Lakáshitel, tetőcsere, fűtés – itt a lista, hogy mire lehet majd használni a nyugdíjpénztári megtakarítást
- Írta: Végh Nóra
- publikálva: 2024. október 16.
- frissítve: 2024. október 24.
- Olvasási idő: 5 perc
Főbb megállapítások
- A nyugdíjcélon túl lakáshiteltörlesztésre és ingatlan felújításra is felhasználhatók lesznek 2025-ben az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások.
- Tetőcserére, napkollektorra, új konyhabútor beépítésére vagy éppen akadálymentesítésre is lehet fordítani a megtakarítást.
Lakáshiteltörlesztés és felújítás önkéntes nyugdíjpénztárral
Megjelent a kormány oldalán az a törvényjavaslat, amelynek célja, hogy átmenetileg lakáscélokra is felhasználható legyen az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás.
Az önkéntes nyugdíjpénztár jövőre a következő célokra is felhasználható lesz:
- lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés önrészére, valamint törlesztésére
- lakóingatlan korszerűsítésére és felújítására
A megtakarítás abban az esetben használható fel adómentesen, ha a felújítandó lakás a pénztártag vagy a házastársa vagy a gyermeke tulajdonában áll, vagy a hitelszerződés annak megszerzésére vonatkozik.
A törvény 2025. január 1-jén lép hatályba és ezek a lehetőségek egy évig, azaz december 31-ig lesznek elérhetőek.
A megtakarítás feltörése egyébként 15 százalékos szja, és 13 százalékos szochó fizetési kötelezettséget vonna maga után. Alapesetben a hozamok 10 év után, a tőke 20 év után válna adómentessé.
A törlesztés támogatása a gyakorlatban úgy fog működni, hogy a nyugdíjpénztár a teljesített törlesztés befizetését igazoló dokumentum alapján fizeti ki az összeget a pénztártagnak, vagy pedig közvetlenül a hitelt folyósító pénzügyi intézmény részére.
Fűtéskorszerűsítés, tetőcsere és konyhabútor a megtakarításból
A lakás korszerűsítéséhez, illetve felújításához meghatározott építési tevékenységeket fogadnak el. Mutatjuk is a részletes listát az elszámolható tételekről.
Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításból finanszírozható építési tevékenységek 2025-ben:
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, megújuló energiaforrások alkalmazása
- az épület külső szigetelése, lábazatszigetelés, hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatok
- külső nyílászáró beépítése, cseréje
- tető cseréje, felújítása, szigetelése
- klímaberendezés beépítése, cseréje
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje
- lakás helyiségeinek belső fali- vagy padlóburkolatának készítése, cseréje, felújítása
- konyhai bútor vagy gép cseréje, beépítése
- akadálymentesítési munka
A tervezési, építési és szerelési munkálatok elvégzését számlával szükséges igazolni.
A számlák kibocsátási ideje 2024. október 1. utáni időpont lehet, a számla benyújtása pedig legkorábban 2025. január 1-jén történhet. Egy naptári év alatt legfeljebb három alkalommal lehet élni ezzel a lehetőséggel.
A törvényjavaslatból kiderült még pár részlet, amiről érdemes tudni, mint például, hogy a hiteltörlesztési és a felújítási támogatás összege nem haladhatja meg a 2024. szeptember 30-án fennálló pénztártagi egyenleget. A pénztár az összeget először a tőkerész terhére köteles elszámolni, majd ezt követően terhelhető a hozamrész.
A lakáspiac felpöröghet, de mi lesz a privát nyugdíjjal?
Az önkéntes nyugdíjpénztár több mint harminc éve létező nyugdíj megtakarítási forma, amelynek ma már több mint 1,1 millió tagja van, viszont a fiatalok körében kevésbé elterjedt. A 16 és 29 év közöttiek a takarékoskodóknak mindössze a 4 százalékát teszik ki, de a 30-44 évesek is alig 28 százalékban képviseltetik magukat, akik a leginkább érintettek lehetnének a lakásvásárlásban.
Az új törvényjavaslat hatására a kormány várakozásai szerint jövőre mintegy 300 milliárd forint mozdulhat meg a piacon lakáscélokra és ez közel 30 ezer lakástranzakciót generálhat.
A Grantis számításai szerint az egy főre jutó önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások átlagos összege 2 millió forint, ami nem feltétlenül egy magas összeg lakáscélra. Az öngondoskodási szakértők szerint a megtakarítás feltörésével veszélybe kerülhet az eredeti cél, az állami nyugdíjat kiegészítő privát nyugdíj elérése, amely az időskori megélhetést biztosítaná, így érdemes mérlegelni a döntés hosszú távú hatásait is. A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a törvénymódosítás a másik két nyugdíj előtakarékossági formát: a nyugdíjbiztosítást és a nyugdíj előtakarékossági számlát nem érinti.
Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásáról a Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést is meghirdetett, amelyre október 22-ig várják a véleményeket.
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.