Főbb megállapítások

  • Több milliós tétel lenne, de létezik olyan egészségbiztosítás, ami a szűrővizsgálatokat, a várandósgondozást és a szülést is fedezi a legjobb magánklinikákon. 
  • Van lehetőséged 1-2 milliós szülési szolgáltatás igénybevételére az egészség- és önsegélyező pénztárakon keresztül. Ha a párodat és a szüleidet is bevonod, akkor többszörösen is élhettek a lehetőséggel.
  • A fogantatástól az ovis kor végéig akár 8 millió forintba is kerülhet a gyermeknevelés költsége.
  • Bölcsis, óvodás és iskolás korban már havi szinten jelentkeznek a kötelező fizetendők, mint a menza vagy az osztálypénz, a szakkörök és a különórák. A magániskolákban akár félmilliós tandíjat is elkérhetnek havi szinten.
  • A Tartós Befektetési Számládon gyűjtött megtakarításhoz már 5 év után, a biztosítói gyermek megtakarítási programban felhalmozott összeghez 10 év után adómentesen férhetsz hozzá, amit a gyermeknevelés költségeire is fordíthattok.
  • A Grantis szakértői segítenek egy olyan komplex gyermek megtakarítási portfólió felépítésében, amely magában foglalja a megtakarítások optimális kombinációját, és az elérhető támogatások, adókedvezmények felhasználását is. 

Térítésmentes magánszülés, milliós szülési támogatások

Egyre többen érdeklődnek a magánklinikán való szülés iránt, mert szeretnének biztosra  menni abban, hogy megfelelő ellátást kapnak. 


Szülés az állami egészségügyben

Bár van szabad orvosválasztás, ez alapvetően a tervezhető vizsgálatok esetében valósul meg, és az orvosnak is bele kell egyeznie, például túlterheltség esetén mondhat nemet. A kismamák helyzetét jelentősen megnehezíti, hogy a hálapénz kivezetése óta nincs rá garancia, hogy annál az orvosnál szülhessenek, aki a terhesgondozást is végezte. Mivel a szülés sürgősségi ellátásnak minősül, ezért az éppen ügyeletes orvos és szülésznő vezeti le a szülést.

 

Évek óta sorra lehet hallani a híreket, hogy az állami egészségügyben komplett szülészeteket zárnak be, vagy legalábbis átmeneti leállást rendelnek el. Vannak például olyan kórházak, ahol este, hétvégén vagy ünnepnapon nem is lehet szülni, és másik városba küldik a kismamát, ami elég kiszolgáltatott helyzetet teremt.

Egy magánszülés ára legalább 800 ezer forinttól kezdődik, de csomagtól függően inkább az 1–1,5 millió forint számít jellemzőnek, plusz ehhez jönnek még az extra szolgáltatások, és a díj annál tovább emelkedik, minél több éjszakát töltötök bent. Az ikerszülésnek és a császármetszésnek is lehet felára. A következő táblázatban 6 magánszülést kínáló klinika árait hasonlítottuk össze.

Magánszülés díjai a magánklinikákon

MagánklinikaSzülési csomagok árai
TritonLife799 000 Ft – 1 599 000 Ft
Medicover 880 000 Ft – 1 320 000 Ft
Duna Medical Center930 000 Ft – 1 431 000 Ft
Maternity1 490 000 Ft – 7700 euró (3 035 494 Ft)
Da Vinci (Pécs)1 500 000 Ft-tól
Dr. Rose1 900 000 Ft-tól
Forrás: Grantis gyűjtés a magánklinikák árlistái alapján

Szakértőnk 1. tippje: Vannak olyan egészségbiztosítási csomagok, amelyek teljes mértékben fedezik a szülés díját a legmodernebb magánklinikákon. 

A szolgáltatás igénybevételéhez jellemzően 12 hónapos várakozási idő szükséges. Tehát már akkor érdemes elindítani, amikor még csak tervezitek a gyermekvállalást. Egy ilyen egészségbiztosítás havi díja az életkortól függ, mutatjuk is a konkrét számokat.

A magánszülést is fedező egészségbiztosítás havi díja

ÉletkorHavi díj
25-3070 166 Ft
30-3481 200 Ft
35-3991 500 Ft
40103 700 Ft
Forrás: Grantis kalkuláció

A Grantis szakértői segítenek olyan egészségbiztosítást választani, amelynek a szülés során is hasznát veheted, és kedvezőbben járhatsz vele, mintha egyszerre kellene milliókat kifizetned. 

Szakértőnk 2. tippje: Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál szülési szolgáltatás igényelhető 1-2 millió forintig. A baba megérkezését 120 napon belül be kell jelenteni a pénztár felé a pénz felvételéhez.

Az egészség- és önsegélyező pénztárak lényege, hogy a náluk elhelyezett megtakarításaid után minden évben 20 százalékos adójóváírást vehetsz igénybe, maximum 150 ezer forintot. Ha tehát a szülés előtt három évvel elkezdesz takarékoskodni, akkor akár 450 ezer forint pluszpénz is összejöhet csak az adóvisszatérítésből. Amennyiben pedig a párod is félretesz, már 900 ezer forinttal több is juthat a gyermekre. Sőt, közeli hozzátartozók, így például a szüleitek is félretehetnek, és a szülési szolgáltatást ők is igényelhetik nektek.

(Bár több pénztár is támogatásként emlegeti ezt a szolgáltatást, lényegesnek tartjuk megjegyezni, hogy a pénzt a saját megtakarításodból tudod felvenni, itt a pluszt az adójóváírás jelenti.) 

A gyermektervezéssel és a várandósággal járó költségek

Már a gyermekvállalás előtt is érdemes egy alapos orvosi kivizsgáláson részt vennetek a pároddal, hogy megbizonyosodjatok róla, hogy egészségügyileg is minden feltétel adott. Mindkét nem esetében alapvető a teljes labor és az ajánlott éves szűrővizsgálatokon való részvétel, de ha igazán tudatos vagy, akkor ennél érdemes továbbmenni. 

A legfontosabb vizsgálatok gyermekvállalás előtt és közben

Vizsgálat típusaÁr
Szakrendelések: nőknek: nőgyógyászat,
endokrinológia (pajzsmirigy, hormonok),
belgyógyászat, kardiológia (EKG),
dietetika (étrend, cukorbetegség szűrése)
férfiaknak: urológia, andrológia, PSA-szint vizsgálata
30-40 ezer forint/alkalom
specialistánál: 50 ezer forint
Komplex vérvétel40 – 90 ezer forint
Genetikai/Meddőségi kivizsgálás/Lombik program500 ezer forinttól/csomag
Teljes várandósgondozási csomagok500 ezer – 1 millió forint
Ultrahang, babamozi30 ezer forinttól/alkalom
Panoráma-tesztek 
(pl. Down-szindróma, SMA szűrése)
200 ezer forinttól
Forrás: Grantis gyűjtés a magánklinikák ajánlásai alapján

Ha csak a babatervezés előtti nagylabort és az alap várandósgondozási csomagot vesszük alapul, plusz 10 magánrendeléssel számolunk, már akkor is 1 millió forintnál tartunk.

Szakértőnk 3. tippje: Az egészségbiztosításodat a szűrésekre és a várandósgondozásra is felhasználhatod, valamint az egészségpénztári kártyádról is finanszírozhatod a vizsgálatokat.

És természetesen nemcsak az egészségügyben érhetnek kiadások. Ott vannak a szülésre felkészítő könyvek, online kurzusok, workshopok. A különböző étrendkiegészítők, terhesvitaminok, és a speciális mozgásformák, mint a kismama jóga. Plusz költség lehet, ha szeretnél kismama fotózást is. Nézzünk is egy életszerű példát.

Könyvek15 ezer forint 
(három könyv, átlagosan 5 ezer forinttal számolva)
Tanfolyam30-60 ezer forint
Jóga180 ezer forint
(havi bérlet 30 ezer forint, a 4. és a 9. hónap között ajánlott)
Terhesvitaminok90 ezer forint
(9 hónap alatt átlagosan havi 10 ezer forinttal számolva)
Kismama fotózás30-45 ezer forint*
* a Qjob szerint

Alsóhangon 350 ezer forintot becsültünk ezekre a kiadásokra, de ez mindenkinek az egyedi igényeitől függ, hogy mire szeretne költeni. Vannak, akik ezeket megspórolják, mások minden lehetőséget megragadnak az ilyen szolgáltatásokra.

A baba érkezésével új tárgyakra is szükség lesz a lakásban. A legfontosabb a bölcső, a kiságy, a bababútorok, és a babafürdető, plusz még rengeteg kiegészítő fog kelleni, mint a hordozó, az etető, a sterilizáló, a cumisüveg, a mellszívó, a babamérleg vagy a bébiőr. Egy kombinált babakocsi ára 100-200 ezer forinttól indul, de akár 300 ezer forint is lehet – állapítottuk meg közel 400 termék árai alapján az árukeresőn böngészve. A középkategóriás bababútor szettek jellemzően 200-300 ezer forinttól kezdődnek, így az egyéb kiegészítőkkel együtt legalább 700 ezer forinttal érdemes készülni, ha mindent újonnan vesztek. 

Ha a gyermektervezést, a várandósgondozást, a magánszülést, a gyerekszoba berendezését, a babakocsi megvételét és a kismamaként újonnan felmerülő hétköznapi kiadásokat összesítjük, akkor már csak a megszületésig tartó időszakra legalább 3,5 millió forinttal célszerű tervezni.

Kérd gyermek megtakarítási szakértőnk segítségét.

Jelentkezz az űrlapon keresztül!

Kiadások a bölcsis, az óvodás és az iskolás korban

A babaruhák és a kiscipők válogatása egy külön projekt, és jobb felkészülni, hogy a kicsi növekedésével gyorsan cserélődni fognak a méretek, ami tegnap jó volt, holnap már nem biztos, hogy az lesz, illetve naponta többször is át kell öltöztetni a babát. Erre éves szinten minimum 150 ezer forintos keretet becsültünk, ugyanis szezonfüggő, hogy épp mire van szükség. Számít az is, hogy kaptok-e ajándékba ruhákat vagy van-e nagyobb tesó, akitől meg tudja örökölni a kicsi a még ép darabokat. Ehhez jönnek még a játékok, készségfejlesztők.

Vannak fogyóeszközök is, mint a tisztálkodási szerek, az egy hónapra elengedő csomag pelenka pedig már 10-15 ezer forintba kerül, és 2, de inkább 3 éves korig szükség lehet rá.

Szakértőnk 4. tippje: Kevesen tudnak róla, de létezik anyasági támogatás is, amelynek összege 2024-ben 64 125 forint, ikreknél 85 500 forint.

Az anyatej mellett fél éves kortól fokozatosan elkezdődik a hozzátáplálás, jöhetnek a bébiételek és fokozatosan az otthon elkészített finomságok, amik a boltinál olcsóbban kijöhetnek. A pici étkezésére havi 30 ezer forintot számoltunk, ha tápszerre is szükség van, akkor ennél magasabb is lehet a költség. A gyermek növekedésével egyre nagyobb lehet az étvágya, és választékosabban is táplálkozhat.

A bölcsődékben sokszor korlátozott a férőhelyek száma, és van ahol még az állami intézményekben is kell gondozási és étkezési díjat fizetni, ami 30-40 ezer forint is lehet. 

Ha nincs a családban segítséged, és bébiszittert kell fogadnod, akkor annak is vannak költségei. Még ha sikerül kifognod egy jó áron dolgozó segítőt, 2-3 ezer forintos óradíjért, akkor is ha több órára, vagy akár egy napra bízod rá a gyermeket, már tízezres tételekről van szó

A legalapvetőbb kiadások a gyermek első 3 évében

Étkezés1 millió 80 ezer forint
Pelenka540 ezer forint
Ruházat450 ezer forint

Amennyiben csak a legfontosabb szükségleteket, az étkezést, a pelenkát és a ruházkodást számítjuk, minimum 2 millió forinttal érdemes tervezni a gyermek 3 éves koráig. 

Az oviban már megkezdődnek a jelentősebb kiadások. Az étkeztetés mellett az angolóráért, különböző sport és művészeti foglalkozásokért külön díjat számolhatnak fel, vagy ha egyénileg járatod a gyermekedet valamilyen szakkörre, készségfejlesztő foglalkozásra. Nagyon meghatározó ez az időszak, ha kiderül, hogy a gyermeked valamiben kifejezetten tehetséges, így az ilyen dolgokon nem érdemes spórolni, mert egy életre meghatározó lehet. 

A 3-6 éves időszakra a bölcsis kornál félmillióval többet, 2,5 millió forintot számoltunk.

Szakértőnk 5. tippje: Ha a gyermek megszületését követően, vagy esetleg már azelőtt elindítasz egy Tartós Befektetési Számlát, akkor a megtakarításodat 3 év után adókedvezménnyel, 5 év után pedig adómentesen veheted fel. Az összeg pont jól jöhet a bölcsis, az ovis és az iskolás kiadásokra.

Gyermek megtakarítási szakértőnk segít eligazodni a lehetőségek között.

Jelentkezz az űrlapon keresztül!

Az iskolában már szednek osztálypénzt, a menzának is van díja, és a kirándulásokra, a kulturális programokra, illetve a táborokra is spórolni kell. Átlagosan évi 20 ezer forintos osztálypénzzel és 100 ezer forintos menzaköltséggel kalkulálva, és ha még a gyermek elmegy legalább egyszer táborozni a nyáron 50 ezer forint értékben, akkor már 170 ezer forintra tehető az éves kiadás. Plusz a tanszerek, tankönyvek, sportruházati felszerelések akár 50-100 ezer forintot is jelenthetnek minden tanévben, és az iskolatáskákat is pár évente cserélni kell. 

Szakértőnk 6. tippje: Minden évben 266 800 ezer forintos beiskolázási támogatást vehetsz igénybe a pénztári számládról óvodás, általános iskolás, középiskolás és egyetemista gyermeked számára 25 éves korig.

Teljesen elképesztő, de a magániskolák tandíjai magasabb lehetnek az egyetemi tandíjaknál is, ha ilyesmit tervezel, akkor ahhoz nagyobb tőkére lesz szükséged, mert még ha jól is keresel, a havi fizetésből akkor is kihívást jelenthet ezt hónapról hónapra finanszírozni.

Magánintézmények havi díjai

Magánbölcsődék50-100 ezer forint
Magánóvodák100-200 ezer forint
Magániskolák200-500 ezer forint

Az alternatív módszereket folytató intézményekben, mint például a Waldorf, az egyházi, a sport és művészeti iskolákban is külön költségek merülhetnek fel. Az általános iskolás és a középiskolás évek összesen több tízmillió forintba is kerülhetnek.

Így tudsz mindent megadni a gyermekednek

A rövid futamidejű állampapírok is alkalmasak lehetnek gyermek megtakarításra. A webkincstáron keresztül 2 perc alatt tudsz állampapírt vásárolni, számlanyitási és tranzakciós költség nélkül. Ez egyébként első befektetésre is ideális, hogy megszokd a takarékoskodást.

A Babakötvény is egy nagyon hasznos megtakarítási forma, amelyhez minden gyermeknek 42 500 forintos életkezdési támogatás jár a Start-számlájára. A Babakötvény egy inflációkövető állampapír, amely idén kiemelkedően jól, 20,6 százalékon kamatozik. Arra viszont érdemes felkészülni, hogy ezzel nem tudsz előtakarékoskodni, csak a már megszületett gyermekednek vásárolhatod és leghamarabb a nagykorúságának idején vehetitek fel a pénzt, tehát ez a gyermekkorban adódó kiadásokat nem fogja tudni fedezni.

Szakértőnk 7. tippje: A biztosítói gyermek megtakarítási programok rugalmasak, már a gyermek 18 éves kora előtt is hozzáférhettek a pénzhez, amely szabadon felhasználható. Ehhez legalább 10-15 éves időtávon érdemes gondolkodni.

Ügyfeleink körében arra is volt példa, akik hosszabb távú megoldást választottak, hogy egy idő után, a már fiatal felnőtt, keresettel rendelkező gyermekkel közösen tettek félre egy nagyobb célért, ezzel is motiválva őt a takarékoskodásra.

A kismamákat gyakran, amikor még csak alig jöttek ki a szülőszobából, megtalálják különböző gyermek megtakarítási lehetőségekkel. Érdemes nem rögtön az első ajánlatra rábólintani, hanem független pénzügyi tanácsadóval átnézetni a piacon lévő többi ajánlatot is, alaposan átgondolni, majd kiválasztani a legjobbat. 

A Grantis szakértői szívesen segítenek neked megtalálni azt a megtakarítási formát, amely könnyen beilleszthető az életedbe, nem jár lemondással, mégis hozzásegíthet a céljaid és a vágyott életszínvonal eléréséhez. Felkészült szakértőnkkel egy jó hangulatú beszélgetésre, ahol még többet megtudhatsz a témáról és bátran felteheted a kérdéseidet, a lenti űrlapon tudsz jelentkezni.