Főbb megállapítások

  • 2024-ben átlagosan 3,7 százalék volt az infláció.
  • Jócskán megdrágultak tavaly az élelmiszerek, a tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások.
  • Az inflációkövető állampapírok kamatára is hatással van az infláció.

Elszálltak az élelmiszerárak 

Közzétette a Központi Statisztikai Hivatal a 2024-es évre szóló inflációs adatot: a tavalyi évben átlagosan 3,7 százalék volt az infláció. Tavaly decemberben pedig a fogyasztói árak 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Az élelmiszerár emelkedés mindenkit érint, ennek az átlagos mértéke 5,4 százalék volt tavaly decemberben, az előző év azonos időszakához viszonyítva. A legkiugróbb drágulást még csak nem is a luxuscikkeknél, hanem az alapélelmiszereknél, a lisztnél (36,2 százalék), a tojásnál (21,9 százalék) és a tejnél (19,5 százalék) lehetett tapasztalni. Szintén drágult az étolaj, a vaj és a gyümölcslé is. Néhány termék viszont olcsóbb lett, például a száraztésztához és a cukorhoz jutányosabb áron lehetett hozzájutni. 

A pénztárcánk és az állampapír kamatok sem örültek a friss inflációs adatnak

Az adatok értelmezéséhez azonban fontos megjegyezni, hogy az alapvető élelmiszereknél nem releváns csak az előző év azonos időszakához viszonyított áremelkedést nézni, hiszen azokat minden hónapban megvesszük.

A lakhatás és az autófenntartás is drágult

A szolgáltatások ára átlagosan 6,8 százalékkal növekedett. A legkiemelkedőbb ezek közül a 12,6 százalékos lakbér emelkedés, de a lakásjavítás- és karbantartás (8,9 százalék), és a társasházi közös költség (8,4 százalék) díja is magasabb lett. 

A lakhatási válság enyhítésére idén január 1-től a 35 év alatti munkavállalók havi 150 ezer forint értékben munkáltatói lakhatási támogatást igényelhetnek a munkáltatójuktól.

Az autó tulajdonosok is megérzik az inflációt. A járműjavítás- és karbantartás (10,5 százalék), az autópályadíj és a parkolás (10,4 százalék) is drágult. A kulturális programok (9,4 százalék), a testápolási szolgáltatások (8,7 százalék) és az üdülés (7,1 százalék) is többe került.

A pénztárcánk és az állampapír kamatok sem örültek a friss inflációs adatnak

Szintén tapasztalhattak áremelkedést a dohányzók. A dohányárukat 4,5 százalékkal drágábban lehetett megvásárolni. A szeszes italokat pedig 4,3 százalékkal többért. A háztartási energia azonban, ha minimálisan is, de 0,5 százalékkal olcsóbb lett.

Ezzel kapcsolatban további érdekesség, amit biztosan meg fog érezni a pénztárcánk, hogy idén év elejétől a kormány 4,1 százalékos inflációkövető adóemelést vezetett be a szeszes italok (bor, sör, égetett szesz) és az üzemanyagok (benzin, gázolaj) jövedéki adója, a gépjárműadó, a regisztrációs adó és a gépjárműátírási illeték után.

Az üzemanyag is a gyógyszer is többe kerül

A tartós fogyasztási cikkek közül az ékszerek ára emelkedett leginkább, 15,3 százalékkal. Emellett az új személygépkocsik (5,3 százalék) és a használt autók vásárlása (4,8 százalék), az üzemanyag (8,3 százalék) és a gyógyszerek ára (3,1 százalék) is magasabb lett. 

A pénztárcánk és az állampapír kamatok sem örültek a friss inflációs adatnak

Így alakult az infláció az elmúlt 10 évben

Az elmúlt 10 év távlatában az infláció 2022-ben (14,5 százalék) és 2023-ban (17,6 százalék) volt a legmagasabb. Ehhez képest most visszaesést jelent a tavalyi 3,7 százalékos áremelkedés. 

A pénztárcánk és az állampapír kamatok sem örültek a friss inflációs adatnak

Az állampapír kamatoknak nem kedvez az alacsony infláció

Az inflációkövető állampapírok az alacsony infláció következtében kevesebb kamatot fizetnek. A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) jelenleg értékesített, 2032/J sorozata a februári kamatkifizetésig 7,9 százalékon kamatozik. Majd ezt követően a 3,7 százalékos inflációhoz képest, az első öt évre vonatkozó 0,5 százalékos kamatprémiummal együtt 4,2 százalékon fog kamatozni. 

Az eddigi kiemelkedően magas 20,6 százalékról vissza fog esni a Babakötvény hozama is, amelyet mindig az előző évi infláció, és az ehhez hozzáadott 3 százalékos kamatprémium alapján állapítanak meg. Tehát 2025-ben a Babakötvény 6,7 százalékon kamatozik, ami közel 20 százalékos csökkenést jelent. 

Van megoldás, ha magasabb kamatot szeretnél

Ha nem elégszel meg ezzel, és magasabb hozamokat szeretnél elérni, akkor számos lehetőség van még a megtakarításra és a befektetésre. Ott vannak például a biztosítói gyermek megtakarítási programok, amelyeknél még csak a 18 éves kort sem kell kivárnotok ahhoz, hogy hozzáférjetek a pénzhez. Profi portfóliókezelők menedzselik a befektetésedet, és még biztosítói haláleseti díjátvállalásra is van lehetőség, ha tragédia esetén nem tudnád fizetni a megtakarítást, a gyermeked akkor is meg fogja kapni a pénzt. 

Amennyiben nincs még nyugdíj megtakarításod, akkor hosszú távra ez is opció lehet, ugyanis mindhárom nyugdíj megtakarítási forma esetén jó eséllyel infláció feletti, akár két számjegyű hozamokat érhetsz el. 

Középtávra kiváló alternatíva lehet a befektetésre a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) is. Tapasztalt vagyonkezelők fogják kezelni a befektetésedet, amihez 5 év után teljesen adómentesen férhetsz hozzá.

Ha eddig állampapírba fektettél, de a jövőben szeretnél magasabb hozamokat elérni, akkor érdemes konzultálnod a Grantis szakértőivel, akik segítenek eligazodni a megtakarítási és befektetési lehetőségek között.