Főbb megállapítások

  • Az egészségügyi nyilatkozatban a jelenlegi és korábbi betegségeidről, és az életmódbeli szokásaidról is kérdezhetnek.
  • Van amikor orvosi vizsgálatra is szükség lehet az elbíráláshoz.
  • Minden kérdésre érdemes alaposan válaszolni, mert a térítésnél jelentősége lesz.

Milyen kérdésekre számíthatsz az egészségügyi kérdőívben?

Az életbiztosításhoz általában szükséges egészségügyi kérdőív. Főként olyan kérdéseket tesznek fel, amelyeket általában egyébként is meg kell válaszolni, ha orvoshoz mész. De annál azért valamivel részletesebben, hiszen egy teljes képet kell mutatni az egészségügyi állapotodról és az előzményekről

Ezek a leggyakoribb kérdések az egészségügyi kérdőívben: 

  • Személyes adatok
  • Van-e jelenleg egészségügyi panaszod?
  • Állsz-e orvosi kezelés alatt?
  • Jelenleg vagy korábban volt-e már komolyabb betegséged? (betegségcsoportokat is megadhatnak, amiből ki kell választani, hogy miben vagy érintett)
  • Szedsz-e gyógyszert?
  • Kezeltek-e már kórházban vagy más gyógyintézményben? 
  • Volt-e baleseted, sportsérülésed?
  • Műtöttek-e már?
  • Észleltek-e bármilyen rendellenességet diagnosztikai vizsgálaton?
  • Van-e igazolt egészségkárosodásod?
  • Előfordult-e a családodban örökletes betegség? (például daganatos, szív)
  • Mennyit voltál az utóbbi években táppénzen?
  • Hivatásod vagy hobbid során vagy-e veszélynek kitéve?
  • Sportolsz-e rendszeresen?
  • Mennyi a súlyod?
  • Mekkora a magasságod?
  • Dohányzol-e?
  • Fogyasztasz-e alkoholt?

A nőktől megkérdezhetik azt is, hogy jelenleg várandósak-e, illetve volt-e már korábban komplikáció a terhesség vagy a szülés során. Néhány speciális kérdést is feltehetnek, például hogy rendben van-e a vérnyomásod vagy szoktál-e szédülni. 

Ha eddig nem volt különösebb probléma az egészségeddel, akkor pár perc alatt, akár digitálisan is ki lehet tölteni a jellemzően 1-2 oldalas dokumentumot, amelyet szakértőnktől kaphatsz meg, és ők is továbbítják majd kitöltve a biztosítónak. Van olyan biztosító, amelyik még ennél is rövidebb, egyszerűsített nyilatkozatot használ, és ha nincs betegséged, akkor csak elég nyilatkoznod róla és már kész is vagy. 

Amennyiben vannak már betegségeid, akkor viszont nem lehet megúszni a teljes kérdőívet, amit érdemes minél precízebben kitölteni, és az orvosi dokumentumokat is csatolni (zárójelentések, ambuláns lapok, kontroll vizsgálatok), hogy egyértelmű legyen a helyzet az elbíráláshoz. 

Miért van tétje a válaszoknak?

A biztosító ezek az adatok alapján tudja felmérni a kockázatokat, például hogy az egészségi állapotod alapján milyen betegségek kialakulására lehet esély, vagy felmerül-e a korai halál kockázata. Majd ez alapján határozzák meg a díjat. 

A szempontoknál tehát a leginkább a kor, a mostani egészségi állapot és a kórtörténet számít, majd ezt követik az életmódbeli tényezők. Több biztosító például díjkedvezménnyel jutalmazza, ha valaki nem dohányzik.

Ha magasabb kockázatot állapít meg a biztosító, akkor pótdíjazást szabhat. Meglévő cukorbetegség esetén például a biztosító alkalmazhat kizárásokat, hogy az ezzel kapcsolatos szövődményekre nem térít, más újonnan kialakuló betegségekre viszont igen, vagy magasabb díjat is megállapíthat, akár 50 százalékos is lehet a pótdíj. 

Súlyosabb esetben azonban el is utasíthatják a biztosítást, például rosszindulatú daganat, többszöri szívinfarktus vagy szívműtét esetén. 

A kórelőzményeknél jellemzően az elmúlt 5-10 év számít igazán. Tehát akár még gyógyult daganatos betegként is van esélyed életbiztosítást kötni, hogyha igazolni tudod, hogy évek óta tünetmentes vagy. 

És természetesen annak is lesz szerepe a díjban, hogy milyen futamidőre kötnéd a biztosítást, és pontosan mekkora biztosítási összeget szeretnél kapni, ha kritikus betegség, vagy egészségkárosodás érne, vagy halál esetén a családodról szeretnél gondoskodni.

Orvosi vizsgálatot is kérhetnek

Magasabb, például egy 100 milliós biztosítási összeg esetén a biztosító orvosi vizsgálatot is előírhat. Ez egyébként pénzintézetenként változó és a kor is számít, amíg egy fiatalnak 60 milliós biztosítási összegre még nem feltétlenül rendelnek el vizsgálatot, de ha 50 év felett kötnéd meg, akkor már lehet, hogy igen. A vizsgálatok megszervezését a biztosító intézi és a költségeket is fedezi. Ez magában foglalhat szűrővizsgálatokat, például vérvétel, diagnosztika, illetve egy szakorvossal való elbeszélgetést.

Egyetlen esetben fizettetheti ki a biztosító veled a vizsgálatok árát, hogyha már a megállapodási fázisban vagytok, a biztosító részéről minden rendben van, és még csak díjemelést sem állapítottak meg, te viszont mégis elállsz a szerződéstől. 

Segítünk eligazodni az életbiztosítási lehetőségek között.

Jelentkezz az űrlapon keresztül!

Így ellenőriz a biztosító a térítésnél

Az egészségügyi nyilatkozatnak akkor lesz majd igazán nagy jelentősége, ha bekövetkezik a biztosítási esemény. Így te is biztos lehetsz abban, hogyha arra kerül a sor, akkor mindent rendben talál és fizetni fog a biztosító. Nem érdemes eltitkolni semmit, ugyanis a biztosító a térítés során lekérheti az orvosi papírokat az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térből (EESZT). A betekintésre a szerződéskötés alkalmával te tudsz felhatalmazást adni. 

A biztosító a leadott egészségi nyilatkozat tartalmát nem kérdőjelezi meg. Hogyha nem volt az elején orvosi vizsgálat, akkor ellenőrzés már csak a kártérítéskor történik. És ha kiderül, hogy valamit elhallgattál, akkor a biztosító akár meg is tagadhatja a kifizetést. 

A Grantis szakértői szerint ezért érdemes inkább bejelenteni mindent és bevállalni adott esetben egy magasabb díjat, mintsem hiába fizetni végig egy alacsony díjat, ha a végén mégsem kapnád meg a térítést.

A tanácsadódra mindig számíthatsz

Szakértőink nemcsak a biztosítás megkötésekor, de utána, a nehéz helyzetekben is melletted állnak, hiszen független alkuszként neked dolgoznak, és nem a biztosítóknak, így szakértelmükkel ők is tudnak segédkezni abban, hogy te vagy a családod megkapják a biztosítási összeget. Az egészségügyi témák érzékenyek lehetnek, ezért fontos, hogy olyan tanácsadót válassz, akiben megbízol. Szakértőink ugyanolyan bizalmasan kezelik ezeket az adatokat, mint ahogy az orvosok a titoktartást. 

Az életbiztosítások díjával kapcsolatban érdekesség, hogy vannak fix díjas, illetve változó díjas biztosítások is. Az elsőre olcsónak tűnő pár ezer forintos díjakkal, amik évente változnak, egy 20 éves futamidő alatt akár a dupláját fizetheted ki, mintha egy magasabb, de fix díjon futna végig a szerződésed

A kornál pedig mindig az adott tárgyévet veszik figyelembe, tehát idén olcsóbban juthatsz életbiztosításhoz, mint jövőre, ezért érdemes lehet még most elindítani a folyamatot, hogy kedvezőbb díjjal juthass életbiztosításhoz.

Hogyha bemész egy biztosítóhoz, azzal, hogy életbiztosítás szeretnél kötni, akkor ott ők csak a saját termékeiket fogják bemutatni. Mi viszont 12 biztosító közel 112 termékét tudjuk neked ajánlani, és össze is hasonlítjuk őket számodra. Sok esetben ár-érték arányban még jobban is járhatsz, hogyha több biztosító termékét kombináljuk számodra. Többek között ezek miatt is ajánlott egy tapasztalt életbiztosítási tanácsadóval beszélned, hogy segítsen neked a lehető legoptimálisabb megoldás kiválasztásában.