Életbiztosítás adókedvezmény visszafizetése
- Írta: Grantis Hírek
- publikálva: 2022. augusztus 03.
- frissítve: 2022. szeptember 27.
- Olvasási idő: 3 perc
Milyen életbiztosításra jár adókedvezmény?
Röviden, és tömören megfogalmazva a nyugdíjbiztosítások után lehet adókedvezményt igényelni. Ez tulajdonképpen egy speciális megtakarításos életbiztosítás, hiszen ugyanúgy működnek, csak a szolgáltatásában van némi különbség, illetve természetesen az adókedvezményben. Nézzük meg, mit kell tudni az adókedvezményről!
Az adókedvezmény
Az adókedvezmény mértéke az adott évben befizetett díjaink 20%-a, de nem lehet több mint 130.000 forint, ezt a legmagasabb összeget éves 650.000 megtakarítása mellett tudjuk visszaigényelni.
Az adókedvezményt az állam a nyugdíjbiztosítási számlára fogja utalni minden évben, így ezt csak majd a nyugdíjbiztosítás szolgáltatása után tudjuk majd felhasználni. Régebben a folyószámlánkra utalta az állam az adókedvezményt, így ez egy jelentős változás.
Mikor használhatjuk fel az adókedvezményt?
Ahogy az elején is említettük, a nyugdíjbiztosítás egy speciális megtakarításos életbiztosítás, ami leginkább a szolgáltatásában ütközik ki. A nyugdíjbiztosítás ugyanis az alábbi esetekben szolgáltat:
- amikor betöltöttük a 65. életévünket (lejárat)
- amikor ténylegesen nyugdíjba vonultunk (nyugdíjba vonulás)
- ha legalább 40%-os rokkantságot állapítanak meg nálunk (rokkantság)
- ha meghalunk (haláleset)
Az állam kizárólag ebben az esetben tudja kifizetni a teljes összeget számunkra, az adókedvezményt is beleértve.
Mi történik, ha hamarabb van szükség a pénzre?
Nos, a nyugdíjbiztosítás az egyik (ha nem a) legrugalmasabb államilag támogatott nyugdíj megtakarítás, de nem javasoljuk, hogy a szolgáltatás előtt pénzt vegyünk ki belőle. Ebben az esetben ugyanis a törvény szerint az összes eddig igénybe vett adókedvezményt vissza kell az államnak fizetni. Sőt még van egy 20%-os büntetés is, tehát összesen az adókedvezmények 120%-át kell az államnak utalni. Itt tehát nem működik a szerződés részleges visszavásárlása. Számokban ez azt jelenti, hogyha egy éves 500.000 forintos nyugdíjbiztosítást indítunk, akkor 10 év alatt 10*100.000=1.000.000 forintot igényelünk vissza, és ha itt megtörjük a nyugdíjbiztosítást, akkor 1.200.000 forintot kell eljuttatni az államhoz. Ez bizony nem éri meg.
Tervezzünk előre!
A nyugdíjbiztosítás azért van, hogy a nyugdíjunkat finanszírozzuk belőle, ezért ne nyúljunk hozzá hamarabb. Vannak olyan nyugdíjbiztosítások, amiknek van olyan eseti számlája, amihez viszont szabadon hozzáférhetünk, anélkül, hogy a fent említett büntetést ki kellene fizetni. Ezért is érdemes olyan megtakarítást, nyugdíjbiztosítást választani, ami a lehető legjobban passzol az igényeinkhez. Igényeljen tőlünk egy személyes konzultációt, és megtakarítási szakértőnk a teljes pénzpiacról meg fogja találni Önnek az ideális megoldást!
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.