Minden negyedik magyar ebbe hal bele – tízmilliókat is kaphatnának a felépülésre
- Írta: Végh Nóra
- publikálva: 2025. április 29.
- frissítve: 2025. április 29.
- Olvasási idő: 7 perc
Főbb megállapítások
- Az életbiztosítások a kritikus betegségekre, köztük a rákra is térítenek szabadon felhasználható pénzösszeg formájában.
- A rák vezető halálok Magyarországon. A bőrrák és a tüdőrák a leggyakoribb ráktípusok.
- A rákos megbetegedések aránya nálunk az egyik legmagasabb az unióban.
Így segíthet az életbiztosításod daganatos betegség esetén
A kockázati életbiztosítások nemcsak halál esetén térítenek, van lehetőséged kifejezetten kritikus betegségekre szóló életbiztosítást is kötni, amely a rákos megbetegedésekre is térít.
Az életbiztosítások jellemzően a rosszindulatú daganatokra nyújtanak fedezetet. Ez alól kivételt képez, hogy néhány biztosítás a jóindulatú agydaganatra is térít.
Van még egy érdekes kivétel
Ritkábban, de előfordul az is, hogy a biztosító kockázatvállalása kiterjed az olyan rákfajtára is (in situ carcinoma), amely csak azokat a sejteket érinti, ahonnan a rák kiindul, de nem terjed át a környező szövetekre.
Mikor és mennyit térít a biztosító?
Amennyiben van életbiztosításod, és daganatos megbetegedést diagnosztizálnának nálad, akkor a biztosító a fedezet mértékéig kifizeti neked a biztosítási összeget. Amint megvan a diagnózis, a bejelentést követően általában egyből utalják is a pénzt.
Vannak speciális esetek is
Speciális esetekben arra is van példa, hogy az életveszélyes állapotok és beavatkozások esetén a biztosító 7 napos túlélési periódus után térít. Kevesen tudják azt is, hogy vannak olyan, csak halálesetre szóló kockázati életbiztosítások, amelyek a végstádiumban lévő betegeknek még a haláleset bekövetkezése előtt kiutalhatják a pénzt.
Kifejezetten rákkezelés csak az állami egészségügyben érhető el, például sugárkezelés, kemoterápia, onkológiai nagyműtétek. Az életbiztosítás a következők miatt lehet hasznos:
-
A pénzt szabadon felhasználhatod,
-
finanszírozhatod belőle a szakorvosi és a diagnosztikai vizsgálatokat és a kiegészítő gyógykezeléseket,
-
a munkából kiesett jövedelmedet is pótolhatod,
-
valamint nagyobb biztosítási összeg esetén akár nemzetközi kezelésekre is bejuthatsz.
A kritikus betegségekre térítő életbiztosításokhoz kiegészítőként választhatók daganat diagnosztikai térítési elemek is, amelyek viszont már abban a fázisban is segítséget nyújthatnak, amikor még csak felmerül a rák gyanúja.
Ebben az esetben a biztosításod a konkrét vizsgálatokat finanszírozza, amelyekkel hamarabb el tudsz jutni a diagnózisig, és nem kell heteket, vagy hónapokat várnod rá az állami egészségügyben. Továbbá kezelési tervet, asszisztenciát, dietetikai és pszichológiai tanácsadást is kaphatsz a biztosítás keretében. Egy 35 és 45 év közötti személynek ez a szolgáltatás akár már havi plusz 2 ezer forintos biztosítási díjjal elérhetővé válhat.
Miben segíthet Neked az életbiztosítási tanácsadó?
Életbiztosítási szakértőink segítenek, hogy a betegség bejelentéséhez milyen dokumentumokat szükséges összeszedni, illetve gyorsvonalon közvetlenül tudnak beszélni a biztosítóval, és közbenjárni az ügyedben.
A tanácsadó segít az életbiztosítási ajánlatok összehasonlításában is. Például a választásnál nagyon fontos szempont, hogy a biztosító a kritikus betegségek listájáról csak egy betegségre térít, és ha az bekövetkezik, akkor utána kifizetéssel megszűnik a szerződésed, vagy akár több betegségre is térít, ami érhet az életed folyamán.
Több biztosító is kategóriák szerint csoportosítja a kritikus betegségeket. Így előfordulhat, hogy például egy autoimmun kategóriába tartozó betegségre való térítés után a biztosító a rákbetegségek kategóriájába sorolható betegségre is fizet. Vagy ahol a jóindulatú agydaganat és a rosszindulatú daganat külön kategóriába tartozik, ott a biztosító kétszer is fizethet, ha egymás után mindkét biztosítási esemény bekövetkezik.
Életbiztosítási szakértőink konkrét díjkalkulációt is készítenek számodra. Az, hogy mennyibe kerül neked az életbiztosítás, elsősorban az életkorodtól és az egészségi állapotodtól függ.
Az életbiztosításokra is érvényes az, mint az egészségbiztosításokra, hogy érdemes minél fiatalabban és egészségesebben elindítani.
40 évesen például, ha nincs különösebb egészségügyi problémád, egy 10 millió forintos életbiztosítás 15 évre fixen akár már 10 és 20 ezer forint közötti összegből kijöhet.
Érdemes azt is mérlegelni, hogy egy jelenleg pár ezer forinttal olcsóbb, de változó díjú biztosítás, vagy egy picit magasabb, de fix díjas biztosítás lesz-e hosszú távon kedvezőbb számodra.
Tanácsadóink az életbiztosítási termékek kombinálásában is segítenek. A kockázati életbiztosítások közül a leggyakrabban a haláleseti, a rokkantsági és a kritikus betegségekre térítő biztosításokat keresik az ügyfelek. Sok esetben előnyös, ha különböző termékekből áll össze az életbiztosítási portfólió.
Életbiztosítási szakértőnk segít eligazodni az ajánlatok között
Rákban hal meg a legtöbb magyar
A rosszindulatú daganatos megbetegedések vezető haláloknak számítanak hazánkban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi, 2023-as adatai szerint minden negyedik halálesetet a rák okozott.
A következő ábrán összefoglaltuk a leggyakoribb halálokokat.

A 2023-as évben 70 933 új rákos megbetegedést jelentettek be. Az elmúlt bő két évtized adatai alapján megállapítható, hogy átlagosan minden évben hasonló volt a megbetegedések mértéke.
A bőrrák és a tüdőrák vezeti a statisztikákat
A Nemzeti Rákregiszter adatai alapján arról is vannak információink, hogy melyek a leggyakoribb ráktípusok hazánkban. A legutóbbi statisztikák szerint a legtöbb esetben, 18,5 ezer főnél bőrrákot diagnosztizáltak, majd ezt követte a hörgő- és tüdőrák, amit több mint 10 ezer főnél állapítottak meg.
A leggyakrabban diagnosztizált rákbetegségek között szerepel az emlőrák, a vastagbélrák és a prosztatarák is.

Mutatjuk az ország ráktérképét
Az újonnan nyilvántartásba vett rákos betegek közel ötöde (19 százalék), azaz 22,6 ezer fő Budapesten és Pest vármegyében él, de például Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is átlagosnál magasabb, 4,7 ezer fő az érintettek száma.
A térképre kattintva vármegyénként meg tudod nézni, hogy hány új rákbetegséget jelentettek.
Az uniós átlagnál is gyakoribb Magyarországon a rák
Az OECD Rákügyi országprofilja is fontos tényekre hívja fel a figyelmet. A rákos megbetegedések előfordulási aránya Magyarországon a legmagasabbak között van
uniós szinten is, a mortalitás pedig 33 százalékkal haladta meg az uniós átlagot.
A következő diagramon összehasonlítottuk a gyakori ráktípusok előfordulási arányát Magyarországon és az Európai Unióban.

A férfiak és a nők esetében is a tüdő és a vastagbélrák aránya magasabb volt, mint az EU-ban.

A vastagbélrákra a Semmelweis Egyetem friss közleménye is felhívta a figyelmet, amely szerint az utóbbi évtizedekben ugrásszerű növekedést mutat a vastag- és végbéldaganatok száma. Magyarországon mintegy 9 ezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy 5 ezer ember életét követeli.
A kritikus betegségekre térítő életbiztosítás elindításával bebiztosíthatod magadat, hogyha súlyos betegség érne, például rákot diagnosztizálnának, akkor a biztosítási összeg erejéig jelentős anyagi segítséget kaphatsz a biztosítótól. Életbiztosítási szakértőink a biztosítási feltételek alapos összehasonlításával segítenek kiválasztani a számodra legjobb opciót. Díjmentes tanácsadásunkon konkrét kalkulációkat is készítünk számodra.
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.

Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.