Főbb megállapítások

  • Nagy szükség lenne rá, mégis a magyarok több mint kétharmadának egyáltalán nincs vésztartaléka.
  • Vésztartalék építésre alkalmas például a likvid eseti számla, a rövid lejáratú állampapír, a látra szóló betét, a befektetési alap vagy épp a pénztári megtakarítás.

Miért van szükség vésztartalékra?

Váratlan kiadások bármikor adódhatnak az ember életében. Például szervizbe kell vinni a kocsit vagy a laptopot, elromlott a gázkazán vagy épp új mosógépet kell venni. Ezek alsó hangon is több százezer forintos tételek, amit elég fájdalmas kigazdálkodni a fizetésből, ha nincs tartalékod.

Még drámaibb a helyzet, ha esetleg elvesztenéd az állásodat, vagy te szeretnél váltani, de ott lebeg a fejed felett a lakáshitel vagy a lakbér. 

A pénzügyeid tervezésekor fontos, hogy a rendszeres költségeid mellett a váratlan kiadásokra is legyél felkészülve.

A vésztartaléknak köszönhetően elkerülheted, hogy adósságba sodord magadat, és személyi kölcsönt vagy áruhitelt kelljen felvenned

Mennyi az ideális vésztartalék?

A jelenlegi 462 200 forintos átlagbérrel számolva például 1 millió 434 ezer forintra lehet szükséged, ha csak magadért felelsz, és 2 millió 868 ezer forintra, ha már családod is van. 

Természetesen mindenkinek az egyéni élethelyzetét kell mérlegelni, hogy milyen kiadásai és igényei vannak, de az jó támpontot adhat, ha a havi béredből és a megélhetésed költségeiből indulsz ki a vésztartalék tervezésénél. 

A vésztartalék fontosságát aligha vitatná bárki is, a rideg valóság viszont az, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly ősszel készített felmérése alapján a magyar lakosság 40 százaléka nem tudna egy hónapon túl megélni a fő jövedelemforrásának elvesztése esetén. És még ennél is elgondolkodtatóbb, hogy a válaszadók fele pedig még 1 hétig sem.

A kutatásból az is kiderült, hogy a váratlan kiadások esetére a magyarok kevesebb mint harmada rendelkezik fél havi jövedelemnek megfelelő tartalékkal. Bőven akad tehát még tennivaló ezen a területen, ezért a következőkben a vésztartalék építésre adunk ötleteket.

Vésztartalék építési lehetőségek

Az már egy jó kezdet, ha havonta apránként félre tudsz tenni a fizetésedből, azonban nem mindegy, hogy ezt hogyan teszed. Ha csak a fiókban vagy a malacperselyben tárolod a pénzt, akkor idővel azt fogod észrevenni, hogy az infláció felemésztette a pénzedet, és csökkenni fog a vásárlóereje. 

Érdemes ezért inkább olyan megtakarításban vagy befektetésben gondolkodni, amivel nemcsak hogy gyűlik a pénzed, de hozamokat is termel számodra. 

Likvid eseti számla

A nyugdíjbiztosítások többségéhez tartozik egy likvid eseti számla is. Erre a számlára bármikor félretehetsz és bármikor le is veheted róla a pénzt a számla keretéig. Jellemzően kéthetes átfutási idővel számolhatsz. 

A likvid eseti számlán tartott tartalékod elsősorban azt a célt szolgálja, hogyha kiesés lenne a jövedelmedben, akkor is fenn tudd tartani a megtakarításodat, és ne kelljen feltörni, de bármilyen élethelyzetben kötetlenül felhasználhatod, amikor szükséged lenne rá.

A számlán bármekkora összeget tarthatsz, nincs alsó és felső limit sem. A rendszeres díjas számládhoz hasonlóan a likvid eseti számládra is vásárolhatsz eszközalapokat, amelyekkel infláció feletti hozamokat érhetsz el. 

Azt is jó, ha tudod, hogy a likvid eseti számlán tartott megtakarításod nem perelhető, és nem is végrehajtható

Rövid lejáratú állampapírok

Kézenfekvő megoldást jelenthetnek vésztartalék építésre az állampapírok is. A Diszkont Kincstárjegyet 3, 6 és 12 hónapos futamidőre is választhatod. Ez egy változó kamatozású állampapír, jelenleg 5,86 százalék a kamata

Vagy ott van még a Kincstári Takarékjegy is 1 vagy 2 éves futamidőre fix, lépcsős kamatozással, 1 évre 5,5, 2 évre 6 százalékos kamattal. A befektetésedhez a lejáratkor  férhetsz hozzá adómentesen

Látra szóló bankbetétek

Több banknál is elérhetőek már olyan rugalmasan kezelhető megtakarítási számlák, amelyek látra szóló, napi kamatot kínálnak a bankszámla egyenlege után. 

Bár ezek a lekötött bankbetéteknél jellemzően alacsonyabb kamatot fizetnek, a bankszámládról viszont bármikor szabadon felveheted a pénzt. A fintechek kifejezetten jó kamatot adnak látraszólóan is. Ha pedig mégis lekötésben gondolkodsz, akkor van módod pár hónapos futamidejű konstrukciót is választani.

Egészség- és önsegélyező pénztárak

Az egészség- és önsegélyező pénztárakban is tudsz takarékoskodni a nehezebb időkre. A befizetéseid után pedig akár 150 ezer forintos plusz pénzt kaphatsz adójóváírás formájában. Ha ezt az összeget nem költöd el újra, hanem a számládon hagyod, akkor az tovább gyarapszik. Kevesen tudják, de van lehetőséged lekötni is a pénzedet a pénztárnál, amivel a hozamok mellett még újabb 10 százalékos adójóváíráshoz juthatsz. 

A pénztári megtakarításodat lakáscélú jelzáloghitel törlesztésére és a közüzemi díjak finanszírozása is felhasználhatod, idén már havi 43 620 forint értékben

Ha munkanélkülivé válnál vagy táppénzen lennél, akkor a pénztári megtakarításodból kiegészítheted a jövedelmedet a korábbi béred mértékéig, így nem fog megérződni a kiesés.

A vésztartalék építésnél érdemes értékkövetést is alkalmazni, és az inflációt, illetve az esetleges életszínvonal emelkedést is belekalkulálni.

A Grantis öngondoskodási szakértői segítenek neked a vésztartalékod felépítésében, és ha megbízod őket, szívesen átnézik a költségvetésedet is, hogyan tudnál takarékoskodni.