A Tartós Befektetési Számlák (TBSZ) után is kell szochót fizetni azoknak, akik 5 éven belül feltörik a megtakarításukat – jelentette be a kormány a honlapján. A jogszabálymódosítás egyelőre folyamatban van.


Egyre felkapottabb lett a TBSZ

A szochó-szabályozás bevezetése óta mind a TBSZ számlák számában, mind pedig az azon tartott megtakarítások összegében látványos növekedés figyelhető meg.

 

A TBSZ számlák száma megközelíti a 360 ezer darabot. Az intézkedés óta közel 100 ezerrel nőtt, ami mintegy 40 százalékos bővülésnek felel meg.

 

A számlákon tartott megtakarítások piaci értéke pedig 2 100 milliárd forintos emelkedést követően 5 400 milliárd forint körül alakul.

A kormány indoklásában a piaci szereplőktől származó információkra hivatkozik, amely szerint a látványos felfutás mögött az áll, hogy a befektetők elkerüljék a szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettségüket.

A TBSZ számlákon keletkező nyereség ugyanis tartós befektetésből származó jövedelemnek minősül, nem pedig kamatjövedelemnek. 

A befektetések idő előtti, azaz 3 éven belüli feltörésével a befektetőknek 15 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni a keletkező nyereség után, azonban szociális hozzájárulási adó kötelezettségük jelenleg nincs, ami 13 százalék lenne. 

A kormány kikötötte, hogy a tartós befektetésből származó jövedelem csak abban az esetben nem lesz alapja a szocho-fizetési kötelezettségnek, ha azután egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetni. Adókedvezmény, illetve adómentesség csak akkor alkalmazható, amennyiben tartós befektetési számláikon a megtakarítók pénzügyi eszközeiket hosszú ideig, azaz legalább 3, illetve 5 évig tartják.

Amennyiben tehát 3 éven belül valaki feltöri a TBSZ számláját, akkor a számláról kivett összegek után most már 13 százalékos szociális hozzájárulási adót is fizetnie kell. Kérdés viszont, hogy három év után lesz-e kedvezményes szochó, vagy csak a teljes adómentesség érhető el 5 év után. 

Nézzünk egy példát, hogy mekkora anyagi hátrányt jelent a szochó: egy 5 millió forintos befektetés egy év után 6 százalékos hozammal 300 000 forint nyereséget termelsz. Feltöröd a TBSZ-t, így 15 százakék kamatadót fizetsz be, tehát 255 000 Ft-od marad. Igen ám, de innentől a szochót is be kell fizetned, ami 13 százalék, így végül nálad csak 216 000 forint marad. Közel 100 ezer forinttal kevesebb.


Mikor kell fizetni szochót?

A magánszemélyeknek 2023. július 1. óta a kamatjövedelmeik után 15 százalékos kamatadót (szja) valamint 13 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetniük.

 

A szochót alap esetben akkor szükséges megfizetni, amikor kamatjövedelem keletkezik, mint például a látra szóló és a lekötött betétek, a kamatadó alá eső értékpapírok és befektetési jegyek. A megtakarítási célú élet- és nyugdíjbiztosítások is alapvetően adókötelesek lennének, azonban el lehet érni az adómentességet.

 

Ez alól kivételt képeznek az ingatlanalap befektetési jegyeiből származó kamatjövedelmek, valamint az szja-törvény kamatadó mentes megtakarítási lehetőségek, mint például az állampapírok, a babakötvény, valamint eddig ide tartoztak a Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) tartott eszközök is.

A lépés egyébként valóban a TBSZ eredeti célját erősíti, ami a hosszú távú megtakarítás motiválása volt. Hiszen jelenlegi formájában tényleg alkalmas arra, hogy rövid távú befektetés mellett is adóelőnyt szerezz. Így viszont akkor tudod kihasználni a legtöbb előnyét a TBSZ-nek, ha hosszú távon köteleződsz el.