Főbb megállapítások

    • 50 milliós nyugdíjvagyont akár már havi 20 ezer forint félrerakásával is elérhetsz.

    • Az átlagbérnek megfelelő nyugdíj fiatalon megteremthető az átlagbér alig több mint 5 százalékából.

    • Havi 10 ezer forintos különbség a rendszeres megtakarításodban akár 10 milliót is számíthat majd a lejárati összegnél.

50 milliós nyugdíj akár havi 20 ezer forintból

Ha a kérdésedre valaki erre egyből rávág egy számot, mi több rá akar beszélni az általa elképzeltekre, akkor kezdj el gyanakodni, hogy nem profi szakértővel van dolgod. Egy etikus pénzügyi tanácsadó ugyanis csakis azután ad tanácsot, miután felmérte az igényeidet. Mi nem sztenderd válaszokat adunk, hanem személyre szabott pénzügyi tervet készítünk.

Alapvetően két irányból ajánlott megközelíteni a témát, hogy mik a céljaid, illetve mik a lehetőségeid. Mivel a privát nyugdíj megtakarítások az állami nyugdíjjal ellentétben egy összegben is felvehetőek, így lehet akár egy konkrét célod is, például hogy te 50 millió forintos privát nyugdíjat szeretnél felvenni. 

Saját fejlesztésű nyugdíj megtakarítás kalkulátorunkkal kiszámoltuk, hogy ehhez a célhoz különböző életkoronként havonta mekkora összeget szükséges félretenni. Számításaink során átlagosan évi várható 3 százalékos inflációval, és 6 százalékos átlaghozamokkal számoltunk. Grafikonon mutatjuk az eredményeket.

Mennyit érdemes félretenni a boldog nyugdíjas évekhez?

Amíg 25 évesen még elég lehet havi 20 ezer forintot is félrerakni egy 50 milliós célra, addig 10 év múlva, 35 évesen már ennek a dupláját szükséges megtakarítani, 40 évesen pedig a tripláját. A félretett pénz mértékénél tehát jobban számít az idő. Az életkorodnak meghatározó szerepe lesz abban, hogy mennyit kell majd takarékoskodnod a célodért.

Így érhetsz el az átlagbérnek megfelelő privát nyugdíjat

Még pontosabb célt határozhatsz meg, ha megnézed, hogy várhatólag mekkora nyugdíjad lesz, és ez alapján mekkora nyugdíj kiegészítésre lehet szükséged. Állami nyugdíj kalkulátorunk segítségével ezt te is egy perc alatt megtudhatod.

Nyugdíjkalkulátor

Születési évem
Nettó fizetésem Ft

A nyugdíjkalkulátor által számított adatok tájékoztató jellegűek, és körülbelül 90%-os pontossággal számolnak.

Hogy számol a kalkulátor?
Várható nyugdíjad:
Ami -tal kevesebb mint a mostani fizetésed. Ahhoz, hogy ezt a hiányt pótold, havonta és közötti összeget érdemes félretenned egy 20% adójóváírásos nyugdíj előtakarékosságba.

Az állami nyugdíj kiszámítása egy meglehetősen bonyolult szisztéma szerint történik, amelynek a lényegét itt foglaltuk össze. A kalkulátor viszont 90 százalékos pontossággal kimutatja, hogy a jelenlegi béred alapján várhatólag mekkora nyugdíjat kapnál, és mennyi lenne a nyugdíjhiány mértéke. 

A jelenlegi 430 ezer forintos átlagbérrel számolva, egy 35 éves személy 257 ezer forintos nyugdíjra számíthat, ez a korábbi fizetésének mindössze a 67 százaléka. Ha legalább akkora nyugdíjat szeretne, mint amennyi a fizetése volt, ahhoz még 173 ezer forintra lenne szüksége, amit már havi 20 ezer forintos megtakarítással is tud pótolni.

Sokan már egyáltalán nem is terveznek az állami nyugdíjjal, ezért most kiszámoltuk azt, hogyan érhető el az átlagbérnek megfelelő összeg kizárólag privát nyugdíjból, és ehhez az átlagbér hány százalékát kell félrerakni. 

Az átlagbérnek megfelelő nyugdíjhoz szükséges megtakarítás

ÉletkorHavi megtakarítás Az átlagbér hány százaléka
2525 ezer Ft5,8%
3036 ezer Ft8,3%
3552 ezer Ft12%
4078 ezer Ft18,1%
Forrás: Grantis saját fejlesztésű nyugdíj megtakarítás kalkulátor

Fiatalon indítva, az átlagbérnek alig több mint az 5 százaléka is elég lehet ahhoz, hogy idős korodban havonta 430 ezer forintos privát nyugdíjad legyen. A születéskor várható élettartam alapján mi most 15 éves járadéki idővel számoltunk. Összesen ez több mint 64 millió forintot jelent. 

Még az aktív éveidben, egészségesen és fiatalon könnyebb takarékoskodni, és a bérednek egy bizonyos százalékát félretenni egy nagyobb cél érdekében, mint később idős korban előteremteni a kenyérre valót

30 év alatt jellemzően még elegendő a nettó bér 10 százalékát félrerakni, 40 fölött viszont már a 20 százalékára is szükség lehet. 50 közelében pedig a fizetésednek már több mint a felét is igényelheti a megtakarítás, ezért sem éri meg halogatni. 

Kérj személyre szabott kalkulációt!

Jelentkezz az űrlapon keresztül!

Havi 10 ezer forint több mint 10 milliót jelenthet

A másik megközelítés a jelenlegi élethelyzetedre és lehetőségeidre fókuszál. Fontos, hogy ne vállald túl magadat, a díj nagyságánál sokkal lényegesebb, hogy hosszú távon is fent tudd tartani a megtakarításodat. 

Egy évtizedekre szóló döntés során fontos szempont a rugalmasság. A nyugdíjbiztosítások például már havi 10-12 ezer forintos minimumdíjjal is elindíthatók, tehát kicsiben is el tudod kezdeni, és ha úgy hozza az élet, hogy magasabb lesz a fizetésed, akkor később tudsz emelni a díjon. Az éves értékkövetéssel pedig gondoskodhatsz arról, hogy értékálló maradjon a megtakarításod.

Ha viszont nehezebb élethelyzetbe kerülnél, akkor is tudunk segíteni, hogy ne kelljen feltörni a megtakarításodat, díjcsökkentésre vagy akár szüneteltetésre is van lehetőség. 

Amennyiben úgy látod, hogy ennél többet is rá tudnál szánni, akkor a minimumnál azért érdemes többre is törekedni. A 35 éves személy példájánál maradva, kiszámoltuk, hogy havi 10-50 ezer forint megtakarításával mekkora privát nyugdíjat lehet elérni. Azt is feltüntettük, hogy az évek során ez összesen mennyi megtakarítást jelentene, és ehhez képest mennyivel nagyobb privát nyugdíjtőkét vehetsz fel.

Havi plusz 10 ezer forint ráfordítás több mint 10 milliót hozhat

Havonta félretett összegMegtakarított összeg a futamidő alatt összesenPrivát nyugdíjtőkeA hozamok ennyivel növelik meg a megtakarításodatHavi privát nyugdíj kiegészítés
10 ezer Ft5,7 millió Ft12,25 millió Ft6,55 millió Ft83 ezer Ft
20 ezer Ft11,42 millió Ft26,27 millió Ft14,85 millió Ft178 ezer Ft
30 ezer Ft17,12 millió Ft39,26 millió Ft22,14 millió Ft266 ezer Ft
40 ezer Ft22,83 millió Ft51,4 millió Ft28,57 millió Ft349 ezer Ft
50 ezer Ft28,54 millió Ft63,1 millió Ft34,56 millió Ft427 ezer Ft
Forrás: Grantis saját fejlesztésű nyugdíj megtakarítás kalkulátor

Ahogy a táblázatban is látszik, minden egyes pluszban ráfordított 10 ezer forintnak óriási jelentősége lesz, akár több mint 10 millió forintot is számíthat a privát nyugdíjtőkédben. A havi privát nyugdíj kiegészítésedben pedig közel 100 ezer forintot jelenthet.

A Grantis ügyfelei egyébként átlagosan havi 30 ezer forintot szánnak nyugdíj megtakarításra, de mindig az egyéni élethelyzetedet érdemes számításba venni.

Életkor:
év
Havi megtakarítás:
Ft

2483 ügyfelünk Google értékelése:

google ratings

5,00

A kalkuláció eredménye
Egy jól kiválasztott nyugdíj megtakarítással:
Egy átlagos nyugdíj megtakarítással:
Ennyit veszíthetsz egy rossz
döntéssel:

2483 ügyfelünk Google értékelése:

google ratings

5,00

A Grantis öngondoskodási szakértőivel könnyebb a döntés

A Grantis szakértői abban is tudnak tanácsokkal segíteni, hogy például hitel mellett hogy tudsz takarékoskodni. Vagy az egyéb céljaid mellett hogyan tudod beilleszteni a nyugdíj megtakarítást is az életedbe, hogy az komfortos, és egyben elég motiváló is legyen. Díjmentes nyugdíj tanácsadásunkon még többet hallhatsz a lehetőségeidről és konkrét számokat is mutatunk a te élethelyzetedre szabva.