Főbb megállapítások

  • A sportbalesetekre elsősorban a sportegyesületek által kötött csoportos biztosítások nyújtanak védelmet, amelyek a versenyek és az edzések során bekövetkezett sérüléseket is fedezik.
  • Az egyéni életbiztosítások többsége nem térít a versenysporttal kapcsolatos eseményekre, viszont ha sportolóként bármilyen más biztosítási esemény ér a hétköznapi életed során, akkor fizet a biztosító.
  • A veszélyes foglalkozást űzők is köthetnek életbiztosítást, jellemzően egyedi elbírálás alapján. A biztosítók ajánlataiban van különbség aközött, hogy foglalkozásból eredően is térítenek-e.

A sportszövetségeknek ajánlott a csoportos biztosítás

A sportolókra általában a sportszövetségek- és egyesületek szoktak csoportos biztosítást kötni, mert ezek védelmet nyújtanak a sportbalesetekre is. Friss hír például a Magyar Labdarúgó Szövetség és a Groupama megállapodása, amelynek keretében a hazai első, illetve másodosztályban szereplő hivatásos labdarúgók egy új, a sportbalesetek után segítséget nyújtó egészségbiztosítás szolgáltatásait vehetik igénybe. A biztosítás érvényessége az edzéseken, mérkőzéseken, edzőtáborokban, illetve az oda-vissza úton történő balesetekre is vonatkozik. Ha a modell beválik, más sportágakra is tervezik kiterjeszteni.

Sportbalesetre egyénileg általában nincs térítés, minden másra viszont igen

A hivatásos és versenysportolók maguknak is köthetnek kockázati életbiztosítást, a biztosítók azonban jellemzően csak akkor térítenek, ha az esemény nem a sportolói tevékenység során következett be, edzés, verseny vagy futam közben. 

Viszont ha például otthoni baleset ért, mert véletlenül leforráztad magadat, az utcán rád esett egy tégla, esetleg valamilyen közlekedési balesetet szenvednél, vagy kritikus betegség alakulna ki nálad, akkor ugyanúgy térít a biztosító, mint bárki másnak.

Nem ez a jellemző, de akad olyan biztosító is, amelyik akkor is téríthet, ha sport vagy veszélyes hobbi gyakorlása közben történik a biztosítási esemény. Ekkor a magasabb kockázatnak megfelelően nagyobb díjat kell fizetni, vagyis a termék ugyanaz, csak a díj magasabb. A konkrét díjemelés mértéke a sport vagy hobbi jellegétől, illetve a fedezet típusától függ. Az is számíthat, hogy valaki milyen szinten űzi a sporttevékenységet, versenyszerűen, oktatóként vagy hobbi sportolóként.

Az extrém sportoknál erre lehet számítani

A biztosítók többsége az extrém sportokat életbiztosításnál alapból kizárja. Jogszabály szerint különösen veszélyes sportnak, illetve szórakoztató szabadidős tevékenységnek minősülnek a következők: 

vízisízés, jet-ski, vadvízi evezés, hegy- és sziklamászás, magashegyi expedíció, bázisugrás, mélybe ugrás (bungee jumping), falmászás, roncsautó (auto-crash) sport, rally, hőlégballonozás, félkezes és nyílttengeri vitorlázás, sárkányrepülés, ejtőernyőzés, paplanernyőzés és műrepülés

Mivel bőven lehetne még folytatni a sort, mint például a szörfözés, a wakeboardozás, a deszkázás, a downhillezés vagy a parkourözés, a biztosítók feltételeikben külön fel is szokták tüntetni, hogy mit sorolnak ebbe a kategóriába, tipikusan ilyenek a küzdősportok és a búvárkodás

Amennyiben nem egész évben, csak szezonálisan űzöl extrém sportokat, például vízi- vagy téli sportok, úgy bizonyos utasbiztosítások téríthetnek erre a tevékenységre

A balesetbiztosítások piacán szűkös a kínálat ezzel kapcsolatban, de létezik olyan ajánlat, amelyet hivatásos és extrém sportolók is köthetnek, és a sportolás közben történt balesetekre is térítenek.

Így történik az elbírálás, ha kockázatos munkád van

Nemcsak a hobbid, de a foglalkozásod is lehet veszélyes, ezért életbiztosításnál ezzel is számolni kell. A hivatásosoknak, mint a például rendőröknek, tűzoltóknak is van csoportos biztosítása a közrendvédelmi szerveknél, azonban magánszemélyként is köthetnek életbiztosítást. Az esetükben jellemzően egyéni kockázatelbírálást és emelt díjat alkalmaznak. A biztosítók orvosi vizsgálatot is kérhetnek, amikor az orvos alaposan kikérdez és segít felmérni a kockázatokat, ez a biztosított számára is garanciát jelent. Az életbiztosítás elindításánál szükség lehet egy plusz kiegészítő nyilatkozatra is a foglalkozás jellegéről, amely alapján záradékolják a munkával összefüggő eseményeket.

Az egyéni biztosításoknál is az szokott lenni az alapszabály, hogy a biztosító a foglalkozásokból eredő kockázat esetében nem vállal térítést, viszont ha a munkádon kívül ér baleset, vagy súlyosan megbetegednél, akkor arra térít a biztosító. Például ha rendőrként elütne a villamos. 

A biztosítók jellemzően nem térítenek akkor, ha a biztosított halála bányászati vagy robbanószerekkel kapcsolatos tevékenységgel vagy légi jármű használatával áll összefüggésben (kivéve az utasok).

Néhány kivétel azért itt is akad, amikor a foglalkozás közben történtekre is kiterjed a biztosító kockázatviselése, azonban ez emelt díjjal jár.

Érdemes őszintének lenni

Abban az esetben, ha a biztosított eltitkolja a veszélyes foglalkozást, és úgy történik káresemény, vagyis közlési kötelezettséget sért, a biztosító nem térít. És ezek az adatok nagyon gyorsan ellenőrizhetők. Éppen ezért nincs értelme a veszélyes foglalkozás, hobbi vagy a versenyszerű sportolás eltitkolásának, hiszen ha magasabb díjon is, de fedezetet nyújtanak, ha probléma lépne fel. 

Fontos, hogy az életed során bekövetkezett változásokat is jelezni kell a biztosítónak, például, ha időközben váltottál veszélyes foglalkozásra vagy kockázatosnak minősülő sporttevékenységbe kezdtél.

Amennyiben te is érintett vagy a témában, a Grantis szakértőihez bizalommal fordulhatsz. Segítünk eligazodni, hogy ne egyenként kelljen végigjárnod a pénzintézeteket vagy végigolvasnod a többszáz oldalas biztosítási dokumentumokat. A témában jártas tanácsadónk az egyéni élethelyzetedet figyelembe véve érthetően fog tájékoztatni a lehetőségeidről, és felkutatja számodra a legjobb ajánlatot.