Főbb megállapítások

  • A megváltozott munkaképességűek ellátása idén átlagosan 123 ezer forint, azaz a minimálbérnek alig a felét teszi ki, de sokan csak havi pár tízezer forintot kapnak.
  • A 25 éves kor előtt keletkezett súlyos egészségkárosodásra járó rokkantsági járadék összege pedig mindössze 58 ezer forint.
  • Életbiztosítással van megoldás arra, hogyha lerokkannál, akkor ne az állami ellátásból kelljen tengődnöd és aggódni a megélhetés miatt, hanem legyen elég kereted a kiadások és a gyógykezelések finanszírozására, akkor is, ha egy ideig nem dolgozol.
  • Havi 7 ezer forintból akár 20 millió forintos biztosítási összeg is elérhető rokkantságra.

A minimálbér fele sem jár átlagosan a rokkantságra

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a tavalyi évben 34 ezer személyt nyilvánítottak újonnan megváltozott munkaképességűnek. Jelenleg az érintettek száma összesen 244 ezer fő, akik részesülnek is pénzbeli ellátásban (pár éve ez a szám még a félmilliót közelítette), csakhogy ennek az átlagos összege 123 801 forint, ami még a minimálbér felét sem éri el.

Kik azok a megváltozott munkaképességűek?

Megváltozott munkaképességűnek azok számítanak, akik egészségkárosodással élnek, ez lehet baleset vagy betegség miatt is. Az egészségi állapotuk mértéke alapján különböző kategóriákba sorolják őket:

  • aki 51-60 százalékban egészséges, az a B kategóriába,
  • aki 31-50 százalékban, az a C kategóriába kerül. Az 1-es szám mindkettő esetében azt jelzi, hogy valaki rehabilitálható és dolgozhat, a 2-es pedig, hogy bár szüksége van a rehabilitációra, de nem foglalkoztatható.
  • Az 1-30 százalékos egészségi állapot a D, illetve az E kategóriába tartozik, ezek között is a foglalkoztathatóság alapján lehet különbséget tenni. A D kategóriába sorolt személy folyamatos támogatás mellett még dolgozhat, az E viszont már részben vagy egészben képtelen az önellátásra, illetve a munkára.

Idén ennyi ellátásra lehet számítani

A következő ábrán kategóriánként összefoglaltuk a megváltozott munkaképességűekre vonatkozó aktuális minimum, illetve maximális ellátási összegeket.

20 millió forint is járhat a rokkantságra, ha időben gondolsz erre

Ahogy az ábrán is láthatjuk, a legkisebb elérhető összeg 41 ezer forint, a legmagasabb 206 ezer forint, amit jellemzően már csak a súlyos egészségkárosodással élők, illetve az önellátásra képtelen személyek kaphatnak meg, akik még csak keresettel sem tudják kiegészíteni az ellátást.

Még nehezebb helyzetben vannak azok, akiknél 25 éves koruk előtt állapítottak meg legalább 70 százalékos egészségkárosodást, ők 58 830 forintos rokkantsági járadékban részesülnek.

20 milliós térítés akár havi 7 ezer forintból

Ha nem szeretnéd a véletlenre bízni, van lehetőséged előzetesen olyan életbiztosítást kötni, amely rokkantság esetén térít.

Saját fejlesztésű életbiztosítás kalkulátorunkkal kiszámoltuk, hogy 10, 15, illetve 20 millió forintos biztosítási összegért mekkora havi díjat szükséges fizetni.

Pár ezer forintos havi díjakból több tízmilliós biztosítási összegek

Biztosítási összeg/
Életkor + havi díj
10 millió Ft15 millió Ft20 millió Ft
303867 Ft5800 Ft7734 Ft
356159 Ft9238 Ft12 317 Ft
409767 Ft14 650 Ft19 534 Ft
4515 434 Ft23 150 Ft30 867 Ft
5024 284 Ft36 425 Ft48 567 Ft
Forrás: Grantis kalkulátor, 15 éves járadéki időre, fix díjas termékkel számoltunk.

Minél fiatalabban indítasz életbiztosítást, annál kedvezőbb díjakkal találkozni. 30 évesen még elég havi 3,8 ezer forint a 10 milliós, 5,8 ezer forint a 15 milliós és 7,7 ezer forint a 20 milliós biztosítási összeghez.

40 felett már elkezdenek emelkedni a díjak, de még akkor sem késő belevágni, és 50 évesen indítva még egy havi 24 ezer forintos díj is eltörpül amellett, amekkora segítség lehet baj esetén a biztosítás. Ha csak a jelenlegi átlagbért nézzük, már 10 millió forint is 2 évi keresetet pótolhat. Tapasztalt szakértőink abban is tudnak tanácsot adni, hogy a te élethelyzetedben mi lenne az ideális összeg.

Segítünk eligazodni! Érdeklődj szakértőinknél az életbiztosítási lehetőségeidről.

Jelentkezz az űrlapon keresztül!

Ezért is lesz szükséged a pénzre: megemelkednek a kiadások

A rokkantság egy olyan paradox helyzetet idéz elő, amikor a bevételek csökkenek, a kiadások viszont növekednek, például a magánorvos, a gyógyszerek vagy a gyógytorna költségeivel, esetleg egy drága műtét árával, vagy azzal, hogy új eszközökre lesz szükség az otthonodban, esetleg át kell alakítani a lakást. Ha családod van, és kiskorú gyermeket nevelsz, akkor többszörösen érdemes számolni a kiadásokkal, hogy az se okozzon fennakadást a család életében, ha tartósan nem tudsz dolgozni.

Bár léteznek kifejezetten a megváltozott munkaképességűekre szabott, a munkahelyi elhelyezkedést segítő programok, amikkel megnövelhető az ellátás összege, és segítenek aktívnak maradni, sok esetben ez inkább kényszer a megélhetés miatt. Ha van életbiztosításod, akkor te döntöd el, hogy mikor szeretnél visszatérni a munkához, és tudsz elég időt adni magadnak a regenerálódáshoz, úgy, hogy közben ne nyomják a válladat az anyagi terhek.

Szeretnél többet megtudni arról, hogy milyen élethelyzetekben lehet még hasznos az életbiztosítás? A Grantis szakértői a teljes piacra rálátnak, ismerik a biztosítások közötti árnyalatnyinak tűnő, mégis fontos különbségeket és segítenek kiszámolni, hogyan érhető el egy tekintélyes biztosítási összeg, amely kisegíthet a bajban. Egy személyes vagy online beszélgetés alkalmával felkészült szakértőnk minden kérdésedre válaszol, és ha megbízod, akkor felkutatja a számodra legjobb ajánlatot. Havonta 1200 embernek adunk tanácsot. Ha te is szívesen részt vennél egy díjmentes konzultáción, akkor a lenti űrlapon tudsz jelentkezni, és már 1 munkanapon belül számíthatsz a hívásra.