Ezt kell tudnod

  • Alig fordítják lakáscélra a nyugdíjpénzt.
  • Nagyot nőtt év elején az egészségpénztári tagok száma.
  • Egyre többen törlesztik így a lakáshitelüket.
  • Pénztári megtakarítások után 20%, legfeljebb 150 ezer forint adójóváírást kaphatsz évente.

Mennyi pénz megy ingatlancélra nyugdíj-megtakarításból?

A pénztártagok 1,5 százaléka nagyságrendileg az összvagyon 1,5-1,6 százalékát igényelte, vagyis a mintegy 2300 milliárd forintnyi vagyonból nagyjából 16,5 ezer tag 36 milliárd forintot fordított lakáscélra az év első három hónapjában. 

– derül ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) idei első negyedéves szektorelemzéséből. Mohr Lajos, a Pénztárszövetség elnöke korábban a Grantis podcastjában is beszélt erről:

Egyre többen használják ki a legális törlesztő-csökkentő trükköt

A Pénztárszövetség számai szerint annyira nem kaptak rá a tagok a nyugdíjpénzből történő lakásbizniszre: az ÖPOSZ várakozásai szerint idén összesen 150-200 milliárd forint nyugdíjvagyont fordíthatnak lakhatással összefüggő célra.

Az eddig kivett 36 milliárd forint leginkább jelzáloghitelek elő- és végtörlesztésére és otthonfelújításra megy el.


Miért nem költik el lakásra a nyugdíjpénzt a tagok?

Ahogy arról Mohr Lajos is beszélt a Grantis podcastjában, a tudatos megtakarítók az állami nyugdíj kiegészítését várják majd megtakarításukról, lakáscél megvalósításához az arra alkalmasabb eszközöket használják.

De nem csoda egyébként, hogy az éves kimutatásokat és egyenlegeket látva kevesen nyúlnak a nyugdíjpénzért: az önkéntes nyugdíjpénztárak az utóbbi években kiemelkedő hozamokat produkáltak. 2023-ban volt a rekordév, amikor is 21,2 százalékos átlaghozamot értek el, de a tavalyi évben is szépen teljesítettek a 13,8 százalékos átlaghozammal.

De ha 20 éves időtávon nézzük a teljesítményt – ami egy nyugdíjmegtakarításnál fontosabb, mint az éves teljesítmények – akkor is infláció feletti az átlaghozam.

Már több mint 2 millióan tesznek félre pénztárakon keresztül

Az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egészség- és önsegélyező pénztárak összesített taglétszáma elérte a 2,1 millió főt.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma 1 millió 48 ezer fő, az egészségpénztárak taglétszáma pedig 1 millió 126 ezer fő volt.

Az utóbbi években egyre több megtakarító fedezi fel az egészségpénztárakban rejlő lehetőségeket.

Az itt félretett pénzt tucatnyi önsegélyező szolgáltatásra elkölthetik a tagok, mint például magánegészségügyi számlák rendezése, gyógyszervásárlás, de iskoláztatható belőle a gyerek, fizethető belőle kiesett jövedelem is munkanélküliség esetén,

Erre egyre többet fizetnek ki a tagoknak a pénztárak. A lakáscélú jelzáloghitelek törlesztéséhez kapcsolódó kifizetések mutatták az első negyedévben is a legnagyobb növekedést, éves szinten 37,4 százalékkal nőttek a kifizetések. Míg például például a tipikus pénztári kiadásokra, mint az orvosi vizsgálatok finanszírozására, csak 19 százalékkal fordítottak többet a tagok.

Egyre többen használják ki a legális törlesztő-csökkentő trükköt

Rekord összeget tettek félre a pénztártagok

A pénztártagok által teljesített befizetések – miután tavaly minden egyes negyedévben rekordot döntöttek – új csúcsot értek el. Az önkéntes nyugdíjpénztárban takarékoskodók 26,5 milliárd forintot tettek félre nyugdíjkiegészítésre az év első három hónapjában, ami 15 százalékkal több az egy évvel korábbi időszakhoz képest.

A munkáltatói befizetések mértéke ezen felül 11,4 milliárd forint volt, amely 10 százalékos emelkedést jelent. A befizetések 30 százalékát a foglalkoztatók teljesítették.

Az egészségpénztári tagok összesített megtakarítása az idei első negyedév végére megközelítette a 88,6 milliárd forintot, ami az egy esztendővel korábbinál 14 százalékkal magasabb értéket jelent. A munkáltatók éves összevetésben 13,6 százalékkal utaltak többet pénztártag munkavállalóik javára, akik pedig 22,6 százalékkal növelték befizetéseiket a tavalyi év azonos időszakához képest. 

A pénztári megtakarítások kiemelt előnye, hogy az éves megtakarítás után 20 százalék, maximum évi 150 000 forint adójóváírást kaphatsz.