Kegyeleti biztosítás útmutató és tudnivalók 2024
- Írta: Veres Patrik
- publikálva: 2022. április 01.
- frissítve: 2024. január 04.
- Olvasási idő: 6 perc
Az alábbi cikkben elmagyarázzuk, mit jelent a kegyeleti biztosítás, illetve hogy miben más, mint egy hagyományos kockázati életbiztosítás. Ezen kívül bemutatjuk az előnyeit, a hátrányait, és a Magyarországon elérhető ajánlatokat.
Mire való a kegyeleti életbiztosítás?
A kegyeleti életbiztosítás (más néven temetési biztosítás) a kockázati életbiztosítások időseknek szóló fajtája, ami baleseti halál vagy betegség miatti halál esetén térít az örökösöknek.
Miben más, mint egy hagyományos kockázati életbiztosítás?
A hagyományos kockázati életbiztosítás vagy más néven haláleseti életbiztosítás egy bizonyos térítési összeget fizet a biztosított halála esetén a megjelölt kedvezményezettnek. Ezzel azonban az a gond, hogy 60-65 éves kor felett sok biztosítónál már nem lehet megkötni, vagy ha mégis, akkor csak nagyon magas havi díjért cserébe. Másrészt ezeknek a lejárati ideje 70-75 év, amit ha elér a biztosított, akkor a biztosítás megszűnik.
Itt jönnek a képbe a kegyeleti életbiztosítások, amik gondoskodnak arról, hogy a középkorú vagy annál idősebb személyek is be tudják magukat biztosítani a haláluk esetére.
Mik a kegyeleti életbiztosítás előnyei?
A kegyeleti életbiztosításoknál a minimum belépési kor 50-55 év, de sok esetben akár 80 évesen is megköthető. Nincs lejárati kor és biztosítási időtartam, vagyis amíg élsz, és fizeted a biztosítást, addig erre a kockázati védelemre jogosult vagy.
A kegyeleti életbiztosítások havi díja jóval megfizethetőbb, mint ha 50-60 év felett hagyományos kockázati biztosítást kötnél, akár már havi 1500 forintból elindítható. Természetesen a szolgáltatási csomagon is múlik, hogy mennyibe kerül, a havi díj felmehet akár 6000 forintra is. A csomag ára azon is múlik, hogy hányan veszitek igénybe. Ha a házastársaddal közösen fizetitek, akkor a havi díj ugyan nagyobb, de arányaiban mégis kedvezményesebb.
Míg a hagyományos életbiztosítások általában kizárják a meglévő betegségek miatti haláleseteket, addig a kegyeleti biztosításoknál a legtöbb esetben nincs egészségügyi alapú elbírálás, sem orvosi vizsgálat. Ez azért jelentős előny, mert a legtöbb biztosításnál a meglévő betegségek növelhetik a biztosítási díjat, vagy az is előfordulhat, hogy a biztosító kizárja azokat a térítési kategóriák közül, azaz nem fizet, ha előzetesen fennálló betegség miatt halsz meg.
Ugyanakkor számolni kell várakozási idővel, ami azt jelenti, hogy a biztosítási védelem csak ezután lép életbe. A kegyeleti biztosítások esetében a várakozási idő 6 hónap és 3 év közötti. Baleseti halál esetén eltekinthet ettől a biztosító.
A kegyeleti biztosítások további előnye, hogy – mivel egy életbiztosítás – nem kell kivárni a hagyatéki eljárást, ami több hónap is lehet, hanem a kedvezményezettek (örökösök) akár egy-két héten belül hozzájuthatnak a biztosítási összeghez, és fedezni tudják a már ekkor felmerülő költségeket.
A megörökölt biztosítási összeg után nem kell sem kamatadót, sem örökösödési illetéket fizetniük.
A kegyeleti biztosítás további előnye, hogy a belépéskori díj az életkorod előrehaladtával sem emelkedik, hanem végig ugyanannyi marad.
Milyen költségeket fedez a kegyeleti életbiztosítás?
A kegyeleti biztosítás az örököseidet, pontosabban az általad megjelölt kedvezményezetteket fogja segíteni abban, hogy a haláloddal járó költségeket ki tudják fizetni, és ezzel ne kerüljön rájuk plusz anyagi teher.
A kegyeleti biztosítás megoldás lehet a temetkezési költségek fedezésére, amik az alábbiak lehetnek:
- koporsó (hamvasztásnál is kell),
- hamvasztás díja,
- az elhunyt szállítási díja,
- ügyintézési díj,
- sírkő,
- névtábla készítése / sírkő megfaragása,
- temetői díjak (sírhelymegváltás, sírásás),
- urnafülke megváltásának díja,
- szertartás díjai,
- terembérlet,
- hűtés költségei,
- koszorú, díszítés,
- gyászjelentés,
- szórásos temetés (hamvak szétszórása repülőről, hajóról) stb.
Ha minden költséget összeadunk, akkor egy temetés több százezer forintba kerülhet.
Természetesen a kegyeleti biztosítás által nyújtott pénzügyi térítést nem kötelező a felsorolt célokra felhasználni, mivel szabad felhasználású, bármire elkölthető.
Mik a kegyeleti életbiztosítás hátrányai?
Nem kell ahhoz pénzügyi zseninek lenni, hogy belásd: ha a kegyeleti biztosítás havi díja mondjuk 3000 forint, és a halálod esetén például 700 000 forintot fizet, akkor 19,4 év alatt lényegében kifizeted ezt az összeget. Ha a biztosítás megkötése után még 20-25 évig életben maradsz, akkor ráfizetéses lehet egy ilyen konstrukció. De ha 5 év elteltével meghalsz, akkor a biztosító jóval többet fizet ki az örököseidnek, mint amennyit te befizettél.
Adódik a kérdés, hogy nem éri-e meg jobban, ha te magad teszed félre ezt az összeget, és nem a biztosítónak fizeted be. Ha te rakod félre a pénzt, akkor ugyanis be tudod fektetni, vagyis kamatot vagy hozamot tudsz vele termelni. Ebben az esetben a kérdésfeltevés is téves, ugyanis a kegyeleti biztosítás nem egy befektetés alternatívája, hanem kiegészítője lehet, mivel más-más funkciót látnak el (bár voltak régebben olyan konstrukciók, amik a megtakarítást kombinálták a kegyeleti biztosítással).
A kegyeleti biztosításnak és minden kockázati biztosításnak éppen az a lényege, hogy fel tudj velük készülni a váratlanra. Azaz be kell kalkulálnod, hogy lehet “kidobott pénz” lesz.
Hol köthetek kegyeleti biztosítást?
A teljesség igénye nélkül az alábbi kegyeleti biztosítások érhetőek el itthon:
- Aegon Gondoskodás kegyeleti biztosítás
- CIG Pannónia Alkony kegyeleti biztosítás
- Generali Nyugalom Plusz kegyeleti biztosítás
- NN Biztosító Maraton kegyeleti biztosítás
- Posta Biztosító PostaÖrökhagyó kegyeleti biztosítás
- Signal Iduna Testamentum kegyeleti biztosítás
- Union Napnyugta kegyeleti biztosítás
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Kegyeleti biztosítás útmutató 2024
Ne az anyagiakon múljon a méltó végtisztesség. Szakértői útmutató megmutatja, mikor fizeti a biztosító a temetési költségeket.