Negatív rekord: mélyponton a születések száma Magyarországon
- Írta: Végh Nóra
- publikálva: 2025. január 31.
- frissítve: 2025. január 31.
- Olvasási idő: 2 perc
Főbb megállapítások
- A tavalyi évben több mint 9 százalékkal zuhant a születések száma.
- A legtöbb gyermek Pest, a legkevesebb Nógrád vármegyében születik.
- A nők átlagosan 29 éves kor felett szülik meg az első gyermeküket.
Évről évre kevesebb gyermek születik
A 2024-es évben összesen 77 500 gyermek született, ami 9,1 százalékkal kevesebb, mint az ezt megelőző évben – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójából.
Már a 2023-as 85 225-ös születésszám is mélypontnak számított, a tavalyi évben azonban még ehhez képest is 7725 gyermekkel kevesebb született.
A születésszámok csökkenése a nyolcvanas évek óta tart. 1980-ban még 148 673 gyermek született, ehhez képest a mostani 77 500 majdnem a fele.
Júliusban születtek a legtöbben
Átlagosan valamivel több mint 6,4 ezer gyermek született tavaly havonta. És az is tény, hogy tavaly minden egyes hónapban kevesebb gyermek született, mint a korábbi évben.
A születésszámok eloszlása nagyjából egyenletes volt minden hónapban. A legtöbben, 6,8 ezren júliusban születtek, azonban ez még így is ezer gyermekkel kevesebb, mint az ezt megelőző évben, amikor szintén a július volt a legerősebb a hónap.
Régiónként változóak a születésszámok
A születésszámok régiónkénti eloszlásáról is vannak adataink. A térképre kattintva megyénként megnézheted, hogyan alakultak a születésszámok az adott régióban.
A legtöbb gyermek Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében születik. A legkevesebb gyermek pedig Nógrád, Tolna és Zala vármegyében jön világra.
Átlagosan 29 évesen szülnek először a magyar nők
A születésszámok csökkenésében számos más tényező mellett az is közrejátszik, hogy a nők egyre később szülnek. Ha a grafikonon végig görgetsz, akkor láthatod, hogyan emelkedett az évek során a nők átlagos életkora, amikor az első gyermeküket szülték.
Amíg a nyolcvanas években még átlagosan 22 évesen szülték meg a nők az első gyermeküket, addig napjainkra ez kitolódott 29 éves korra.
A születések számának hatása a nyugdíjunkra
Az alacsony születésszám az egész társadalmunkra hatással van. 25 év múlva várhatólag minden negyedik magyar nyugdíjas lesz az országban. Ami felveti azt a kérdést, hogy kik fognak majd dolgozni, működtetni a gazdaságot és előteremteni az idősek nyugdíjára valót.
Az állami nyugdíjhelyzet már most sem túl acélos, amit nemcsak a statisztikák mutatnak, hanem a szüleid, nagyszüleid életében is láthatod, hogy milyen alacsony nyugdíjból kell gazdálkodniuk. Ha te szeretnél időben gondoskodni az időskori megélhetésedről, akkor a Grantis szakértői örömmel segítenek számodra megalapozni az anyagi biztonságodat.
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.