2025. január 1-jétől a következő főbb változások lesznek:

  1. A jegybank által meghatározott zöld feltételeknek megfelelő ingatlanok esetén hitelfelvételkor 10 százalék önerő is elég lesz, kortól és meglévő lakástulajdontól függetlenül. 
  2. Változnak az adósságfék szabályok is: az eddigi 50 százalék helyett a hitelfelvevők jövedelme 60 százalékig terhelhető, ha a hitel legalább 10 évig fix kamatozású, függetlenül a jövedelem nagyságától. 
  3. A zöld hitelcél igazolt teljesülése esetén az ügyfelek legalább 0,5 százalékpontos kamatkedvezményben kell, hogy részesüljenek egy azonos, de nem zöld célra nyújtott Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL hitelhez) képest.
  4. A bankok a folyósítási díjat és az energetikai tanúsítvány díját átvállalják.
  5. 2025. áprilistól a felújítást szolgáló zöld hitelcélok teljesítése esetén a bankoknak lehetőségük nyílik legalább 2,5 százalékos, dedikált zöld kamatkedvezményt biztosítani a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelekből.

Zöld fedezetnek és hitelcélnak az energetikailag hatékony lakások vásárlása, építése, illetve a hatékonyságot javító felújítások számítanak.

Az új szabályozásnak köszönhetően a 600 ezer forint alatti nettó jövedelemmel rendelkezők is 60 százalékos JTM-mel (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) juthatnak hozzá a 10 éves, fix kamatozású lakáshitelhez. 

A jegybank új elvárásrendszere azt is kötelezővé teszi a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt (MFL) kínáló hitelezők számára, hogy a meghatározott zöld hitelcélokat szolgáló hiteligénylés esetén az erre a célra elérhető MFL terméküket zöld hitelként nyújtsák a hitelfelvevők részére.