72 | Súlyos mentális retardáció | ||
F720 | Súlyos mentális retardáció enyhe viselkedésromlással | ||
F721 | Súlyos mentális retardáció markáns viselkedésromlással | ||
F728 | Súlyos mentális retardáció egyéb viselkedésromlással | ||
F729 | Súlyos mentális retardáció viselkedésromlás nélkül | ||
F73 | Igen súlyos mentális retardáció | ||
F730 | Igen súlyos mentális retardáció enyhe viselkedésromlással | ||
F731 | Igen súlyos mentális retardáció markáns viselkedésromlással | ||
F738 | Igen súlyos mentális retardáció egyéb viselkedésromlással | ||
F739 | Igen súlyos mentális retardáció viselkedésromlás nélkül | ||
3. Látási fogyatékos | H54 | Vakság és csökkentlátás | |
H540 | Vakság mindkét szemen | ||
H541 | Egyik szem vaksága, csökkentlátás a másik szemen | ||
H542 | Csökkentlátás mindkét szemen | ||
H543 | Nem osztályozott látásvesztés mindkét szemen | ||
4. Mozgásszervi fogyatékos * | |||
A végtag (végtagok) hiánya, | Z891 | Kéz és csukló szerzett hiánya | |
csonkoltsága, művégtag | Z892 | Mindkét felső végtag szerzett hiánya csukló felett | |
használatával is, egy vagy | Z893 | Mindkét felső végtag szerzett hiánya | |
több végtag nagyízületi | Z894 | Láb és boka szerzett hiánya | |
merevséggel járó | Z895 | Lábszár szerzett hiánya (térdben vagy térd alatt) | |
elváltozásai | Z896 | Lábszár szerzett hiánya (térd felett) | |
Z897 | Mindkét alsó végtag vagy részének szerzett hiánya (kivéve az öregujjakat) | ||
Z898 | Felső és alsó végtag szerzett hiánya | ||
Z899 | Végtag szerzett hiánya | ||
Q710 | A felső végtag(-ok) veleszületett teljes hiánya | ||
Q711 | A felkar és alkar veleszületett hiánya, a kéz meglétével | ||
Q712 | Mindkét alkar és kéz veleszületett hiánya | ||
Q713 | Kéz és ujj(-ak) veleszületett hiánya | ||
Q720 | Az alsó végtag(-ok) veleszületett teljes hiánya | ||
Q721 | A comb és lábszár veleszülettt hiánya, a lábfej meglétével | ||
Q722 | Mindkét lábszár és láb veleszületett hiánya | ||
Q723 | A láb és lábujj(-ak) veleszületett hiánya | ||
M245 | Ízületi kontraktúra | ||
M246 | Ízületi ankylosis | ||
M256 | Ízületi merevség, m.n.o. | ||
A járást súlyosan korlátozó | M45 | Spondylitis ankylopoetica | |
deformitással és merevséggel | M081 | Fiatalkori spondylitis ankylopoetica | |
járó M. Bechterew, | M87 | Csontelhalás | |
combcsontfejelhalás, álízület | M841 | Össze nem forrt csonttörés [álízület] | |
M960 | Álízület fúzió vagy arthrodesis után | ||
Krónikus polyarthritis a | M064 | Gyulladásos polyarthropathia | |
végtagízületekben | M068 | Egyéb, meghatározott rheumatoid arthritis | |
nagyfokú deformitással, | M069 | Rheumatoid arthritis k.m.n. | |
következményes | M07 | Psoriasisos és enteropathiás arthropathiák | |
merevséggel, izomatrofiával | M070 | Distalis interphalangeális ízületet érintő arthropathia psoriatica (L40.5+) | |
M071 | Arthritis mutilans (L40.5+) | ||
M072 | Spondylitis psoriatica (L40.5+) | ||
M073 | Egyéb psoriasisos arthropathiák (L40.5+) | ||
M074 | Arthropathia Crohn-betegségben [enteritis regionalis] (K50.-+) | ||
M075 | Arthropathia colitis ulcerosában (K51.-+) | ||
M076 | Egyéb enteropathiás arthropathiák | ||
M080 | Fiatalkori reumás ízületi gyulladás | ||
M082 | Szisztémás kezdetű juvenilis arthritis | ||
M083 | Fiatalkori szeronegatív polyarthritis | ||
M084 | Kevés ízületet érintő fiatalkori ízületi gyulladás | ||
M088 | Egyéb fiatalkori ízületi gyulladás | ||
M089 | Fiatalkori ízületi gyulladás, k.m.n. | ||
M09 | Fiatalkori ízületi gyulladás máshova osztályozott betegségekben | ||
M090 | Fiatalkori ízületi gyulladás psoriasisban (L40.5+) | ||
M091 | Fiatalkori ízületi gyulladás Crohn-betegségben [regionális enteritis] (K50.-+) | ||
M092 | Fiatalkori ízületi gyulladás colitis ulcerosában (K51.-+) | ||
M098 | Fiatalkori ízületi gyulladás egyéb, máshova osztályozott betegségekben | ||
M625 | Izomtömegvesztés és atrophia, m.n.o. | ||
Elzáródást okozó | I731 | Thromboangiitis obliterans [Buerger] | |
(obliteráló) érbetegségek | I74 | Artériás embólia és thrombosis | |
I740 | A hasi aorta embóliája és rögösödése | ||
I741 | Az aorta egyéb és nem megjelölt részeinek embóliája és rögösödése | ||
I742 | A felső végtag ütőereinek embóliája és rögösödése | ||
I743 | Az alsó végtag ütőereinek embóliája és rögösödése | ||
I744 | Végtagi ütőerek k.m.n. embóliája és rögösödése | ||
I745 | Az art. iliaca embóliája és rögösödése | ||
I748 | Egyéb ütőerek embóliája és rögösödése | ||
I749 | K.m.n. ütőér embóliája és rögösödése | ||
Többszörös torpid ulcus | I830 | Az alsó végtagok visszértágulatai fekéllyel | |
crurisszal járó | I832 | Az alsó végtagok visszértágulata, fekéllyel és gyulladással | |
postthromboticus syndroma | I870 | Visszérgyulladás utáni tünetegyüttes | |
Hemofília, a járást súlyosan korlátozó nagy ízületi merevséggel | M362 | Haemophiliás arthropathia | |
A központi vagy perifériás | G80 | Csecsemőkori agyi bénulás | |
idegrendszer sérülése, | G800 | Spasticus agyi bénulás | |
megbetegedése | G801 | Spasticus kétoldali bénulás | |
következtében az egyik alsó | G802 | Csecsemőkori féloldali bénulás | |
végtagra terjedő plegia vagy | G803 | Dyskineticus agyi bénulás | |
több végtagra terjedő súlyos | G804 | Ataxiás agyi bénulás | |
paresis, illetve plegia | G808 | Egyéb csecsemőkori agyi bénulás | |
G809 | Csecsemőkori agyi bénulás k.m.n. | ||
G81 | Féloldali bénulás (hemiplegia) | ||
G810 | Féloldali petyhüdt bénulás | ||
G811 | Féloldali spasticus bénulás | ||
G819 | Féloldali bénulás k.m.n. | ||
G82 | Kétoldali alsó végtag bénulás (paraplegia) és tetraplegia | ||
G820 | Petyhüdt paraplegia | ||
G821 | Spasticus paraplegia | ||
G822 | Paraplegia k.m.n. | ||
G823 | Petyhüdt tetraplegia | ||
G824 | Spasticus tetraplegia | ||
G825 | Tetraplegia k.m.n. | ||
G83 | Egyéb bénulásos szindrómák | ||
G830 | Felső végtag kétoldali bénulása | ||
G831 | Az egyik alsó végtag bénulása | ||
G832 | Az egyik felső végtag bénulása | ||
G833 | Egy végtag bénulása k.m.n. | ||
G834 | Cauda equina szindróma | ||
G838 | Egyéb meghatározott bénulásos szindrómák | ||
G839 | Bénulásos szindróma k.m.n. | ||
Előrehaladott deformitással | G35 | Sclerosis multiplex | |
járó rendszerbetegségek | G710 | Izom dystrophia | |
G12 | Gerincvelői izomsorvadás és rokon szindrómák | ||
G120 | Csecsemőkori gerincvelői izomsorvadás I. típus [Werdnig-Hoffmann] | ||
G121 | Egyéb öröklödő gerincvelői izomsorvadás | ||
G122 | Mozgató neuron megbetegedés | ||
G128 | Egyéb gerincvelői izomsorvadások és rokon szindrómák | ||
G129 | Gerincvelői izomsorvadás k.m.n. | ||
M363 | Arthropathia egyéb haematologiai rendellenességekben (D50-D76+) | ||
M364 | Arthropathia máshová osztályozott túlérzékenységi reakciókban | ||
M368 | A kötőszövet szisztémás rendellenességei máshová osztályozott, egyéb betegségekben | ||
Az alsó végtag (végtagok) | C40 | A végtagok csontjának és ízületi porcának rosszindulatú daganata | |
csontjainak vagy a csigolyáknak olyan körülírt elváltozásai, amelyek spontán törés vagy súlyos idegrendszeri sérülés (bénulás) közvetlen veszélyével járnak | C412 | Gerinc rosszindulatú daganata | |
5. Pervazív fejlődési zavarok | F84 | Pervazív fejlődési zavarok | |
F840 | Gyerekkori autizmus (autismus infantilis) | ||
F841 | Atípusos autizmus | ||
F842 | Rett szindróma | ||
F843 | Egyéb gyerekkori dezintegratív zavar | ||
F844 | Mentális retardációval és sztereotip mozgászavarral társuló túlzott aktivitás | ||
F845 | Asperger szindróma | ||
F848 | Egyéb pervazív (átható) fejlődési zavar | ||
F849 | Nem meghatározott pervazív (átható) fejlődési zavar | ||
6. Schizophrenia, | F20 | Schizophrenia | |
schizotypiás és | F200 | Paranoid schizophrenia | |
paranoid zavarok | F201 | Hebephrenia | |
F202 | Kataton schizophrenia | ||
F203 | Nem differenciálható (differenciálhatatlan) schizophrenia | ||
F204 | Schizophrenia utáni depresszió | ||
F205 | Reziduális schizophrenia | ||
F206 | Schizophrenia simplex (Egyszerű schizophrenia) | ||
F208 | Egyéb schizophrenia | ||
F209 | Nem meghatározott schizophrenia | ||
F21 | Schizotypiás rendellenesség | ||
F22 | Perzisztens delusionalis rendellenességek | ||
F220 | Paranoia (Deluzív zavar) | ||
F228 | Egyéb perzisztáló (tartós) paranoid (deluzív) zavar | ||
F229 | Nem meghatározott perzisztáló (tartós) paranoid (deluzív) zavar | ||
F23 | Akut és átmeneti pszichotikus rendellenességek | ||
F230 | Akut polimorf pszichotikus zavar (schizophrenia tünetei nélkül) | ||
F231 | Akut polimorf pszichotikus zavar schizophrenia tüneteivel | ||
F232 | Akut schizophreniform pszichózis (pszichotikus zavar) | ||
F233 | Egyéb akut döntően paranoid (deluzív) pszichotikus zavar | ||
F238 | Egyéb akut és átmeneti pszichotikus zavar | ||
F239 | Nem meghatározott akut és átmeneti pszichotikus zavar | ||
F24 | Indukált delusionalis rendellenességek | ||
F25 | Schizoaffektív rendellenességek | ||
F250 | Schizoaffektív zavar mániás típusa | ||
F251 | Schizoaffektív zavar depressziós típusa | ||
F252 | Schizoaffektív zavar kevert típusa | ||
F258 | Egyéb schizoaffektív zavar | ||
F259 | Nem meghatározott schizoaffektív zavar | ||
F28 | Egyéb nem organikus pszichotikus rendellenességek | ||
F29 | Nem organikus pszichózis k.m.n. | ||
7. * Daganatos betegségek közül: | |||
A vérképzőrendszer | C81 | Hodgkin kór | |
rosszindulatú betegségében | C810 | Nyiroksejt túlsúly | |
szenvedő | C811 | Nodularis sclerosis | |
C812 | Kevert sejtesség | ||
C813 | Nyiroksejtes kimerülés | ||
C817 | Hodgkin-kór egyéb formája | ||
C819 | Hodgkin kór, k.m.n. | ||
C82 | Follicularis [nodularis] non-Hodgkin lymphoma | ||
C820 | Osztodó kis sejtes, follicularis | ||
C821 | Kevert hasított kis sejtes és nagy sejtes, follicularis | ||
C822 | Nagy sejtes, follicularis | ||
C827 | A follicularis non-Hodgkin lymphoma egyéb típusai | ||
C829 | Follicularis non-Hodgkin lymphoma, k.m.n. | ||
C83 | Diffúz non-Hodgkin lymphoma | ||
C830 | Kis sejtes (diffúz) | ||
C831 | Hasított kis sejtes (diffúz) | ||
C832 | Kevert kis és óriás sejtes (diffúz) | ||
C833 | Nagy sejtes (diffúz) | ||
C834 | Immunoloblastos (diffúz) | ||
C835 | Lymphoblastos (diffúz) | ||
C836 | Differenciálatlan (diffúz) | ||
C837 | Burkitt-lymphoma | ||
C838 | A diffúz non-Hodgkin lymphoma egyéb típusai | ||
C839 | Diffúz non-Hodgkin lymphoma, k.m.n. | ||
C84 | Perifériás és cutan T-sejtes lymphomák | ||
C840 | Mycosis fungoides | ||
C841 | Sézary-kór | ||
C842 | T-zónás lymphoma | ||
C843 | Lymphoepitheliális lymphoma | ||
C844 | Perifériás T-sejtes lymphoma | ||
C845 | Egyéb és meghatározatlan T-sejtes lymphomák | ||
C85 | A non-Hodgkin lymphoma egyéb és k.m.n. típusai (200.202) | ||
C850 | Lymphosarcoma | ||
C851 | B-sejtes lymphoma, k.m.n. | ||
C857 | A non-Hodgkin lymphoma egyéb meghatározott típusai | ||
C859 | Non-Hodgkin lymphoma k.m.n. | ||
C88 | Rosszindulatú immumoproliferatív betegségek | ||
C880 | Waldenström macroglobulinaemia | ||
C881 | Alfa nehézlánc-betegség | ||
C882 | Gamma nehézlánc-betegség | ||
C883 | Immunoproliferatív vékonybél betegség | ||
C887 | Egyéb rosszindulatú immunoproliferatív betegségek | ||
C889 | Rosszindulatú immunoproliferatív betegség k.m.n. | ||
C90 | Myeloma multiplex és plasmasejtes rosszindulatú daganatok | ||
C900 | Myeloma multiplex | ||
C901 | Plasmasejtes leukaemia | ||
C902 | Plasmocytoma, extramedullaris | ||
C91 | Lymphoid leukaemia | ||
C910 | Heveny lymphoblastos leukaemia | ||
C911 | Krónikus lymphocytás leukaemia | ||
C912 | Subacut lymphocytás leukaemia | ||
C913 | Prolymphocytás leukaemia | ||
C914 | Szőrös-sejtes leukaemia | ||
C915 | Felnőttkori T-sejtes leukaemia | ||
C917 | Egyéb lymphoid leukaemia | ||
C919 | Lympoid leukaemia, k.m.n. | ||
C92 | Myeloid leukaemia | ||
C920 | Akut myeloid leukaemia | ||
C921 | Krónikus myeloid leukaemia | ||
C922 | Subacut myeloid leukaemia | ||
C923 | Myeloid sarcoma | ||
C924 | Acut promyelocytás leukaemia | ||
C925 | Acut myelomonocytás leukaemia | ||
C927 | Egyéb myeloid leukaemia | ||
C929 | Myeloid leukaemia k.m.n. | ||
C93 | Monocytás leukaemia | ||
C930 | Acut monocytás leukaemia | ||
C931 | Krónikus monocytás leukaemia | ||
C932 | Subacut monocytás leukaemia | ||
C937 | Egyéb monocytás leukaemia | ||
C939 | Monocytás leukaemia, k.m.n. | ||
C94 | Egyéb meghatározott sejttípusú leukaemia | ||
C940 | Acut erythraemia és erythroleukaemia | ||
C941 | Krónikus erythraemia | ||
C942 | Akut megakaryoblastos leukaemia | ||
C943 | Hízósejtes leukaemia | ||
C944 | Acut panmyelosis | ||
C945 | Acut myelofibrosis | ||
C947 | Egyéb meghatározott leukaemiák | ||
C95 | Meghatározatlan sejttípusú leukaemia | ||
C950 | Meghatározatlan sejttípusú akut leukaemia | ||
C951 | Meghatározatlan sejttípusú krónikus leukaemia | ||
C952 | Meghatározatlan sejttípusú subacut leukaemia | ||
C957 | Egyéb meghatározatlan sejttípusú leukaemia | ||
C959 | Leukaemia, k.m.n. | ||
C96 | A nyirok-, a vérképző- és kapcsolódó szövetek egyéb és meghatározatlan rosszindulatú daganatai | ||
C960 | Letterer-Siwe betegség | ||
C961 | Malignus histiocytosis | ||
C962 | Malignus hízósejtes daganat | ||
C963 | Valódi histiocytás lymphoma | ||
C967 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolódó szövetek egyéb meghatározott rosszindulatú daganatai | ||
C969 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolódó szövetek rosszindulatú daganata, k.m.n. | ||
D45 | Polycythaemia vera | ||
D46 | Myelodysplasiás szindrómák | ||
D460 | Refrakter anaemia igazoltan sideroblastok nélkül | ||
D461 | Refrakter anaemia sideroblastokkal | ||
D462 | Refrakter anaemia blast – túlsúllyal | ||
D463 | Refrakter anaemia blast – túlsúllyal, transformációval | ||
D464 | Refrakter anaemia, k.m.n. | ||
D467 | Egyéb myelodysplasiás szindrómák | ||
D469 | Myelodysplasiás szindróma, k.m.n. | ||
D47 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolt szövetek bizonytalan és ismeretlen viselkedésű daganata | ||
D470 | Bizonytalan és ismeretlen természetű histiocytás és hízósejtes daganatok | ||
D471 | Idült myeloproliferatív betegség | ||
D472 | Monoclonalis gammopathia | ||
D473 | Essentialis (haemorrhagiás) thrombocythaemia | ||
D477 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolt szövetek egyéb meghatározott bizonytalan és ismeretlen természetű daganatai | ||
D479 | A nyirok-, vérképző- és kapcsolt szövetek bizonytalan és ismeretlen természetű daganata, k.m.n. | ||
Csontmetastasisban (csontmetastasisokban) szenvedő | C795 | A csontok és csontvelő másodlagos rosszindulatú daganata | |
Agyi metastasisban (metastasisokban) szenvedő | C793 | Az agy és agyburkok másodlagos rosszindulatú daganata | |
Emlő rosszindulatú daganata | C50 | Az emlő rosszindulatú daganata | |
C500 | Mellbimbó és bimbóudvar rosszindulatú daganata | ||
C501 | Az emlő központi részének rosszindulatú daganata | ||
C502 | Az emlő felső-belső negyedének rosszindulatú daganata | ||
C503 | Az emlő alsó-belső negyedének rosszindulatú daganata | ||
C504 | Az emlő felső-külső negyedének rosszindulatú daganata | ||
C505 | Az emlő alsó-külső negyedének rosszindulatú daganata | ||
C506 | Az emlő hónalji részének rosszindulatú daganata | ||
C508 | Az emlő átfedő elváltozása, rosszindulatú daganata | ||
C509 | Emlő rosszindulatú daganata, k.m.n. | ||
Méhnyak rosszindulatú daganata | C53 | A méhnyak rosszindulatú daganata | |
C530 | Endocervix rosszindulatú daganata | ||
C531 | Exocervix rosszindulatú daganata | ||
C538 | A méhnyak átfedő elváltozása, rosszindulatú daganata | ||
C539 | Méhnyak rosszindulatú daganata, k.m.n. | ||
Petefészek rosszindulatú daganata | C56 | A petefészek rosszindulatú daganata | |
A prosztata rosszindulatú daganata | C61 | A prosztata rosszindulatú daganata | |
A here rosszindulatú daganata | C620 | Nem descendált here rosszindulatú daganata | |
C621 | Descendált here rosszindulatú daganata | ||
C629 | Here rosszindulatú daganata, k.m.n | ||
8. Mesterséges | Z93 | Mesterséges testnyílás | |
testnyílással élő személy | Z930 | Tracheostomával élő személy | |
Z931 | Gastrostomával élő személy | ||
Z932 | Enterostomával élő személy | ||
Z933 | Colostomával élő személy | ||
Z934 | Egyéb művi, gyomor- vagy bélstomával élő személy | ||
Z935 | Cytostomával élő személy | ||
Z936 | Egyéb mesterséges húgyrendszeri szájadékkal élő személy | ||
Z938 | Egyéb művi stomával élő személy | ||
Z939 | K.m.n. művi stomával élő személy | ||
9. Súlyos szervi | M30 | Polyarteritis nodosa és rokon állapotok | |
károsodással járó | M300 | Polyarteritis nodosa | |
immunbetegségben | M301 | Polyarteritis tüdőérintettséggel [Churg-Strauss] | |
szenvedő | M302 | Fiatalkori polyarteritis | |
M303 | Mucocutan nyirokcsomó szindróma [Kawasaki] | ||
M308 | Polyarteritis nodosával rokon egyéb állapotok | ||
M31 | Egyéb nekrotizáló vasculopathiák | ||
M310 | Túlérzékenységi angiitisek | ||
M311 | Thromboticus microangiopathia | ||
M312 | Letális midline granuloma | ||
M313 | Wegener-féle granulomatosis | ||
M314 | Aortaív-szindróma [Takayasu] | ||
M315 | Óriássejtes artheritis polymyalgia rheumaticával | ||
M316 | Egyéb óriássejtes artheritis | ||
M318 | Egyéb, meghatározott nekrotizáló vasculopathiák | ||
M319 | Nekrotizáló vasculopathia k.m.n. | ||
M32 | Szisztémás lupus erythematosus | ||
M320 | Gyógyszer kiváltotta szisztémás lupus erythematosus | ||
M321 | Szisztémás lupus erythematosus szerv és szervrendszer érintettségével | ||
M328 | Szisztémás lupus erythematosus egyéb formái | ||
M329 | Szisztémás lupus erythematosus k.m.n. | ||
M33 | Dermatopolymyositis | ||
M330 | Fiatalkori dermatomyositis | ||
M331 | Egyéb dermatomyositis | ||
M332 | Polymyositis | ||
M339 | Dermatopolymyositis k.m.n. | ||
M34 | Szisztémás sclerosis | ||
M340 | Progresszív szisztémás sclerosis | ||
M341 | CR(E)ST-szindróma | ||
M342 | Gyógyszer vagy kémiai anyag kiváltotta szisztémás sclerosis | ||
M348 | Szisztémás sclerosis egyéb formái | ||
M349 | Szisztémás sclerosis k.m.n. | ||
M35 | A kötőszövet egyéb szisztémás érintettsége | ||
M350 | Sicca-szindróma [Sjögren] | ||
M351 | Egyéb overlap-szindrómák | ||
M352 | Behcet-kór | ||
M353 | Polymyalgia rheumatica | ||
M354 | Diffúz (eosinophil-sejtes) bőnyegyulladás | ||
M355 | Multifokális fibrosclerosis | ||
M356 | Panniculitis recidivans [Weber-Christian] | ||
M357 | Hypermobilitas szindróma | ||
M358 | A kötőszövet egyéb, meghatározott szisztémás érintettsége | ||
M359 | A kötőszövet szisztémás érintettsége, k.m.n. | ||
10. Emésztőrendszer betegségei közül: | |||
Intestinalis malabsorptio | K90 | Intestinalis malabsorptio | |
K900 | Coeliakia | ||
K901 | Trópusi sprue | ||
K902 | Vak bélkacs (blind loop) szindróma, m.n.o. | ||
K903 | Steatorrhoea pancreatica | ||
K904 | Felszívódási zavar intolerancia miatt, m.n.o. | ||
K908 | Egyéb felszívódási zavar | ||
Posztgasztrektómiás szindróma | K911 | Gyomorműtét utáni szindrómák | |
A bél felszívó felületének | K912 | Műtét utáni felszívódási zavar, m.n.o. | |
jelentős csökkenése (vékonybélrezekció) | K918 | Beavatkozás utáni egyéb emésztőrendszeri rendellenességek, m.n.o. | |
K919 | Beavatkozás utáni emésztőszervi rendellenesség k.m.n. | ||
Bélnyálkahártya gyulladás: | K50 | Crohn-betegség [enteritis regionalis] | |
Crohn-betegség | K500 | A vékonybél Crohn-betegsége | |
K501 | A vastagbél Crohn-betegsége | ||
K508 | Crohn-betegség, egyéb | ||
K509 | Crohn-betegség, k.m.n. | ||
Colitis ulcerosa | K51 | Colitis ulcerosa | |
K510 | Enterocolitis ulcerosa (chronica) | ||
K511 | Ileocolitis ulcerosa (chronica) | ||
K512 | Proctitis ulcerosa (chronica) | ||
K513 | Rectosigmoiditis ulcerosa (chronica) | ||
K514 | Pseudopolyposis intestini crassi | ||
K515 | Proctocolitis mucosa | ||
K518 | Colitis ulcerosa egyéb | ||
K519 | Colitis ulcerosa k.m.n. | ||
Mukoviszcidózis | E84 | Fibrosis cystica | |
E840 | Fibrosis cystica tüdő-manifesztációkkal | ||
E841 | Fibrosis cystica intestinális manifesztációkkal | ||
E848 | Fibrosis cystica egyéb manifesztációkkal | ||
E849 | Fibrosis cystica, k.m.n. | ||
11. Ritka betegségek közül: | |||
Regionális szkleroderma | L940 | Lokalizált scleroderma [morphea] | |
A réz-anyagcsere rendellenességei | E830 | A réz-anyagcsere rendellenességei | |
Huntington-kór | G10 | Huntington-kór | |
Öröklődő ataxia | G11 | Öröklődő ataxia | |
G110 | Veleszületett, non-progresszív ataxia | ||
G111 | Korai kisagyi ataxia | ||
G112 | Késői kezdetű kisagyi ataxia | ||
G113 | Kisagyi ataxia károsodott DNA replikációval | ||
G114 | Öröklődő spasticus paraplegia | ||
G118 | Egyéb öröklődő ataxiák | ||
G119 | Öröklődő ataxia k.m.n. | ||
Myasthenia gravis és | G70 | Myasthenia gravis és egyéb myoneuralis rendellenességek | |
egyéb myoneuralis | G700 | Myasthenia gravis | |
rendellenességek | G701 | Toxikus myoneuralis megbetegedések | |
G702 | Veleszületett és fejlődési myasthenia | ||
G708 | Egyéb meghatározott myoneuralis rendellenességek | ||
G709 | Myoneuralis rendellenesség, k.m.n. | ||
Epidermolysis bullosa | Q81 | Epidermolysis bullosa | |
Q810 | Epidermolysis bullosa simplex | ||
Q811 | Epidermolysis bullosa lethalis | ||
Q812 | Epidermolysis bullosa dystrophica | ||
Q818 | Egyéb bullosus epidermolysis | ||
Q819 | Epidermolysis bullosa k.m.n. | ||
Neurofibromatosis (benignus) | Q850 | Neurofibromatosis (benignus) | |
Göbös agykeményedés (sclerosis tuberosa) | Q851 | Göbös agykeményedés (sclerosis tuberosa) | |
12. Az endokrin és anyagcsere betegségek közül: | |||
I. típusú diabetes | E10 | Inzulin-dependens cukorbetegség | |
E100 | Inzulin-dependens cukorbetegség comával | ||
E101 | Inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal | ||
E102 | Inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel | ||
E103 | Inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel | ||
E104 | Inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel | ||
E105 | Inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel | ||
E106 | Inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel | ||
E107 | Inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel | ||
E108 | Inzulin-dependens cukorbetegség k.m.n. szövődményekkel | ||
E109 | Inzulin-dependens cukorbetegség szövődmények nélkül | ||
Szövődményekkel járó | E11 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség | |
II. típusú diabetes | E110 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség comával | |
E111 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal | ||
E112 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel | ||
E113 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel | ||
E114 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel | ||
E115 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel | ||
E116 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel | ||
E117 | Nem-inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel | ||
Zollinger-Ellison szindróma | C254 | Endokrin pancreas | |
D137 | Endokrin pancreas | ||
E168 | A hasnyálmirigy hormontermelésének egyéb megjelölt zavarai | ||
Hipoparatireoidizmus | E20 | Hypoparathyreosis | |
E200 | Idiopathiás hypoparathyreosis | ||
E201 | Pseudohypoparathyreosis | ||
E208 | Egyéb hypoparathyreosis | ||
E209 | Hypoparathyreosis k.m.n. | ||
Addison-kór | E271 | Primer mellékvesekéreg elégtelenség | |
13. Veleszületett | E70 | Az aromás aminosavak anyagcseréjének zavarai | |
enzimopátiák | E700 | Klasszikus phenylketonuria | |
E701 | Egyéb hyperphenylalaninaemiák | ||
E702 | A tyrosin anyagcsere zavarai | ||
E703 | Albinismus | ||
E708 | Az aromás aminosavak anyagcseréjének egyéb rendellenességei | ||
E709 | Aromás aminosav anyagcsere rendellenesség k.m.n. | ||
E71 | Az oldalláncos aminosavak és zsírsavak anyagcseréjének rendellenességei | ||
E710 | Juharfaszirup betegség | ||
E711 | Oldalláncos aminosav anyagcsere egyéb rendellenességei | ||
E712 | Oldalláncos aminosav anyagcsere rendellenesség, k.m.n. | ||
E713 | Zsírsav anyagcsere rendellenességei | ||
E72 | Az aminosav anyagcsere egyéb rendellenességei | ||
E720 | Az aminosav transzport zavarai | ||
E721 | Kéntartalmú aminosavak anyagcsere rendellenességei | ||
E722 | A karbamid-ciklus rendellenességei | ||
E723 | A lysin és hydroxylysin anyagcsere rendellenességei | ||
E724 | Az ornithin anyagcsere rendellenességei | ||
E725 | A glycin anyagcsere rendellenességei | ||
E728 | Az aminosav anyagcsere egyéb rendellenességei | ||
E729 | Aminosav anyagcsere rendellenesség k.m.n. | ||
Laktóz intolerancia | E73 | Laktóz intolerancia | |
E730 | Veleszületett laktáz-hiány | ||
E731 | Másodlagos laktáz-hiány | ||
E738 | Egyéb laktóz intolerancia | ||
E739 | Laktóz intolerancia, k.m.n. | ||
E74 | A szénhidrát anyagcsere egyéb rendellenességei | ||
E740 | Glycogen tárolási betegség | ||
E741 | A fruktóz anyagcsere rendellenességei | ||
E742 | Galactose anyagcsere zavarai | ||
E743 | Az intestinális szénhidrát-felszívódás egyéb rendellenességei | ||
E744 | A pyruvát anyagcsere és a gluconeogenesis rendellenességei | ||
E748 | Egyéb szénhidrát anyagcsere rendellenességek | ||
E749 | Szénhidrát anyagcsere rendellenesség k.m.n. | ||
E75 | A sphingolipid anyagcsere rendellenességei és a zsírtárolás egyéb betegségei | ||
E750 | GM2 gangliosidosis | ||
E751 | Egyéb gangliosidosis | ||
E752 | Egyéb sphingolipidosis | ||
E753 | Sphingolipidosis, k.m.n. | ||
E754 | Neuronális ceroid lipofuscinosis | ||
E755 | Egyéb lipid tárolási betegségek | ||
E756 | Lipid tárolási betegség, k.m.n. | ||
E76 | A glycosaminoglycan anyagcsere rendellenességei | ||
E760 | Mucopolysaccharidosis, I. típus | ||
E761 | Mucopolysaccharidosis, II. típus | ||
E762 | Egyéb mucopolysaccharidosisok | ||
E763 | Mucopolysaccharidosis, k.m.n. | ||
E768 | A glucosaminoglycan anyagcsere egyéb rendellenességei | ||
E769 | Glucosaminoglycan anyagcsere rendellenesség k.m.n. | ||
E77 | A glycoprotein anyagcsere rendellenességei | ||
E770 | A lysosomális enzimek post-translatios modifikációjának defektusai | ||
E771 | A glycoprotein lebontás defektusai | ||
E778 | A glycoprotein anyagcsere egyéb rendellenességei | ||
E779 | Glycoprotein anyagcsere rendellenesség k.m.n. | ||
14. Hemodialízis, vagy peritoneális dialíziskezelésre szoruló végállapotú veseelégtelenségben szenvedő | Z992 | Művesekezelésre szoruló beteg | |
15. Krónikus légzési elégtelenségben szenvedő | J961 | Idült légzési elégtelenség | |
16. Veleszületett és | Q20 | A szív üregeinek és összeköttetéseinek veleszületett rendellenességei | |
szerzett szívbetegségben | Q200 | Közös artériás törzs | |
szenvedő a III-IV. NYHA | Q201 | Kettős kiszájadzású jobb kamra | |
funkcionális stádiumban | Q202 | Kettős kiszájadzású bal kamra | |
Q203 | Nagyartériák teljes transpozíciója | ||
Q204 | Egykamrájú szív | ||
Q205 | Kóros pitvar-kamrai összeköttetés | ||
Q206 | A pitvari fülcsék izomerizmusa | ||
Q208 | A szívüregek és összeköttetéseik egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q209 | A szívüregek és összeköttetéseik veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
Q21 | A szívsövények veleszületett rendellenességei | ||
Q210 | Kamrai sövényhiány | ||
Q211 | Pitvari sövényhiány | ||
Q212 | Pitvar-kamrai sövényhiány | ||
Q213 | Fallot-tetralogia | ||
Q214 | Aortopulmonalis septum-defektus | ||
Q218 | A szívsövények egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q219 | A szívsövény veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
Q22 | A háromhegyű és a tüdőverőér-billentyűk veleszületett rendellenességei | ||
Q220 | A tüdőverőér billentyű artesiája | ||
Q221 | A tüdőverőér billentyű veleszületett szűkülete | ||
Q222 | A tüdőverőér billentyű veleszületett elégtelensége | ||
Q223 | A tüdőverőér billentyű egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q224 | A háromhegyű billentyű veleszületett szűkülete | ||
Q225 | Ebstein-anomália | ||
Q226 | Hypoplasiás jobbszív-szindróma | ||
Q228 | A háromhegyű billentyű egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q229 | A háromhegyű billentyű veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
Q23 | Az aorta- és kéthegyű billentyűk veleszületett rendellenességei | ||
Q230 | Az aortabillentyű veleszületett szűkülete | ||
Q231 | Az aortabillentyű veleszületett elégtelensége | ||
Q232 | A kéthegyű billentyű veleszületett szűkülete | ||
Q233 | A kéthegyű billentyű veleszületett elégtelensége | ||
Q234 | Hypoplasiás balszív-szindróma | ||
Q238 | Az aorta- és kéthegyű billentyűk egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q239 | Az aorta- és kéthegyű billentyűk veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
Q24 | A szív egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q240 | Dextrocardia | ||
Q241 | Levocardia | ||
Q242 | Hárompitvarú szív | ||
Q243 | A tüdőverőér infundibuláris szűkülete | ||
Q244 | Veleszületett subaorticus szűkület | ||
Q245 | A koszorúerek rendellenessége | ||
Q246 | Veleszületett pitvar-kamrai blokk | ||
Q248 | A szív egyéb meghatározott veleszületett rendellenességei | ||
Q249 | A szív veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
Q25 | A nagy artériák veleszületett rendellenességei | ||
Q250 | Nyitott ductus arteriosus | ||
Q251 | Coarctatio aortae | ||
Q252 | Az aorta veleszületett elzáródása | ||
Q253 | Aorta-szűkület | ||
Q254 | Az aorta egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q255 | A tüdőverőér atresiája | ||
Q256 | A tüdőverőér szűkülete | ||
Q257 | A tüdőverőér egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q258 | A nagyartériák egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q259 | A nagyartériák veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
Q26 | A nagyvénák veleszületett rendellenességei | ||
Q260 | A fő gyűjtőér veleszületett szűkülete | ||
Q261 | Perzisztáló bal véna cava superior | ||
Q262 | A tüdővénák teljes transzpozíciója | ||
Q263 | A tüdővénák részleges transzpozíciója | ||
Q264 | A tüdővisszér beszájadzásának k.m.n. rendellenessége | ||
Q265 | A vena portae rendellenes beszájadzása | ||
Q266 | Sipoly a v.portae és májartéria között | ||
Q268 | A nagyvénák egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q269 | A nagyvéna veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
I32 | Szívburokgyulladás máshová osztályozott betegségekben | ||
I320 | Szívburokgyulladás máshová osztályozott bakteriális betegségekben | ||
I321 | Szívburokgyulladás egyéb máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | ||
I328 | Szívburokgyulladás egyéb máshová osztályozott betegségekben | ||
I33 | Heveny és félheveny szívbelhártya-gyulladás | ||
I330 | Heveny és félheveny fertőzéses szívbelhártya-gyulladás | ||
I339 | Heveny szívbelhártya-gyulladás k.m.n. | ||
I34 | A kéthegyű billentyű nem reumás betegségei | ||
I340 | A kéthegyű billentyű elégtelensége | ||
I341 | A kéthegyű billentyű prolapsusa | ||
I342 | Mitralis (billentyű) stenosis, nem reumás | ||
I348 | A mitralis billentyű egyéb, nem reumás eredetű betegségei | ||
I349 | A mitralis billentyű nem reumás eredetű betegsége k.m.n. | ||
I35 | Az aortabillentyű nem reumás betegségei | ||
I350 | Az aorta (billentyű) szűkülete | ||
I351 | Az aorta (billentyű) elégtelensége | ||
I352 | Aorta (billentyű) szűkület billentyűelégtelenséggel | ||
I358 | Az aortabillentyű egyéb rendellenességei | ||
I359 | Aortabillentyű rendellenesség k.m.n. | ||
I36 | A háromhegyű billentyű nem reumás rendellenességei | ||
I360 | A háromhegyű billentyű nem reumás szűkülete | ||
I361 | A háromhegyű billentyű nem reumás elégtelensége | ||
I362 | A háromhegyű billentyű nem reumás szűkülete billentyűelégtelenséggel | ||
I368 | A háromhegyű billentyű egyéb, nem reumás eredetű rendellenességei | ||
I369 | A háromhegyű billentyű nem reumás eredetű rendellenessége, k.m.n. | ||
I37 | A pulmonális billentyű rendellenességei | ||
I370 | A pulmonalis billentyű szűkülete | ||
I371 | A pulmonalis billentyű elégtelensége | ||
I372 | A pulmonalis billentyű szűkülete elégtelenséggel | ||
I378 | A pulmonalis billentyű egyéb meghatározott rendellenességei | ||
I379 | Pulmonalis billentyű rendellenesség k.m.n. | ||
I38 | Szívbelhártya-gyulladás, billentyű nem meghatározott | ||
I39 | Szívbelhártyagyulladás és szívbillentyű rendellenességek máshová osztályozott betegségekben | ||
I390 | A kéthegyű billentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | ||
I391 | Az aortabillentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | ||
I392 | A háromhegyű billentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | ||
I393 | A pulmonalis billentyű rendellenességei máshová osztályozott betegségekben | ||
I394 | Többszörös billentyű rendellenességek máshová osztályozott betegségekben | ||
I398 | Szívbelhártyagyulladás, billentyű k.m.n. máshová osztályozott betegségekben | ||
I40 | Heveny szívizomgyulladás | ||
I400 | Fertőzéses szívizomgyulladás | ||
I401 | Izolált szívizomgyulladás | ||
I408 | Egyéb heveny szívizomgyulladás | ||
I409 | Heveny szívizomgyulladás k.m.n. | ||
I41 | Szívizomgyulladás máshová osztályozott betegségekben | ||
I410 | Szívizomgyulladás máshová osztályozott bakteriális betegségekben | ||
I411 | Szívizomgyulladás máshová osztályozott vírusos betegségekben | ||
I412 | Szívizomgyulladás egyéb, máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | ||
I418 | Szívizomgyulladás egyéb máshová osztályozott betegségekben | ||
I42 | Cardiomyopathia | ||
I420 | Dilatatív cardiomyopathia | ||
I421 | Hypertrophiás obstruktív cardiomyopathia | ||
I422 | Egyéb hypertrophiás cardiomyopathia | ||
I423 | Endomyocardialis (eosinophiliás) betegség | ||
I424 | Endocardialis fibroelastosis | ||
I425 | Egyéb restrictiv cardiomyopathia | ||
I426 | Alkoholos cardiomyopathia | ||
I427 | Gyógyszerek és egyéb külső tényezők okozta cardiomyopathia | ||
I428 | Egyéb cardiomyopathiák | ||
I429 | Cardiomyopathia k.m.n. | ||
I43 | Cardiomyopathia máshová osztályozott betegségekben | ||
I430 | Cardiomyopathia máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | ||
I431 | Cardiomyopathia anyagcsere-betegségekben | ||
I432 | Cardiomyopathia táplálkozási betegségekben | ||
I438 | Cardiomyopathia egyéb, máshová osztályozott betegségekben | ||
I44 | Pitvar-kamrai és bal Tawara-szár-blokk | ||
I440 | Elsőfokú pitvar-kamrai blokk | ||
I441 | Másodfokú pitvar-kamrai blokk | ||
I442 | Teljes pitvar-kamrai blokk | ||
I443 | Egyéb és nem meghatározott pitvar-kamrai blokk, k.m.n. | ||
I444 | Bal elülső fascicularis blokk | ||
I445 | Bal hátsó fascicularis blokk | ||
I446 | Egyéb és nem meghatározott fascicularis blokk | ||
I447 | Bal Tawara-szár-blokk, k.m.n. | ||
I45 | Egyéb ingervezetési zavarok | ||
I450 | Jobb Tawara-szár-blokk | ||
I451 | Egyéb és nem meghatározott jobb Tawara-szárblokk | ||
I452 | Bifascicularis blokk | ||
I453 | Trifascicularis blokk | ||
I454 | Intraventricularis blokk | ||
I455 | Egyéb meghatározott szívblokk | ||
I456 | Pre-excitációs szindróma | ||
I458 | Egyéb meghatározott ingervezetési zavarok | ||
I459 | Ingervezetési zavar, k.m.n. | ||
I46 | Szívmegállás | ||
I460 | Szívmegállás sikeres újraélesztéssel | ||
I47 | Paroxysmalis tachycardia | ||
I470 | Re-entry kamrai arrythmia | ||
I471 | Supraventricularis tachycardia | ||
I472 | Kamrai tachycardia | ||
I479 | Paroxysmalis tachycardia, k.m.n. | ||
I48 | Pitvari fibrillatio és flutter | ||
I49 | Egyéb szívritmuszavarok | ||
I490 | Kamra fibrillatio és flutter | ||
I491 | Pitvari extrasystole | ||
I492 | Junkcionális extrasystole | ||
I493 | Kamrai extrasystole | ||
I494 | Egyéb és nem meghatározott extrasystole | ||
I495 | Sick sinus syndroma | ||
I498 | Egyéb meghatározott szívritmuszavarok | ||
I499 | Szívritmuszavar k.m.n. | ||
I50 | Szívelégtelenség | ||
I500 | Pangásos szívelégtelenség | ||
I501 | Balkamra elégtelenség | ||
I509 | Szívelégtelenség, k.m.n. | ||
I51 | Szövődmények és rosszul meghatározott szívbetegségek | ||
I510 | Szerzett sövénydefektus | ||
I511 | Ínhúrszakadás, m.n.o. | ||
I512 | Szemölcsizom szakadás, m.n.o. | ||
I513 | Szívüregi thrombosis, m.n.o. | ||
I514 | Szívizomgyulladás, k.m.n. | ||
I515 | Szívizom-elfajulás | ||
I516 | Szív- és érrendszeri betegség, k.m.n. | ||
I517 | Szívnagyobbodás | ||
I518 | Egyéb rosszul meghatározott szívbetegségek | ||
I519 | Szívbetegség k.m.n. | ||
I52 | Egyéb szívrendellenességek máshova osztályozott betegségekben | ||
I520 | Egyéb szívrendellenességek máshová osztályozott bakteriális betegségekben | ||
I521 | Egyéb szívrendellenességek egyéb máshová osztályozott fertőző és parazitás betegségekben | ||
I528 | Egyéb szívrendellenességek egyéb máshová osztályozott betegségekben | ||
17. Egyéb fejlődési | Q00 | Agyvelőhiány és hasonló fejlődési rendellenességek | |
rendellenességgel | Q000 | Agyvelőhiány | |
születettek | Q001 | Koponya- és gerinchasadék | |
Q002 | Kisagyhiány | ||
Q01 | Agyvelősérv (encephalocele) | ||
Q010 | Frontális agyvelősérv | ||
Q011 | Nasofrontalis agyvelősérv | ||
Q012 | Tarkótáji agyvelősérv | ||
Q018 | Egyéb helyen lévő agyvelősérv | ||
Q019 | Agyvelősérv k.m.n. | ||
Q02 | Kisfejűség | ||
Q03 | Veleszületett vízfejűség | ||
Q030 | A Sylvius-csatorna rendellenességei | ||
Q031 | A Magendie- és Luschka-nyílás atresiája | ||
Q038 | Egyéb veleszületett agyvelősérv | ||
Q039 | Veleszületett vízfejűség k.m.n. | ||
Q04 | Az agy egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q040 | A kérgestest veleszületett rendellenességei | ||
Q041 | A szaglókaréj hiánya | ||
Q042 | Előagyhiány | ||
Q043 | Az agyvelőállomány csökkenésével járó egyéb állapotok | ||
Q044 | Dysplasia septo-optica | ||
Q045 | Megalencephalia | ||
Q046 | Veleszületett agyi cysták | ||
Q048 | Az agy egyéb meghatározott veleszületett rendellenességei | ||
Q049 | Az agy k.m.n. veleszületett fejlődési rendellenessége | ||
Q05 | Gerinchasadék (spina bifida) | ||
Q050 | Gerinchasadék a nyaki szakaszon, vízfejűséggel | ||
Q051 | Gerinchasadék a mellkasi szakaszon, vízfejűséggel | ||
Q052 | Gerinchasadék az ágyéki szakaszon, vízfejűséggel | ||
Q053 | Gerinchasadék a keresztcsonti szakaszon, vízfejűséggel | ||
Q054 | K.m.n. gerinchasadék vízfejűséggel | ||
Q055 | Gerinchasadék a nyaki szakaszon, vízfejűség nélkül | ||
Q056 | Gerinchasadék a mellkasi szakaszon, vízfejűség nélkül | ||
Q057 | Gerinchasadék az ágyéki szakaszon, vízfejűség nélkül | ||
Q058 | Gerinchasadék a keresztcsonti szakaszon vízfejűség nélkül | ||
Q059 | Gerinchasadék k.m.n. | ||
Q06 | A gerincvelő egyéb veleszületett fejlődési rendellenességei | ||
Q060 | Gerincvelőhiány | ||
Q061 | Gerincvelő hypoplasia és dysplasia | ||
Q062 | A gerincvelő hasadéka (diastematomyelia) | ||
Q063 | A cauda equina egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q064 | Hydromyelia | ||
Q068 | A gerincvelő egyéb meghatározott veleszületett rendellenességei | ||
Q069 | A gerincvelő veleszületett rendellenessége k.m.n. | ||
Q07 | Az idegrendszer egyéb veleszületett rendellenességei | ||
Q070 | Arnold-Chiari szindróma | ||
Q078 | Az idegrendszer egyéb meghatározott veleszületett fejlődési rendellenességei | ||
Q079 | Az idegrendszer k.m.n. veleszületett rendellenességei | ||
Q894 | Összenőtt ikrek | ||
Q909 | Down-szindróma, k.m.n. | ||
Q913 | Edwards-szindróma, k.m.n. | ||
Q917 | Patau-szindróma, k.m.n. | ||
Q969 | Turner-szindróma, k.m.n. | ||
Q984 | Klinefelter-szindróma k.m.n. | ||
18. * A női nemi szervek nem gyulladásos betegségei közül: | |||
Endometriosis | N80 | Endometriosis | |
N800 | A méh endometriosisa | ||
N801 | A petefészek endometriosisa | ||
N802 | A petevezető endometriosisa | ||
N803 | A medencei hashártya endometriosisa | ||
N804 | A rectovaginalis septum és a hüvely endometriosisa | ||
N805 | Bél endometriosis | ||
N806 | Endometriosis bőrhegben | ||
N808 | Egyéb endometriosis | ||
N809 | Endometriosis , k.m.n. |
Hogyan segít a Grantis, hogy te is kihasználd az adóelőnyeidet?
Úgy tudunk tippeket adni az adóelőnyeid maximális kihasználásához, ha előbb mindent részletesen átbeszélünk. Szolgáltatásunk lényege a személyes tanácsadás, amelynek keretein belül minden felmerült kérdésre személyre szabott és őszinte választ kapsz. Itt olyan fontos dolgokat beszélünk meg veled kapcsolatban, mint:
- személyes céljaid és lehetőségeid,
- az életkorod, a fizetésed, a megtakarításaid és hiteleid,
- családi helyzeted,
- pénztári tagságaid,
- a kockázattűrő képességed, a hozamelvárásod,
- a pozitív és negatív tapasztalataid
- és még számos olyan egyéni kérdés, ami pénzügyileg meghatároz téged.
Több mint 30 tanácsadónk naponta járja az országot, hogy a hozzád hasonló pénzügyileg tudatos embereknek segítsen eligazodni a nyugdíj- és az egyéb megtakarítások között, amik száznál is több lehetőséget kínálnak. Természetes, hogy ezt senki nem látja át, aki nem ezzel foglalkozik napi szinten.
A tanácsadáson mindazt a tudást osztjuk meg, amit 2014 óta megszereztünk, és ennek köszönhetően minden hónapban 600 és 800 között van azoknak a száma, akik online kérnek segítséget tőlünk.
Miért fordulnak hozzánk havi 6-800-an?
- Mi alkuszként a te megbízásodból dolgozunk, nem pedig a pénzintézeteknek. Te elmondod az igényeidet, mi pedig ezek alapján összehasonlítjuk a piaci nyugdíjszámlákat, majd a kiválasztott számla elindításában is melletted vagyunk egészen a lejáratig.
- A nyomulást és a tukmálást elfelejtheted. De tényleg! Olvasd csak el ügyfeleink véleményét a Facebookon vagy a Google rendszerében, és győződj meg róla, hogy mennyire szabad és élvezetes nálunk egy tanácsadás. Egyébként a Forbes is készített velünk egy cikket, de előtte letesztelték a tanácsadóinkat, és így nyilatkoztak rólunk: “Semmit sem próbáltak rásózni, a másfél óra alatt a nyugdíjon túl minden más befektetési terméket kiveséztek vele.”
- Tanácsadóink mindegyike profi és becsületes szakember, akiknél nem ritka a 10-15 éves szakmai tapasztalat sem. Mi nem MLM-rendszerben működünk, hanem olyan embereket gyűjtünk össze, akik a szakmából terveznek majd nyugdíjba menni. Ezért a tanácsadódat egy életre kapod, így a szerződés lejáratáig képviselünk téged a pénzintézeteknél.
- Szolgáltatásunk számodra díjmentes, mert mi sikerdíj alapon dolgozunk, amit majd az a pénzintézet fizet meg felénk, amelyiket te választasz. A Magyar Nemzeti Bank szigorúan szabályozza a jutalékok mértékét, így nem fordulhat elő visszaélés. Amit még fontos tudnod, hogy nem lesz drágább a termék rajtunk keresztül, sőt mivel független tanácsadásunk és saját fejlesztésű kalkulátorunk (amiről az ORIGO is írt) segítségével valóban a legjobb megoldást válaszhatod, hosszú távon milliókat spórolunk neked azáltal, hogy megkímélünk egy olyan rossz döntéstől, amit lehet, hogy csak évek múltán látnál át.
- Nekünk az a legfontosabb, hogy te mindent érts, mert ha ez megvan, akkor úgyis fogsz tudni választani, mi pedig mivel szinte bármilyen megoldást el tudunk juttatni neked, mindenképp nyerünk azon, ha te tisztán látsz. Ez az igazi win-win szituáció, és ha ide kattintva elolvasod a sztorinkat, akkor látni fogod, hogy tényleg élünk-halunk a tudás megszerzéséért és átadásáért.
Egy ingyenes és kötelezettségmentes konzultációt kínálunk neked tanácsadóink bármelyikével, az ország bármely részén, a munkahelyeden, az otthonodban, egy kávézóban vagy a budapesti irodánkban. Minden kérdésedre őszinte és pénzintézettől független választ kapsz, saját fejlesztésű kalkulátorunkkal megmutatjuk neked a termékek költségeit, átnézzük a hozamokat és megmutatjuk azokat a portfoliókat is, amiket mi használunk a saját megtakarításainknál. A konzultáció ingyenes, az alábbi űrlap kitöltésével tudsz rá jelentkezni:
Gyakran ismételt kérdések
Mekkora a nyugdíj-megtakarítás adókedvezmény maximuma?
A nyugdíj-megtakarítás adókedvezmény maximuma nyugdíjbiztosításnál évi 130.000, önkéntes nyugdíjpénztár 150.000, nyugdíj-előtakarékossági számlánál (NYESZ) 100.000 forint. Ezek együttesen legfeljebb évi 280.000 forintig vehetőek igénybe.
Mi történik, ha az adókedvezményt vissza kell fizetni?
Nyugdíjbiztosításnál és nyugdíj-előtakarékossági számlánál (NYESZ) előfordulhat, hogy az adókedvezményt vissza kell fizetni, ilyenkor 20%-os büntetőkamat rakódik rá.
Mekkora befizetéssel kaphatok évi 280 000 forint adókedvezményt?
A 280 000 forintos adókedvezményhez 1.400.000 forintos éves befizetés szükséges.
Hogyan kell visszaigényelni az adójóváírást?
Az adójóváírást az szja-bevallásban kell visszaigényelni.
Milyen nyugdíjcélú megtakarítás létezik ma Magyarországon?
Három, adójóváírással támogatott nyugdíjcélú öngondoskodási forma létezik: Nyugdíjbiztosítás, Önkéntes nyugdíjpénztár, Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ).
Mennyi adóvisszatérítés kapható?
Az adóvisszatérítés, pontosabban adójóváírás a korábban befizetett személyi jövedelemadód (szja) visszatérítését jelenti, amit valamilyen feltételhez kötnek. A nyugdíjcélú megtakarításoknál például az éves befizetés 20%-át írják jóvá (éves limit mellett).
Mi az a SZJA?
Az szja a személyi jövedelemadó rövidítése. Ahogy a neve is mutatja, a jövedelmek után kell megfizetni, ide tartozik a munkabér, a társas vállalkozás tagjának közreműködéséért kapott jövedelem (Bt., Kft.), a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), az álláskeresési járadék, a táppénz és sok más egyéb.
Mit értünk összevont adóalap alatt?
Az összevont adóalap az egy év alatt megszerzett összes adóköteles bruttó jövedelmet jelenti.
Mi az a önsegélyező pénztár?
Az önsegélyező pénztár 20%-os adójóváírással (évi maximum 150.000 Ft) támogatott öngondoskodási forma, ami olyan célokra fordítható, mint a gyermekvállalás, a gyermekek ruházkodása, taníttatása, lakáshitel-törlesztés stb.
Mi az a vállalkozói kivét?
A NAV szerint a vállalkozói kivét nem más, mint az egyéni vállalkozó személyes munkavégzésének díjazása, melynek összegét az egyéni vállalkozó határozza meg. A kivét után adót és járulékot kell fizetni.
Erre olvass tovább
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék