Így érd el a 2025-re kitűzött pénzügyi céljaidat (Videó)
- Írta: Végh Nóra
- publikálva: 2025. január 17.
- frissítve: 2025. január 17.
- Olvasási idő: 5 perc
A podcast itt hallgatható meg
A Grantis pénzügyi podcastjeit és videóit nem csak itt a blogon, hanem
Youtube-on
Spotify-on
vagy a nagyobb podcast platformokon
is hallgathatod!
Tervezz, spórolj, használd ki a lehetőségeidet a Grantis szakértőivel
A podcast legérdekesebb gondolatait itt foglaltuk össze:
02:32 Az évtervezés igazán a 2024-es év lezárásával kezdődik.
02:48 Viki szerint, ha nincs miért dolgozni, akkor nem nagyon fogunk elérni semmit. Nagyon pontosan kell látni, hogy mi az, ami tényleg motivál.
03:48 Csaba az elmúlt 10 évben nagyon sokat tervezett. Az idei terv az 50-30-20 bevétel felosztási struktúra megtartása, az adókedvezmények és az adómentesség megtervezése.
04:46 Életünk során három családi ház árát kell összerakni: az elsőt magadnak, a lakhatásodra, a másodikat a gyermeknevelésre, a harmadikat a nyugdíjadra.
05:55 Csaba viccesen megjegyezte, hogy a JP-mutatóban nagyon hisz, azaz a józan paraszti észben.
07:28 Viki a nagy képet vision boardon rakja össze, amin a 3-5 éves céljai szerepelnek.
09:34 Lehet valaki matekos vagy vizuális, de kell egy tiszta vízió, és egy erős miért. Fontos, hogy merj álmodni, és az álomból akkor lesz terv, hogyha határidőket teszel hozzá, és az lesz a célod.
13:32 A pénzügyi tanácsadó mediátorként is funkcionál.
17:36 Viki ügyfeleinek átlagéletkora 25-35. Azok, akik eljönnek egy tanácsadásra, már nagyon tudatosak, és szeretnének tenni valamit. A legjobban a stratégiai gondolkodást szereti az ügyfelekkel.
19:20 A Financial Wellbeing programunk során egy pénzügyi Maslow-piramist rakunk össze. Vannak olyan dolgozók, akik konkrét prezentációval érkeznek a tanácsadásra. Csaba szerint ez igazi magic moment, a kézzel írt jegyzetek is meghatóak számára.
22:48 Pénzügyi tervezésre azért van szükség, hogy az ember könnyebben meg tudja kérdezni magától nap mint nap, hogy arra a bizonyos költésre szüksége van-e, vagy csak vágy. És minél többször nemet tudjon mondani a felesleges dolgokra, úgy, hogy közben aszkéta életet sem kell élnie.
25:18 Fontos, hogy legyen vésztartalék, hogy ne személyi kölcsönből vagy áruhitelből kelljen intézni a mosógép vásárlást.
26:28 Már Albert Einstein is megmondta, hogy a kamatos kamat a világ nyolcadik csodája, és ez be is jött.
26:57 Az Y-generáció, de az utánuk jövő generáció, és még a 18-19 évesek is elképesztő pénzügyi tudatossággal rendelkeznek.
28:57 Viki először azt kérdezi meg az ügyfeleitől, hogy miért pont most jönnek, mert általában ilyenkor történni szokott egy fontos esemény az életükben. Tervezik az esküvőt, jön a baba, költözniük kell, nem akarnak már albit fizetni, és van egy kis önerejük, pénz állt a házhoz, vagy új munkalehetőség.
29:38 A pénzügyi tervezésnél Viki először felméri, hogy milyen pénzügyi termékekkel rendelkezik az ügyfél, milyen tapasztalatai vannak a pénzügyekkel, és ezután beszélik át a jövőbeli célokat.
30:54 A nulladik lépés, mielőtt bármit csinálnánk, hogy legyen legalább 3-6 havi kiadásnak megfelelő vésztartalék. Az elmúlt 12 hónap kiadásainak átnézése is tanulságos, egy önismereti út.
33:00 Csaba úgy dolgozik, hogy lerajzol egy idősávot, és bejelöli rajta, hogy rövid-, közép- és hosszú távon milyen bevételek és kiadások várhatóak, majd először átbeszélik a miérteket, utána a hogyant.
34:53 Az extra bevételeket extra megtakarításként érdemes kezelni. Úgy, hogy az életszínvonal megmaradjon, és a megnövekedett bevételre pénztermelő eszközként tekintsünk.
37:30 Kalkulátorainkkal végigpörgetjük a piacon elérhető kínálatot és kiválasztjuk a top3-at.
38:22 A felesleges kiadásokat le lehet csökkenteni azzal, hogy például átnézzük, mennyit von le a bank. Átnézzük a szerződéseinket, számláinkat, és megnézzük, hogy van-e kedvezőbb megoldás.
39:34 Egyes kutatások szerint a készpénzes fizetésnél a csonttörés fájdalmát éli át az agy, míg a bankkártyás fizetésnél endorfin termelődik. Hogy jobban érezzük a költéseinket, érdemes bizonyos dolgokat készpénzzel fizetni.
42:01 A saját célunkat kell követni, és nem a trendeket, mert az olyan, mint egy rossz fogyókúra, csak két hétig fog működni.
45:07 Az anyagi függetlenség eléréséhez, például, hogy hamarabb befejezhessük a munkát, legalább 25 év kiadásaira kell előteremteni a fedezetet.
46:47 Még mindig nem élnek elegen az egészség- és önsegélyező pénztárak után járó évi 20 százalékos adókedvezménnyel, pedig ez minden család számára hasznos lehet. Jól jöhet például a ruházkodáshoz, az iskolakezdéshez, a lakáshitelhez, vagy épp a vitaminokhoz. Ez évi 150 ezer forintot jelent.
53:24 A nyugdíj megtakarításoknál évi 280 ezer forint a visszaigényelhető adójóváírás kerete. A Tartós Befektetési Számlák (TBSZ) adómentessé tétele is egy adóspóroló történet.
58:28 Pszichológiai kutatások azt is igazolták, hogy a legnagyobb kitartást a rendszeresség automatizálása adja.
1:00:30 Warren Buffet is azt hangoztatta, hogy először magadnak tegyél félre.
Megbeszélnéd a hallottakat egy igazi pénzügyi szakértővel?
Kérj időpontot a Grantis tanácsadóitól!