Főbb megállapítások

  • Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál évi 150 ezer forintot visszaigényelhetsz a megtakarításaid után, amelyet a beiskolázási költségekre is tudsz fordítani.
  • A munkáltatód is hozzájárulhat az iskolakezdéshez azzal, hogy pénz vagy utalvány formájában juttatást ad számodra. 
  • A helyi önkormányzatoknál elérhető támogatások jellemzően 10-30 ezer forinttal enyhíthetik a kiadásokat.

Negyedmillió forintos beiskolázási támogatás a pénztáraknál

Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál minden tanévben jogosult vagy beiskolázási támogatás igénybevételére. A pénzhez a saját, legalább 180 napja meglévő megtakarításodból juthatsz hozzá.

Pénztári számlát azért érdemes nyitni, mert a befizetéseid után évente 20 százalékos adójóváírás jár, legfeljebb 150 ezer forintig, ami egy ajándék pénz.


Hogyan működik az önsegélyező pénztár?

Az önsegélyező pénztár olyan, mint egy persely. Gyűjtögetni tudsz benne, és a takarékoskodásodat akár évi 150 ezer forintos adójóváírással jutalmazzák. A pénztári számládról számos, a hétköznapi életben szükséges kiadásodat fedezheted. A megtakarításod emellett olyan élethelyzetekben is kisegíthet, mint a szülés vagy a lakáshitel törlesztése.

Az általános- és középiskolában ezekre használhatjátok a támogatást

  • Az alap- és középfokú (nappali rendszerű) oktatásban már ingyenesek a tankönyvek, de a kötelező olvasmányokat, fejlesztő könyveket, mint például a logopédiai füzeteket el tudod számoltatni. 
  • Tanszerekre is fordítható az összeg, a tolltartó, az írószerek, a füzetek és a mappák beszerzésére, de drágább dolgok is kihozhatók belőle, mint például az iskolatáska, számológép, a rajzeszközök és a technikai doboz összeállítása
  • A ruházatot is meg tudjátok vásárolni, a pólókat, pulcsikat, nadrágokat, kabátokat, cipőket. Amennyiben a gyermeked zene-, vagy sporttagozatos iskolába jár, akkor igazolás ellenében akár hangszereket vagy sporteszközöket is tudtok venni. 

A felsőoktatásban erre fordítható az összeg

A tanévkezdési támogatást főiskolás vagy egyetemista gyermekedre is felhasználhatod 25 éves korig. Az összegből fedezhető például a tandíj, a kollégiumi vagy az albérleti díj

Idén augusztus 15-től jövő év június 30-ig igényelheted. A számlákat a kiállítástól számítva 120 napon belül kell eljuttatni a pénztárhoz.

A támogatás felvételéhez egy igénylőlapot is szükséges kitölteni, amihez a számlák mellett csatolni kell az iskolalátogatási és a családi pótlékra való jogosultság igazolásának másolatát is. 

Iskolakezdési támogatás a munkáltatódtól

A munkáltatód is segíthet abban, hogy gördülékenyen induljon a tanévkezdés. Pénz, illetve utalvány formájában iskolakezdési támogatást nyújthat számodra felső összeghatár nélkül.

Idén pedig már évente három alkalommal a minimálbér 10 százalékáig (26 680 forint) csekély értékű ajándékot adhat a cég kedvezményes adózás mellett, ami lehet termék vagy szolgáltatás. 

Önkormányzati támogatások

Érdemes megnézni a helyi önkormányzati kiírásokat is, mert országszerte vannak lehetőségek, még a kisebb településeken is. A legtöbb helyen az egy főre jutó jövedelem alapján állapítják meg, hogy ki részesülhet a támogatásban, de van ahol alanyi jogon jár, mint például a 13. kerületben. Az eduline összesítője szerint a támogatás mértéke jellemzően 10 ezer forinttól kezdődik, de akár 20-30 ezer forint is kapható. 

A III. kerületben például az általános iskolások 10 ezer, a középiskolások 15 ezer, a felsőoktatásban tanulók 17 ezer forintos támogatást kaphatnak. A VII. kerületben az 1. osztályosoknak 20 ezer, a 2-4. osztályosoknak 25 ezer, az 5. osztálytól kezdve a 23 éves egyetemi hallgatókig pedig 30 ezer forint igényelhető. Szegeden például egységesen 20 ezer forint, Derecskén 10 ezer forint, Toronyban 25 ezer forint jár a diákoknak.

Idén is drágult az étkeztetés, a tanszer és a gyermekruha

A Központi Statisztikai Hivatal júliusi adatai szerint az iskolai étkezés, a tanszerek, írószerek, a gyermekruházat- és cipő ára is emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest.

Az iskolával kapcsolatos termékek idei áremelkedése

TermékÁremelkedés mértéke
Iskolai étkezés8,2%
Tanszer, írószer7,4%
Gyermekruházat3,1%
Gyermeklábbeli 2,2%
Forrás: KSH

Tavaly nyárhoz képest 4 százalékkal, 2022-höz viszonyítva 13 százalékkal drágult a gyermekbőrcipő ára is, amely jelenleg 13 240 forintért vásárolható meg. A hátizsák (30 literes) szintén 4 százalékkal többe kerül idén, a tavaly előtti árakhoz képest pedig 24 százalékos az áremelkedés, jelenleg átlagosan 11 910 forintért vásárolható meg a KSH a fogyasztói árakat is feldolgozó statisztikája alapján.

Te mennyit költesz idén tanszerekre? Más szülők ezt válaszolták: 43 százalék szerint 50-100 ezer forint között kell költeni ilyenkor egy gyerekre, 39 százalék 20-50 ezer forinttal számol, 13 százalék pedig 100 ezer forint felett költ ilyenkor gyerekenként – olvasható a Prémium Egészségpénztár és az NN Biztosító közös kutatásában.

Ha szeretnél előre tervezni, a Grantis szakértői örömmel segítenek neked, hogyan tudnál takarékoskodni a gyermekkel kapcsolatos kiadásokra.