Ezt kell tudnod

  • Az orvosoknak már a 23,4 százaléka nyugdíjaskorú.
  • Privát nyugdíj megtakarítással stabil anyagi hátteret teremthetsz magadnak a nyugdíjas éveidre.

Minden negyedik orvos nyugdíjas


Korábbi cikkünkben foglalkoztunk vele, hogy az öregségi nyugdíjasok mintegy 8 százaléka a nyugdíj mellett is dolgozik tovább. Köztük is kiemelkedően magas az orvosok és a pedagógusok aránya, ezért most megnéztük, hányan maradtak nyugdíjasként is a munka világában.

A tavalyi évben több mint 10 ezer nyugdíjaskorú orvos dolgozott az országban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. A 43 ezer dolgozó orvosnak tehát közel a negyede 65 év feletti. 

A következő ábrán látható, hogyan emelkedett a nyugdíjas orvosok száma az elmúlt években. 

Nyugdíjas korban sincs megállás: elképesztően sok nyugdíjas orvos és tanár dolgozik

Ahogyan a grafikonon is látható, a 70 év feletti dolgozó orvosok száma még a 65 és 69 év között praktizálók számát is túlszárnyalja. 

A térképre kattintva megnézheted, hogy vármegyénként hány nyugdíjas orvos dolgozik. 

Pest vármegyében és Budapesten a legmagasabb a nyugdíjas orvosok száma, de például Csongrád-Csanád és Baranya vármegyében is több 65 év feletti orvos dolgozik az országos átlagnál.

Az általános iskolákban dolgozik a legtöbb nyugdíjas

A pedagógus szakmában is meghatározó a dolgozó nyugdíjasok jelenléte. A KSH a Grantisnak küldött adatai alapján az idei tanévben 5488 nyugdíjas pedagógus dolgozott főállásban az óvodákban, az általános iskolákban és a középfokú iskolákban. 

Köztük is az általános iskolákban tanítók száma a legmagasabb, 2871 fő, és hamarosan még többen is lehetnek, ha az újonnan nyugdíjba vonulók is a munka mellett döntenek. A 60 és 64 év közötti általános iskolai pedagógusok száma 9 314, tehát hamarosan ők is nyugdíjasok lesznek. A 65 év felettiek aránya ugyan jelenleg csak 4 százalék a körükben, a 60 év felettieké viszont már 16,5 százalék.

A következő ábrán megmutatjuk, hogy oszlik el a nyugdíjas pedagógusok létszáma az oktatási intézményekben. 

Nyugdíjas korban sincs megállás: elképesztően sok nyugdíjas orvos és tanár dolgozik

A nyugdíjas pedagógusok száma még ennél az 5,4 ezer főnél is jóval több lehet, ha az egyetemi tanárokat, valamint a mellékállásban foglalkoztatott, illetve egyéb oktatási területeken dolgozó pedagógusokat is hozzászámolnánk. 

Miért dolgoznak sokan még nyugdíjas korukban is?

A nyugdíjas orvosok és pedagógusok magas létszámának hátterében több tényező is áll. Egyrészt, ezekben a szakmákban hagyománya van annak, hogy nyugdíjas korban is folytassák a munkát. A legtöbben hivatásként tekintenek ezekre a foglalkozásokra, és szeretnének aktívak maradni. Másrészt viszont a munkaerőhiány is indokolja, hogy az idősebb szakemberek állásban maradjanak. És erre a társadalom elöregedése csak még jobban ráerősít, az átlagéletkor a szakmákban is növekszik.

Mindezek mellett az anyagiaknak is komoly szerepe van. Az állami nyugdíj sokak számára nem elegendő a megélhetésre, illetve a korábbi életszínvonaluk megőrzésére, és azért vállalnak munkát, hogy kiegészítsék a nyugdíjukat. 

A 2,2 millió nyugdíjasból alig 160 ezer olyan nyugdíjas van, akinek a nyugdíja eléri a havi 400 ezer forintot, és ezzel valamelyest utoléri az átlagbéreket. A realitáshoz közelebb áll a mediánnyugdíj, amely jelenleg 214 490 forint havonta, azaz a nyugdíjasoknak pontosan a fele kap ennél kevesebb vagy nagyobb összeget. 

A KSH ugyan nem vezet szakmák szerint statisztikát az átlagnyugdíjakról, de az életkorod és a fizetésed alapján állami nyugdíjkalkulátorunk segítségével megtudhatod, hogy mekkora állami nyugdíjra számíthatsz.

Nyugdíjkalkulátor

Születési évem
Nettó fizetésem Ft

A nyugdíjkalkulátor által számított adatok tájékoztató jellegűek, és körülbelül 90%-os pontossággal számolnak.

Hogy számol a kalkulátor?
Várható nyugdíjad:
Ami -tal kevesebb mint a mostani fizetésed. Ahhoz, hogy ezt a hiányt pótold, havonta és közötti összeget érdemes félretenned egy 20% adójóváírásos nyugdíj előtakarékosságba.

A nyugdíj helyettesítési ráta az utóbbi pár év adatai alapján átlagosan 60 százalék körül mozog, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjasok jellemzően az utolsó havi fizetésük 60 százalékát kapják kézhez első nyugdíjként. A következő évtizedekben azonban ez várhatólag a felére fog csökkenni. Ha nem szeretnél még nyugdíjas korodban is dolgozni, akkor a nyugdíjhiányt privát nyugdíj megtakarítással tudod pótolni. A Grantis tanácsadói segítenek elindítani a megtakarítást, és minden szükséges információt a kezedbe adnak a megfelelő választáshoz. 

Privát nyugdíjjal teljesen függetlenné válhatsz az állami nyugdíjrendszertől. Sőt, nyugdíjbiztosítással még a korhatár emelést is kikerülheted, és ha törik, ha szakad, 65 évesen fixen hozzáférhetsz a megtakarításodhoz. Egy havi félmillió forintos privát nyugdíj például 30 évesen kezdve a megtakarítást már havi 42 ezer forint félrerakásával reális cél lehet, de még 35 évesen is kijöhet 60 ezer forintból.

Ráadásul az állami nyugdíjjal ellentétben akár egy összegben is felveheted a pénzt. A Grantis nyugdíjszakértői egy díjmentes tanácsadás alkalmával kiszámolják neked, hogy a lehetőségeidhez és céljaidhoz mérten mennyit szükséges takarékoskodnod a gondtalan nyugdíjas évekhez.