Főbb megállapítások

    • A balesetet szenvedők ötöde súlyosan megsérül.
    • A sietség miatt történik a balesetek nagy része.
    • Még mindig az autósok okozzák a legtöbb balesetet, de az elektromos rollerekhez köthetően is sok incidens történt.
    • A balesetbiztosítás komoly anyagi segítséget jelenthet.

Naponta 55 ember sérül meg balesetben

Az idei évben eddig 15 013 személy sérült meg közúti közlekedési balesetben, közülük 3 546 fő súlyos sérülést szenvedett, 368 ember pedig az életét vesztette – derült ki az ORFK Közlekedésrendészeti helyzetképéből, amely az első kilenc hónap adatait dolgozta fel. Ez alapján megállapítható, hogy ez idő alatt napi szinten átlagosan 55 baleseti sérülés történt.

A balesetek száma az előző évek hasonló időszakához képest emelkedett, az viszont valamelyest előremutató, hogy az ittasan okozott balesetek száma jelentősen visszaszorult az utóbbi években. A 2010-es adatokhoz képest a jelenlegi 6,4 százalékkal közel a felére csökkent az arányuk. Ugyanakkor az is elgondolkodtató, hogy a balesetek többségét tiszta fejjel okozzák.

A balesetek legfőbb kiváltó okai:

  • az elsőbbségi jog megtagadása (32 százalék), 
  • a gyorshajtás (27 százalék), 
  • és a szabálytalan kanyarodás (18 százalék). 

A balesetek okozóinak túlnyomó része (64 százalék) a személygépkocsik, majd őket követik a kerékpárok (10 százalék), a motorkerékpárok és a segédmotorok (9 százalék). Az elemzésből az is kiderül, hogy a járművezetőknél jóval csekélyebb arányban, de 4 százalékban a gyalogosok is hibáztak

Sokan száguldoznak az utakon, végzetes lehet a rohanás

Mindez azért is elkeserítő, mert a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a balesetek a vezető halálokok között szerepelnek. Tavaly összesen 3256 halálos kimenetelű baleset történt, amelyből 565 volt a motorosjármű-balesetek száma

Egyre több galibát okoznak az elektromos rollerek is. A MABISZ közlése szerint az év első hét hónapjában több mint kétszáz, személyi sérüléssel járó balesetért voltak felelősek az e-rollerek. A mikromobilitási eszközökkel kétszer annyi balesetet okoztak, mint ahányan a károsultjai voltak. 

A MÁV is arról számolt be, hogy egyre több a baleset. A vasúti átjárós balesetek jelentős részét szintén a gyorshajtás, a vezetés közbeni telefonálás és a vasúti fényjelző tilos jelzésének figyelmen kívül hagyása okozza. A társaság megjegyzi, hogy a nagy sietség közben évente átlagosan 800 félsorompó rúdját törik le az autósok.

A balesetbiztosítás térít a közúti balesetekre 

A statisztikák alapján egyértelmű, hogy mindenkinek fokozott figyelemre van szüksége, aki részt vesz a közlekedésben, hiszen így a balesetek nagy része megelőzhető lenne.

Ha azonban mégis megtörténik a baj, akkor a segítségedre lehet a balesetbiztosítás. A biztosítás fedezheti a felépülés költségeit, mint például a gyógyászati segédeszközök és a gyógytorna árát. Keresőképtelenség esetén pedig akár a munkából kiesett jövedelmedet is pótolhatja, így nem kell azon aggódnod, hogy több lett a kiadásod, de túl kevés a táppénz, tehát jobban tudsz a gyógyulásra koncentrálni.

A balesetbiztosítások fizetnek a csonttörésre, valamint fedezetet nyújtanak a kórházban tartózkodásra és a műtétekre is. Maradandó egészségkárosodás, illetve halál esetén is fizetnek. Közlekedési baleseti halál esetén több biztosító is extra térítést nyújt. A biztosítási összeg akár több tízmillió forint is lehet. Van olyan biztosító, amelyik égési sérülés esetén még a plasztikai műtétek költségeit is fedezi.

A Grantis tapasztalt szakértői szívesen segítenek neked az ár-érték arányban megfelelő balesetbiztosítás kiválasztásához, amivel magadról és családodról is tudsz gondoskodni.