Főbb megállapítások

  • A nyugdíjasok fele még mindig 200 ezer forint alatti ellátásból él, és jelentős hátrányban van az aktív keresőkhöz képest, az átlagnyugdíj ugyanis az átlagbérnek kicsit több mint a fele.
  • A nyugdíjasok közül minden ötödik személyt veszélyeztet a társadalmi kirekesztődés és az elszegényedés kockázata.
  • A 120 ezer forint alatti nyugdíjjal rendelkezők méltányossági alapon kivételes nyugellátás-emelést igényelhetnek. 
  • Privát nyugdíj megtakarítással gondoskodhatsz arról, hogy idős korodban te ne kerülhess kiszolgáltatott helyzetbe.

A nyugdíjasok fele átlag alatti ellátást kap

Az öregségi átlagnyugdíj összege 232 952 forint a KSH júliusi adatai alapján, ha azonban megnézzük, hogyan oszlik el a nyugdíj ellátás, akkor abból kitűnik, hogy 1,1 millió fő, azaz a nyugdíjasoknak pontosan a fele 2024-ben is 200 ezer forint alatti nyugdíjat kap.

Az átlagnyugdíj az átlagkeresethez képest alulmarad, pedig a nyugdíjasokat jobban sújtja az infláció. Az öregségi nyugdíj a 442 ezer forintos átlagbér felét teszi ki, és épphogy meghaladja a 216 800 forintos bérminimum összegét.

100 ezer forint alatti összegből kénytelen gazdálkodni a nyugdíjasok 8,75 százaléka, több mint 20 ezren pedig csak 40 ezer forint alatti ellátásban részesülnek. Köztük vannak azok is, akiknek a 28 500 forintos nyugdíjminimumot folyósítják, ez a legkisebb adható nyugdíj, amelynek összegén egyébként 16 éve nem emeltek. 

Az igazsághoz ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy az ennyire alacsony nyugdíjban érintettek közül 36 ezren külföldre folyósított nyugdíjat kapnak, és a külföldi ellátások összege (átlagosan 84 574 forint) jóval kisebb a belföldinél, mivel több ország közt oszlik el a nyugdíjteher.

A nyugdíjak eloszlása 2024-ben

Nyugdíj ellátás összege
– 39 999 Ft20 523
40 000 – 99 999 Ft178 404
100 000 – 199 999 Ft967 917
200 000 – 299 999 Ft674 317
300 000 – 399 999 Ft271 561
400 000 – 499 999 Ft99 252
500 000 Ft –60 387
Nyugdíjasok száma összesen2 272 361
Forrás: Grantis számítás a KSH 2024-es adatai alapján.
A táblázat az öregségi nyugdíjban, az életkoron alapuló és a megváltozott munkaképességűeknek járó ellátásokban részesülőket tartalmazza.

Állami nyugdíjkalkulátorunk 1 perc alatt kiszámolja neked, hogy mekkora nyugdíjra számíthatsz.

Nyugdíjkalkulátor

Születési évem
Nettó fizetésem Ft

A nyugdíjkalkulátor által számított adatok tájékoztató jellegűek, és körülbelül 90%-os pontossággal számolnak.

Hogy számol a kalkulátor?
Várható nyugdíjad:
Ami -tal kevesebb mint a mostani fizetésed. Ahhoz, hogy ezt a hiányt pótold, havonta és közötti összeget érdemes félretenned egy 20% adójóváírásos nyugdíj előtakarékosságba.

Minden ötödik magyar nyugdíjas a szakadék szélén 

Hogy mi számít szegénységnek, ezzel kapcsolatban többféle statisztika is támpontot adhat. A relatív jövedelmi szegénység aránya a nyugdíjasok körében 14,3 százalékra tehető. 

Azt is tudni lehet, hogy az elszegényedés a nőket fokozottan érinti, az egyszemélyes háztartást vezető nyugdíjas nők harmada már most is relatív szegénységben él.

A szegénységi küszöböt korábban havi 145 185 forintos jövedelmi korlátig határozták meg, ha ezt a jelenlegi adatokkal összevetjük, akkor megállapítható, hogy közel félmillió nyugdíjas él a szegénységi küszöb alatt.

Még ennél is sokkolóbb, hogy a 65 év felettiek közül legalább minden ötödik magyart (20,7 százalék) veszélyeztet a társadalmi kirekesztődés és az elszegényedés kockázata. 

A súlyos anyagi és szociális deprivációban élő nyugdíjasok aránya pedig már jelenleg is 9,5 százalék, ők azok, akik konkrétan nélkülöznek.


A következő 13 problémából legalább 7 jelen van az életükben.

1.Évi egyhetes üdülés hiánya

2. Váratlan kiadások fedezetének hiánya

3. Kétnaponta történő húsételfogyasztás hiánya

4. Hiteltörlesztéssel vagy lakással kapcsolatos hátralék

5. Lakás megfelelő fűtésének hiánya

6. Anyagi okból nincs személygépkocsija

7. Elhasználódott bútorok lecserélésének hiánya

8. Elhasználódott ruhák lecserélésének hiánya

9. Nem rendelkezik két pár cipővel, amelyből az egyik minden évszakban használható

10. Nem tudja havonta egyszer vendégül látni rokonait, barátait, vagy elmenni velük vendéglátóhelyre

11. Nem tud rendszeresen részt venni fizetős szabadidős programokon

12. Nem tud hetente egy kisebb összeget magára költeni

13. Nem rendelkezik az otthonában interneteléréssel

A módszertan kapcsán többek között olyan szempontokat is vizsgáltak, mint például hogy valaki rendelkezik-e az évszaknak megfelelő cipővel, cserélni tudja-e az elhasználódott ruháit, megengedheti-e magának a húsfogyasztást, vagy van-e megfelelő fűtés és internet az otthonában. A legszegényebb rétegnek tehát ilyen problémákkal kell megküzdenie, és a kiadásaikat nem tudják fedezni a nyugdíjukból.

Ezek alapján nem meglepő, hogy egyre többen szorulnak méltányosságra. Azok a nyugdíjasok, akiknek a járandósága nem éri el a 120 ezer forintot, kivételes nyugellátás-emelést igényelhetnek, amelynek összege havi 3-8 ezer forint. A jelenlegi helyzet alapján több mint 315 ezer személy lehet érintett ebben.

Nyugdíj megtakarítással előre gondoskodhatsz a jövődről

Azzal kapcsolatban, hogy az állami nyugdíjhelyzet később jobb lenne, még maga az állam sem kecsegtet, a szakértők pedig egyenesen nyugdíjkatasztrófát emlegetnek. Tehát a csodára nem várhatunk, magunknak kell cselekednünk.

A jó hír az, hogy van lehetőséged az állami nyugdíjad kiegészítésére vagy ha már egyáltalán nem is számolnál vele, akkor a helyettesítésére. Ehhez három nyugdíj megtakarítási forma is a rendelkezésedre áll: az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj előtakarékossági számla. Mindegyik mellé 20 százalékos adójóváírást érvényesíthetsz a megtakarításod után. Hogy számodra melyik nyugdíj előtakarékossági forma lenne ideális, abban felkészült szakértőink tudnak tanácsot adni, több mint 10 ezer sikeresen megkötött megtakarítás tapasztalatával.

Nyugdíj előtakarékosságok összehasonlítása

Önkéntes nyugdíjpénztárNyugdíjbiztosításNyugdíj-előtakarékossági Számla
Ajánljuk neked, ha:A munkáltatód fizeti helyetted a tagdíjat, vagy már csak 10-12 éved van hátra a nyugdíjig.Legalább 13-15 éved van hátra a nyugdíjig, és fontos számodra a stabil és magas hozam.Jártas vagy a befektetések területén, és aktívan tudsz értékpapírokkal kereskedni.
Nem ezt ajánljuk neked, haSaját pénzből tennél félre, vagy legalább 15 éved van hátra a nyugdíjazásodig.Kevesebb mint 10 éved van hátra a pihenőévekig, és szívesen hagyatkozol az államra a nyugdíj-megtakarításodnál.Ha nem szeretnél foglalkozni a nyugdíj előtakarékosság menedzselésével, vagy nem értesz hozzá.
Mitől függ az elérhető hozam?A választott pénztári portfólió, de leginkább a magyar állampapírok és a magyar gazdaság teljesítményétől.A választott eszközalapok teljesítményétől.Elsősorban a saját értékpapír-kereskedési szaktudásodtól.
Költségek:A TKM-ek 0,9% és 2,5% között alakulnak 10 éves távon.A TKM-ek 1,5% és 4% között alakulnak időtávtól és kockázati szinttől függően.A vásárolt befektetési alapok költségeitől függ. 0,2% és 4% között bármennyi lehet.
Lejárat:Tényleges nyugdíjazás ideje, de legalább 10 év.Tényleges nyugdíjazás ideje, de legalább 3 év, halál vagy legalább 40%-os rokkantság.Tényleges nyugdíjazás ideje, de legalább 10 év.
Mögöttes befektetés:Általában fele arányban állampapír, fele arányban egyéb hazai értékpapírok.Garantált, menedzselt és vegyes befektetési alapok.Európai és hazai értékpapírok.
Adókedvezmény:Évi 20%, de maximum 150.000 FtÉvi 20%, de maximum 130.000 Ft.Évi 20%, de maximum 100.000 Ft.

A nyugdíjcélja mindenkinek más, tanácsadóink ennek a meghatározásában is szívesen segítenek neked. A K&H legújabb felmérése szerint például a középkorúak átlagosan havi 389 ezer forintot tartanak szükségesnek a gondtalan nyugdíjas élethez. Ez azt összeget 30 évesen akár havi 32 ezer forint, 35 évesen havi 46 ezer forint félrerakásával is el tudod érni csupán a privát nyugdíj megtakarításodból.

Fontos, hogy időben gondolj erre, és ne nyugdíjasként szembesülj a lehangoló helyzettel. Nyugdíj előtakarékossággal az évtizedek alatt apránként összegyűjtheted a nyugdíjra valót. Tapasztalt szakértőink egy tanácsadás alkalmával konkrét kalkulációkat is készítenek számodra, hogy havonta mekkora privát nyugdíjra tehetsz szert, és abban is segítenek, hogyan érheted el a vágyott életszínvonalat.