Főbb megállapítások

  • Ha nincs meg az állami nyugdíj jogosultsághoz szükséges szolgálati időd, vagy növelni szeretnéd azt, akkor havi 58 696 forintért tudsz szolgálati időt vásárolni.
  • Ugyanekkora összegből, ha ezt inkább privát nyugdíj megtakarításra fordítod már fiatal korodtól, akár több mint 100 millió forintos privát nyugdíjtőkét is fel tudsz építeni.


Így működik a szolgálati idő vásárlása

Azoknak, akik már betöltötték a nyugdíjkorhatárt, de nincs meg az állami nyugdíj folyósításához szükséges szolgálati idejük (résznyugdíjhoz 15 év, teljes nyugdíjhoz 20 év), lehetőségük van arra, hogy szolgálati időt vásároljanak, ezáltal pedig jogosulttá váljanak a nyugdíjra. Legfeljebb öt év pótolható ebben a formában. Nyugdíjkorhatár betöltése előtt azok választhatják ezt a módszert, akiknek szünetel a biztosítási jogviszonyuk, de szeretnének jogosultságot szerezni az adott időszakra. 

A szolgálati idő vásárlásának díja megegyezik a minimálbér, jelenleg 266 800 forint 22 százalékával, azaz havonta 58 696 forintba kerül, amit nyugdíjjárulék formájában szükséges havonta befizetni a Magyar Államkincstárnak csekken vagy átutalással.

Ha csak ezzel az összeggel számolunk, akkor 5 év alatt 3,5 millió forintot fizetnénk be összesen, érdemes azonban a minimálbér növekedést is belekalkulálnunk. Ez az utóbbi években eltérően alakult, de ha az idei 15 százalékos emelést vesszük végig alapul a következő öt évre, és annak a 22 százalékával számolunk egész évben, akkor 5,4 millió forint is lehet a teljes költségünk

Érdemes azonban arról is tudnod, hogyha meg is szerezted a jogosultsághoz szükséges időt, a nyugdíjrendszer azoknak kedvez, akik minél több szolgálati időt fel tudnak mutatni. A nyugdíjszámításnál az kaphatja meg az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset 100 százalékát, aki legalább 50 évet ledolgozott. 15 éves szolgálati időre ennek csak a 43 százalékát, 20 évre az 53 százalékát veszik figyelembe.


Összességében tehát ezzel a módszerrel annyival beljebb lehetsz, hogy megszerzed az állami nyugdíjra való jogosultságot. Bár a havi 58 696 forint soknak tűnhet, jó eséllyel ennél nagyobb nyugdíjra számíthatsz életed hátralévő részéig. A férfiak átlagosan 8 évet, a nők 14 évet élnek még a jelenlegi 65 éves nyugdíjkorhatár után, és erre az időszakra is biztosítani kell a megélhetésedet.

Van másik út: a privát nyugdíj megtakarítás

Hogyha már most úgy látod, hogy nem lesz elég nyugdíjad, mert például

Jelenleg három, államilag adójóváírással támogatott, de az államtól mégis független nyugdíj megtakarítási forma közül választhatsz: önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás, nyugdíj előtakarékossági számla.

Saját fejlesztésű nyugdíj megtakarítási kalkulátorunkkal kiszámoltuk, hogy a fent említett 58 696 forintból mit tudnál elérni, ha inkább privát nyugdíj előtakarékosságra fordítanád, amit már az aktív éveidben el tudsz kezdeni, és a korhatár betöltésekor veheted fel a megtakarításodat.

Akár 100 millió feletti privát nyugdíj 58 696 forintból

ÉletkorMegtakarított összegLejárati összegPrivát nyugdíj kiegészítés
3042,4 millió Ft101,4 millió Ft687 ezer Ft
3533,3 millió Ft71,8 millió Ft486 ezer Ft
4025,5 millió Ft49,4 millió Ft334 ezer Ft
4518,8 millió Ft32,6 millió Ft220 ezer Ft
5013 millió Ft20,1 millió Ft136 ezer Ft
Forrás: Grantis kalkuláció, évi várható 3 százalékos inflációval és 6 százalékos átlaghozamokkal számoltunk.

30 évesen indítva a megtakarítást akár 101,4 milliós privát nyugdíjad is lehet ugyanekkora ráfordítással, amihez egyébként az állami nyugdíjjal ellentétben egy összegben is hozzá tudsz férni, de még 50 évesen is össze tudsz hozni egy 20 millió forintos nyugdíjtőkét. A privát nyugdíj megtakarításoknál nem nézik a szolgálati időt, sem azt, hogy mennyi volt az átlagkereseted, nincs elbírálás, csak az számít, hogy rendszeresen takarékoskodtál-e. Ha szeretnél már most gondoskodni a jövődről, a Grantis nyugdíjszakértői örömmel segítenek és személyre szabott, konkrét kalkulációkat is mutatnak neked.