Főbb megállapítások

  • A legtöbb ember mélyen alulbecsüli, mekkora hozamot tudnak elérni a nyugdíjpénztárak
  • A valóság az, hogy tavaly és tavaly előtt is két számjegyű, bőven infláció feletti volt a hozam.
  • A saját jövődnek ártasz, ha nem lépsz a megtakarítás útjára az ehhez hasonló téves beidegződések miatt.

Ha önkéntes nyugdíjpénztárba teszed a megtakarításodat 2024. év elején, szerinted mekkora hozamot értél volna el? 

Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége nagyjából erről kérdezte friss, reprezentatív kutatásában a felnőtt magyarokat.

A valósághoz képest jócskán alulbecsülte a megkérdezettek nagy része az önkéntes nyugdíjpénztárak tavalyi teljesítményét. 

Tízből kilencen még csak megközelítőleg sem tudtak jó becslést adni.

Így tippelnek a magyarok a nyugdíjmegtakarításról

  • A válaszadók 10 százaléka szerint veszteséget termeltek a pénztárak, tehát szerintük aki tavaly így takarított meg, az csak veszített a félretett pénzéből.
  • Harmada szerint nem hoztak többet a pénztári portfóliók 5 százaléknál.
  • Másik harmad szerint 5-10% között hoztak.
  • A helyes választ a megkérdezettek mindössze 13 százaléka tudta jól.

A valóság az, hogy tavaly – de az azt megelőző évben is – kirobbanó formában voltak a pénztárak, bőven infláció feletti hozamokkal gyarapítva a megtakarítók vagyonát.

Jó formában vannak

Hogy egészen pontosan mekkora növekedést értek el a pénztárak, azt a Grantis korábban összegezte: 

2024-ben átlagosan nettó 13,79 százalék volt a hozam, ami magasan a tavaly decemberi 4,6 százalékos infláció felett volt. De említsük meg a 2023-as évet is a 21,2 százalékos átlaghozammal.

Ne maradj le a nyugdíjmegtakarítások nagy menetéről

A Grantis öngondoskodási szakértői a pénztárakat és a nyugdíjbiztosításokat is összehasonlítják neked díjmentesen. 

Jobban jársz, ha korán kezded

Bár a kutatás kapcsán Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke kifejezte, hogy egy ilyen téves megítélés is szerepet játszhat abban, hogy a szükségesnél alacsonyabb a pénztári taglétszám, azért mégis van minek örülni ezen a terén: az elmúlt időszakban ugyanis ismét egyre többen állnak be a nyugdíjmegtakarítók soraiba, így mostanra 1,1 millióan vannak, aminek nagyjából a fele takarít meg rendszeresen nagyobb összeget. 

A kiemelkedő hozamokról és a pénztárak jövőjéről korábban a Grantis Podcastjében beszélgettünk Mohr Lajossal: 

El van tévedve, aki szerint csak ennyi pénzt lehet összegyűjteni nyugdíjmegtakarítással

Az elnök felhívja a figyelmet: a felnőtt lakosság jellemzően 40 év körül ébred rá arra, hogy félre kell tennie a nyugdíjra. Viszont számos Grantis-számítással támasztottuk alá azt, hogy sokkal eredményesebb, ha – akár kisebb összeggel – de fiatalon, már 25-30 évesen kezdjük meg a takarékoskodást. 

Például ha most vagy 30 éves és havonta félre tudsz tenni legalább 20 ezer forintot, akkor akár közel 36 millió forintos privát nyugdíjad is lehet. Viszont ha 40 évesen kezded el a megtakarítást, akkor már csak alig több mint 17 millió forint ütheti a markodat. 

Ajándék 150 ezer forintot is kaphatsz

  • Az ÖNYP, a nyugdíjbiztosítás és a harmadik nyugdíjmegtakarítási forma, a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) mellett szól az is, hogy ezekkel takarékoskodva az éves befizetéseid 20 százalékát kaphatod vissza a személyi-jövedelemadódból. 
  • Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál ez évi legfeljebb 150 ezer forint, 
  • a nyugdíjbiztosításoknál 130 ezer, 
  • a NYESZ-nél 100 ezer forint. 

Évente legfeljebb 280 ezer forintot kaphatsz vissza több szerződéssel.

Ha a cikk elején te sem tippelted meg jól az eredményeket és meglepett, hogy ilyen jól dolgoztak az utóbbi években a nyugdíjmegtakarítások, akkor vajon mit szólsz majd akkor, ha megtudod, milyen cudar a magyar nyugdíjkilátás? 

Hogy ezt megtudd, nem kell mást tenned, csak meghallgatnod egy szakértőnket arról, hogy miért érdemes azonnal elkezdened félretenni. Vagy olvasd el a témában megjelent tucatnyi elemzésünket, például ezt a legfrissebbet. Jelentkezz, és mi egy munkanapon belül felvesszük veled a kapcsolatot!