Főbb megállapítások

  • Akár évi 1,8 millió forintos lakhatási támogatást is igényelhetnek a 35 év alatti dolgozók.
  • A támogatás célzottan a lakbérfizetés és a lakáshiteltörlesztés könnyítésére szolgál.
  • Ha az igénybe vett támogatás mértéke meghaladja a lakhatási költségeket, akkor a különbözet 50 százaléka alapján adót kell fizetni.

Már csak két hetet kell várni a lakhatási támogatás igénylésére

Megjelent a Magyar Közlönyben a munkavállalóknak adható lakhatási támogatásról szóló kormányrendelet, amely 2025. január 1-jével már hatályba is fog lépni.

A béren kívüli juttatást a 35 év alatti munkavállalók kérhetik a munkáltatójuktól konkrét lakhatási cél megjelölésével, mint a lakbérfizetés vagy a lakáshiteltörlesztés

A támogatás az évi 450 ezer forintos cafeteria kereten felül adható, legfeljebb évi 1,8 millió forint értékben, ami havi szinten 150 ezer forintnak felel meg. 

Amennyiben a munkavállaló időközben betölti a 35. életévét, vagy a munkaviszonya nem állna fenn egész évben, akkor részarányosan kaphatja meg a támogatást. 

Szigorúan veszik a támogatást, nem lesznek kiskapuk

A lakhatási támogatás igénylése nem bemondásra történik. A munkavállalónak bérleti szerződéssel vagy hitelszerződéssel kell igazolnia a jogosultságot, valamint tájékoztatnia kell a munkáltatóját, hogy milyen számlaszámra kéri a juttatást. 

A rendelet szerint a támogatást kizárólag átutalási megbízással, valamint felhatalmazó levélen alapuló beszedési megbízással lehet teljesíteni. Ha bármilyen változás történik, a munkavállalónak azt 5 munkanapon belül be kell jelentenie. 

Fontos kritérium lesz az is, hogy amennyiben a tárgyévben igénybe vett lakhatási támogatás összege túllépi a munkavállalóra eső tényleges lakhatási költségeket, akkor az azt meghaladó összeg 50 százalékát az adóbevallásban különbözeti bírságként kell feltüntetni. És ezt személyi jövedelemadóként szükséges megfizetni, amelynek mértéke 15 százalék.

A munkáltatótól bár kérhető a támogatás, de nem kötelezhető rá. Ha úgy dönt, hogy biztosítja ezt a juttatást, akkor az adó- és vámhatóság részére adatokat kell szolgáltatnia a lakhatási támogatással érintett ingatlan azonosító adatairól és a támogatás céljáról. A támogatás kedvezményesen adózik számukra, ugyanúgy mint a Szép-kártya, 28 százalékos adót (15 százalék szja, 13 százalék szochó) kell utána fizetni.