Főbb megállapítások

  • Amíg korábban átlagosan 37 évesen, addig mára 22 évesen kezdik a nyugdíj megtakarítást nemzetközi szinten a fiatalok.
  • 22 évesen már havi 20 ezer forint félrerakásával is háromszor akkora összeget tudsz elérni, mintha csak 15 évvel később vágsz bele a takarékoskodásba.
  • A privát nyugdíjadat az állami nyugdíjjal ellentétben nemcsak havi szinten, de egy összegben is felveheted.

Külföldön már 22 éves korban kezdik a megtakarítást

Meglepő adatokat közölt nemzetközi kitekintésében az MNB, amelyből kiderül, hogy az átlagos Z-generációs már 22 évesen kezd takarékoskodni a nyugdíjára, azaz 15 évvel korábban, mint a „baby boomer” generáció. A tanulmány szerint a fiatalok elsődleges motivációja a pénzügyi függetlenség elérése és a korai nyugdíjba vonulás, tehát nem szeretnének még nyugdíjas korukban is dolgozni. Bár a Z-generációsok életében kitolódik az ingatlanvásárlás és a családalapítás, az előremutató, hogy befektetéssel minden második fiatal rendelkezik.

Magyarországon egyelőre még nem ennyire ideális a helyzet. A Z-generációs, azaz a 29 év alatti önkéntes nyugdíjpénztári tagok mindössze 42 ezren vannak az 1,1 millió főből, és a takarékoskodóknak alig a 4 százalékát képviselik. A nyugdíjbiztosításoknál bár fiatalosabb a korosztály, a 40 év alatti megtakarítók az új belépőknek több biztosítónál is csak a harmadát vagy a negyedét teszik ki. 

Miért éri meg fiatalon nyugdíjra takarékoskodni?

A fiatalon indított nyugdíj megtakarítás egyik legnagyobb előnye, hogy kicsiben is el lehet kezdeni, és nem kell hozzá áldozatot hozni. Olyan természetes lehet, mint ahogy havonta befizeted a telefonszámládat, vagy megveszed a kondibérletedet. 

A hosszú futamidőnek köszönhetően a kamatos kamat ki tudja fejteni az erejét, és nemcsak hogy megmented a pénzedet az inflációtól, de akár infláció feletti hozamokat is el tudsz érni.

A nyugdíj megtakarítás egyben biztonságot is adhat, hogy történjék bármi, például mire odaérsz, addigra alig lesz már állami nyugdíj, vagy az egekbe emelik a korhatárt, van olyan megoldás, amivel ez téged már nem érint. Nem kell többé bosszankodnod a nyugdíjhelyzettel kapcsolatos hírek hallatán sem, mert te már gondoskodtál magadról, és látod magad előtt a célt.

Nézzük is, hogy mekkora különbség van aközött, ha 22 évesen vagy 37 évesen kezded a nyugdíj megtakarítást.

64 millió forintos nyugdíj havi 20 ezer forintból

ÉletkorÖsszes megtakarításLejárati összegA megtakarításod
ennyivel növelheted meg
Havi nyugdíj kiegészítés
22 év20,4 millió Ft63,9 millió Ft43,5 millió Ft433 ezer Ft
37 év10,2 millió Ft22,3 millió Ft12,1 millió Ft151 ezer Ft
Saját fejlesztésű nyugdíj megtakarítás kalkulátorunkkal számoltunk, átlagosan évi várható 3 százalékos inflációval és 6 százalékos átlaghozamokkal kalkuláltunk. 

22 évesen indítva a megtakarítást, havi 20 ezer forintból akár 63,9 millió forintos privát nyugdíjtőkére is szert tehetsz. 37 évesen viszont ennek már csak a harmadát tudod elérni ugyanekkora ráfordítással, vagy a havi 20 ezer forint helyett már 60 ezer forintot kellene félreraknod ezért az összegért cserébe. Tehát az idő sokkal többet számít, mint a pénz.

A táblázatban feltüntettük azt is, hogy a megtakarításodhoz képest mennyi lehet a nyereséged. 37 évesen megduplázhatod, 22 évesen megtriplázhatod az összegyűjtött pénzed

Az állami nyugdíjat havonta folyósítják, a privát nyugdíj esetében azonban van mód egyszerre felvenni az összes pénzt, szóval akár egy összegben is kérheted a járadékot, és arra költöd, amire csak akarod. 

Melyik nyugdíj megtakarítás való neked?

Nyugdíj megtakarításra jelenleg három lehetőség áll rendelkezésre, 20 százalékos adóvisszatérítés mellett. 

1. Önkéntes nyugdíjpénztárt indíthatsz a legfiatalabban, akár 16 éves kortól, ez az egyik legolcsóbb megtakarítás, és már havi 5-10 ezer forintos díjjal is el lehet indítani, amit rugalmasan fizethetsz be. 

2. A nyugdíjbiztosítás az egyetlen olyan megtakarítás, amellyel kivédhető a nyugdíjkorhatár emelés, plusz teljesen függetlenedhetsz az államtól, mert a befektetés kizárólag külföldi eszközalapokba megy. Ha 25 év alatti fiatalként nem fizetsz szja-t, egy legális trükk segítségével mégis van lehetőséged élni az adójóváírással.

3. A nyugdíj-előtakarékossági számla adja a legnagyobb befektetői szabadságot, ez a megtakarítási forma azoknak ideális, akik aktívan szeretnének foglalkozni a pénzügyeikkel és maguk szeretnék menedzselni a portfóliójukat. 

Nyugdíjszakértőink egy személyes beszélgetés alkalmával szívesen képbe helyeznek a nyugdíj előtakarékossági formákkal, és segítenek eligazodni, hogy az életkorod, a céljaid és a lehetőségeid alapján mi lenne számodra a jó választás.