Tele a hócipőnk az egészségüggyel, a magán meg méregdrága – ez lehet a megoldás
- Írta: Végh Nóra
- publikálva: 2025. április 11.
- frissítve: 2025. április 10.
- Olvasási idő: 9 perc
Főbb megállapítások
-
- A magyarok a világon szinte mindenkinél jobban aggódnak az egészségügy helyzete miatt.
-
- A magyar lakosság több mint a fele vett igénybe az utóbbi fél évben magánegészségügyi ellátást.
-
- Az egészségbiztosítások finanszírozzák a magánegészségügyi ellátást, az egészségpénztárakkal pedig az adójóváírásnak köszönhetően csökkenthetők a kiadások.
Lehangoló a vélemény a magyar egészségügyről
Magyarországon aggasztja az embereket a legjobban az egészségügy. A magyarok 63 százaléka aggódik az egészségügy miatt, ami 40 százalékkal magasabb, mint a 23 százalékos globális átlag. A 29 országra kiterjedő reprezentatív kutatás eredményeit Nyéki Andrea, az Ipsos vezető kutatója mutatta be az intézet által rendezett Fókuszban az öngondoskodás szakmai élményreggelin.
Szemléltetésként kiemeltünk néhány példát, hogy a magyarokhoz képest a többi ország mennyire aggódik az egészségügy helyzete miatt.

A képet valamelyest árnyalja az is, hogy az embereknek milyen a viszonyítási alapjuk, ezért lehet az, hogy a kevésbé fejlett országokban, mint például Dél-Afrikában vagy Indiában jobbnak értékelik a helyzetet, mint a jóléti államokban. Továbbá a hatalmas földrajzi távolságok miatt is nagyobb dolog számukra, ha egészségügyi ellátáshoz jutnak.
Szintén érdekes adat, hogy a magyarok legnagyobb félelmei között is az egészségügy szerepel. Még az inflációnál, a korrupciónál, a szegénységnél és a társadalmi egyenlőtlenségnél, valamint az oktatás helyzeténél is jobban aggódnak, ha az egészségügyről van szó. Tehát ez egy központi kérdésnek számít.
A következő ábrán részletesen is összehasonlítottuk, hogyan vélekednek a magyarok az egészségügyről a globális átlaghoz képest.

Az egészségügyi ellátással a magyarok mindössze 12 százaléka elégedett, szemben a 44 százalékos globális átlaggal. A felmérésben megkérdezettek 47 százaléka arra számít, hogy a jövőben tovább fog romlani az ellátás színvonala. A válaszadók 78 százaléka pedig nem bízik az egészségügyi rendszerben.
A kutatásból az is kiderült, hogy a kezeléshez való hozzáférés és a várakozási idő okozza a legnagyobb kihívást, a munkaerőhiány és a magas kezelési költségek mellett.
A magánszektor felé fordulnak az emberek
Az állami egészségügy hiányosságai következtében nem meglepő, hogy aki teheti, a magánegészségügybe fordul ellátásért. Az Ipsos felmérése szerint a lakosság 55 százaléka vett igénybe fél éven belül magánegészségügyi szolgáltatást. A leggyakrabban igénybe vett szolgáltatásoknak a vér- és vizeletvizsgálat, a fogászat, a nőgyógyászat, az ultrahang, a szemészet és a röntgen vizsgálat bizonyulnak.

A magánegészségügyi szektor népszerűségének hátterében több tényező is állhat. Az egyik legfontosabb szempont a gyors ellátás, tehát nem kell heteket vagy hónapokat várni az időpontra, hanem néhány napon belül, vagy akár még aznap megkaphatja az ellátást a páciens.
Szintén a magánegészségügy mellett szól, hogy általában korszerűbb eszközökkel dolgoznak, mint az állami egészségügyben, ami hatékonyabbá teheti a gyógyítást. A szakmai reggelin Kiss András, a Budai Egészségközpont marketing és értékesítési igazgatója elárulta, hogy a mesterséges intelligenciának is egyre nagyobb szerepe lesz a gyógyításban, és már most is számos területen hatékonyan alkalmazzák.
Az Ipsos kutatása rávilágít az emberi tényezőre is, ugyanis sokak számára a türelmes és udvarias ellátás is rendkívül fontos szempont. Tízből hét válaszadó úgy gondolja, hogy a magánegészségügyben jobban bánnak a betegekkel. A megkérdezettek 65 százaléka szerint a magánegészségügyben több idő jut a páciensekre és jobb minőségű szolgáltatást lehet kapni.
A magánegészségügyi ellátás azonban nem mindenki számára elérhető anyagilag. A megkérdezettek 75 százaléka szerint a legtöbb ember számára megfizethetetlen ez a szolgáltatás.
Ez érthető is, ha már csak a szakrendelések árát nézzük, 35-40 ezer forint alatt aligha lehet megúszni egy vizsgálatot, bizonyos specialisták pedig akár 50 ezer forintot is elkérhetnek. A diagnosztikai vizsgálatok és a műtétek pedig több százezer forintra vagy milliós tételre is rúghatnak.
A kutatás rávilágított arra is, hogy minden második válaszadót nyugtalanít a gondolat, hogy egészségbiztosítás hiányában hatalmas orvosi számlákkal kell szembenéznie.
A szakmai reggelin dr. Zsolnai Gábor, az NN Biztosító egészség üzletágának vezetője elmondta, hogy a magyar családok rendszeres kiadásainak 4-5 százalékában már most is megjelennek a magánegészségügyi kiadások. És már az átlagjövedelemmel rendelkezők is igénybe veszik ezeket a szolgáltatásokat, hiszen nem engedhetik meg maguknak, hogy hónapokat várjanak egy vizsgálatra, és akár az állapotuk rosszabbodása miatt kiessenek a munkából.
Van harmadik út: az öngondoskodás
A magánegészségügybe nemcsak úgy lehet bejutni, ha kifizeted a szolgáltatás díját. Az egészségbiztosítások is lehetőséget nyújtanak arra, hogy magán ellátásban részesülj.
Segítünk magánegészségügyi előfizetést indítani
Ha van egészségbiztosításod, az olyan, mintha lenne egy előfizetésed a magánegészségügybe. Úgy képzeld el, mint egy streaming platformot, ahol az összes filmhez hozzáférhetsz, vagy egy edzőtermi bérletet, amivel mindegyik gépet használhatod.
A havi díjért cserébe a biztosító vállalja, hogy korlátlanul vagy pedig egy éves limit erejéig igénybe veheted a magánegészségügyi szolgáltatásokat, amelyekre kiterjed a biztosításod. Így elkerülheted az államiban a több hónapos várakozási időt, a magánban pedig nem kell fizetned a szolgáltatásért, mert azt a biztosító finanszírozza helyetted.
A Grantis egészségbiztosítási szakértői a teljes piacra rálátnak, és össze tudják hasonlítani számodra a legjobb ajánlatokat.
Bejuttatunk a magánegészségügybe!
Egészségbiztosítás
Az egészségbiztosítások típusai
A legelterjedtebbek a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások: a biztosítók megszervezik neked az ellátást, és finanszírozzák az igénybe vett szolgáltatás, például a szakrendelés, a diagnosztikai vizsgálatok és a műtétek költségeit.
Az egészségbiztosítások másik típusa az összegfinanszírozó egészségbiztosítás: a biztosító a biztosítási esemény, például betegség, műtét vagy kórházi tartózkodás esetén fizet egy meghatározott összeget, amit szabadon felhasználhatsz.
Az Ipsos felmérésében megkérdezettek 42 százaléka rendelkezik egészségbiztosítással. És azok is nyitottnak bizonyulnak, akiknek még nincs biztosításuk, a válaszadók 14 százaléka tervez a következő fél évben egészségbiztosítást kötni.
A kutatásból az is kiderül, hogy a 18-29 év közötti fiatalok körében még magasabb, 31 százalékos ez az arány. Ez azért is számít előremutatónak, mert egészségbiztosítást érdemes minél fiatalabban és egészségesebben kötni, hiszen a magán egészségbiztosítások jellemzően az előre nem látott egészségügyi problémákra térítenek.

Az Ipsos adatai szerint az egészségbiztosítással rendelkezők közel felének a munkaadója finanszírozza a biztosítását (44 százalék). Létezik kifejezetten céges egészségbiztosítás is, amely csoportosan megkötve jellemzően olcsóbb a magán egészségbiztosításnál, és az előzménybetegségek befogadására is van lehetőség.
Tízből négy biztosítással rendelkező válaszadó pedig saját magának fizeti a biztosítást (42 százalék), és olyanok is akadnak, akiknek a családtagjaik (8 százalék) állják az egészségbiztosításukat.
Dr. Zsolnai Gábor jelezte, hogy a piac 90 százalékát a vállalati egészségbiztosítások teszik ki. És ma már a munkavállalók is kifejezetten keresik ezt a lehetőséget, például az állásinterjúkon is szóba kerülhet, illetve a munkaerőmegtartásban is szerepe lehet. Adott esetben a céges egészségbiztosítás nyújtotta szolgáltatások még a béremelésnél is értékesebbek lehetnek a munkavállaló számára.
Egészségpénztár
Az egészségpénztárak a költségek csökkentésében lehetnek hasznosak. A pénztári befizetések után ugyanis minden évben visszaigényelhető a személyi jövedelemadó 20 százaléka, évi 150 ezer forintos mértékig.
Hol használhatod az egészségpénztárt?
Egészségpénztárral a magánegészségügyi szolgáltatók mellett a patikákban, az optikákban és a gyógyászati segédeszközboltokban is tudsz fizetni. Használhatod az egészségpénztárt a gyógytornásznál, a gyógymasszőrnél, a pszichológusnál, valamint az egészséges élelmiszerek vásárlását is elszámoltathatod.
Az Ipsos kutatása szerint a válaszadók 15 százaléka rendelkezik egészségpénztári tagsággal. Azok közül pedig, akik még nem tagok, 12 százalék tervez a következő fél évben egészségpénztári tag lenni. Az egészségbiztosításokhoz hasonlóan a 18-29 éves fiatalok körében itt is az átlagnál magasabb, 26 százalékos az arány.
A szakmai reggelin Budai József, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója is elmondta, hogy az egészségpénztári tagságot nyitók átlagéletkora 45 év alatt van. Mint megosztotta, az OTP-nél 420 ezer egészségpénztári tag van.
Téged is értek már negatív tapasztalatok az állami egészségügyben? Szívesen mennél inkább magánba, de kétszer is meggondolod, hogy kifizesd-e a drága díjakat? Érdemes beszélned a Grantis egészségbiztosítási szakértőivel, hogy milyen lehetőségeid vannak arra, hogy a biztosításodon keresztül részt vehess a magán ellátásban, ahol gyors és hatékony kiszolgálást kapsz.
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.

Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.