Főbb megállapítások

  • Idén is emelkedett a dolgozó nyugdíjasok száma, már több mint 145 ezren vannak, köztük 15 ezren 75 év felettiek.
  • A nyugdíjas foglalkoztatottaknak közel a harmada diplomát igénylő szektorban helyezkedett el, de sokan végeznek fizikai munkát is.
  • A nyugdíjas dolgozók elsődleges motivációja, hogy kiegészítsék a nyugdíjukat és finanszírozni tudják a megélhetésüket, de az adózás is előnyös számukra.
  • Az államtól független privát nyugdíj megtakarítással van megoldás arra, ha te nem szeretnél nyugdíjas korodban is dolgozni.

A „nyugdíjas állás” már mást jelent, mint korábban

A dolgozó nyugdíjasok száma évek óta emelkedő tendenciát mutat. A tavalyi második negyedévben 132 ezren voltak, idén már 145 ezer főt számláltak. A 75 és 89 év közötti nyugdíjas munkavállalók 15 ezren vannak a Központi Statisztikai Hivatal idei második negyedévi adatai alapján. Az adatokból az is látszik, hogy még mindig a férfiak dolgoznak többen, de kezdik őket utolérni a nők is a foglalkoztatottságot illetően.

A magyar nyugdíjas még 75 év felett is dolgozik

A munkaerőpiacon a nyugdíjasok felé is magasak az elvárások, a legtöbben felelősségteljes pozíciókban dolgoznak. A dolgozó nyugdíjasok közel harmada kifejezetten felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben dolgozik. Közülük csak a nyugdíjas orvosok majdnem 10 ezren (az összesen 42 ezer dolgozó orvosból), a nyugdíjas pedagógusok pedig több mint 6 ezren vannak. Ez összefüggésben áll azzal is, hogy az egészségügyi és az oktatási szektorban továbbra is jelentős a munkaerőhiány.

Mindemellett a nyugdíjasok fizikai munkát is szép számmal végeznek, sokan tevékenykednek például az építőiparban vagy a mezőgazdaságban, amelyekhez szintén szükséges szakképzettség. A nyugdíjasok tehát nem feltétlenül az egyszerűbb munkákat végzik el.

Nemcsak Magyarországon, nemzetközi szinten is gyarapszik a nyugdíjas foglalkoztatottak száma. A 65 év feletti férfiak átlagosan 8,1 százaléka, a nők 3,9 százaléka dolgozott ebben a korosztályban az unióban. A 65-74 évesen aktív nyugdíjasok aránya Észtországban a legmagasabb, 27,5 százalékuk dolgozik. Lettországban, Írországban, Svédországban, Litvániában és Portugáliában is legalább 17 százalékuk vállal munkát.

Miért dolgozik mindenhol ennyi nyugdíjas?

A nyugdíjasok magas foglalkoztatottságára többféle magyarázat is van. Egyrészt van, aki szeret dolgozni és aktív maradni, de nyilván nem ők vannak többségben. A legtöbb nyugdíjasnak az alacsony állami nyugdíj miatt van szüksége a munkára, hogy fedezni tudja a hétköznapi kiadásait. Egy mai nyugdíjas ugyanis azzal szembesül, hogy ahogy nyugdíjba vonul, a korábban megszokott fizetése megcsappan, és ennél jóval kevesebb nyugdíjat kap kézhez, a megélhetési költségei viszont nőnek. 

A nyugdíj helyettesítési ráta, azaz az utolsó havi bér és az első nyugdíj közti arány jelenleg 60 százalékra tehető. Ez azért is kellemetlen, mert az ember megszokja, hogy havonta mire költ, és nem szívesen ad le az életszínvonalából. Például ha szedsz vitaminokat, jó minőségű ételeket vásárolsz, költesz kozmetikumokra, vagy igénybe veszel szolgáltatásokat, akkor valószínűleg nem szeretnél erről a jövőben sem lemondani.

A nyugdíjasok munkavállalásához kedvező az adókörnyezet is, ami szintén támogatja a őket abban, hogy a munkaerő-piacon maradjanak. A munkáltatók előszeretettel alkalmaznak nyugdíjasokat, mert így megspórolhatják az egyébként fizetendő 13 százalékos szochót. A nyugdíjas is jól jár, mert a béréből már nem vonják le a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot, ami a nyugdíjas pénztárcájában marad.

Van másik út is az élethosszig tartó munka helyett

Bár bizonyos mértékig jót tesz, ha idős korodban is aktív maradsz, azért számít, hogy mennyire terheled le magadat. Az sem tesz jót az egészségnek, ha a mindennapi megélhetés miatt kell stresszelni. 

Állami nyugdíjkalkulátorunkkal kiszámolhatod, hogy mekkora nyugdíj várhat rád.

Nyugdíjkalkulátor

Születési évem
Nettó fizetésem Ft

A nyugdíjkalkulátor által számított adatok tájékoztató jellegűek, és körülbelül 90%-os pontossággal számolnak.

Hogy számol a kalkulátor?
Várható nyugdíjad:
Ami -tal kevesebb mint a mostani fizetésed. Ahhoz, hogy ezt a hiányt pótold, havonta és közötti összeget érdemes félretenned egy 20% adójóváírásos nyugdíj előtakarékosságba.

Te el tudod képzelni magadat, ahogy még 70 évesen is korán kelsz és sietsz be a munkahelyedre? Ahol mások osztják be az idődet, távol vagy a családodtól és ugyanolyan pörgést várnak el tőled, mint az egészséges fiataloktól, mindezt pedig csak azért csinálod, hogy ki tudd fizetni a számláidat?

Ez elég borús jövőképnek tűnik, de az a jó hír, hogy akár már mától tehetsz érte, hogy ez másképp legyen. Ma már három, az államtól független privát nyugdíj megtakarítási forma is létezik, amelyekkel takarékoskodni tudsz a nyugdíjas éveidre: az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj előtakarékossági számla

Az öngondoskodás lényege, hogy még az aktív éveidben rendszeresen félreteszel, ezáltal megmented a pénzedet az inflációtól, a megtakarításod pedig hozamokat termel neked. Ha most a fizetésed 5-10 százalékát megtakarításra fordítod, azzal kiválthatod azt, hogy nyugdíjas korodban is dolgoznod kelljen, mert lesz elég pénzed, ami nemcsak a létminimumra elég, hanem akár utazásra is. Sőt, ha eleget takarékoskodsz, akkor akár teljesen függetlenné válhatsz az állami nyugdíjrendszertől: ha nem lenne állami nyugdíj vagy még tovább emelnék a nyugdíjkorhatárt, te akkor is pénzügyi biztonságban leszel.

Nyugdíjszakértőink szívesen segítenek neked megtalálni azt az öngondoskodási formát, amelyet kényelmesen be tudsz illeszteni az életedbe. Már egyetlen jó döntéssel is megváltoztathatod a jövődet. Szakértőnkkel egy díjmentes beszélgetésre a lenti űrlapon tudsz jelentkezni.