1. Munkáshitelt indítanak a dolgozó fiataloknak

A Diákhitel párja, a munkáshitel a 17 és 22 év közötti munkások számára nyújthat a jövőben pályakezdési támogatást. A munkáshitelről egyelőre annyit tudni, hogy szabad felhasználású lesz, nemcsak a szakmunkások számára lesz elérhető, és elsősorban azokat segítené, akik nem jogosultak diákhitelre.

2. 5 százalék alá mehet a lakáshitel THM

A lakhatási problémák megoldása és az otthonteremtés továbbra is kiemelt prioritást jelent, ezért Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arra kérte a bankokat, hogy a lakáscélú hitelek THM szintjét önkéntes alapon szorítsák 5 százalék alá.

3. Adómentes lesz a borravaló 

Az adómentes borravaló garantálásához biztosítani kell a megfelelő technikai feltételeket. A tárcavezető arra kérte a bankokat, hogy mielőbb végezzék el a POS terminálok fejlesztését, és jöjjön létre egy külön „TIP” funkció. Ezáltal elérhető lesz, hogy a terminál a számlát kettébontva a borravalót közvetlenül a felszolgáló számlájára, a fogyasztás ellenértékét pedig az adott cég számlájára helyezze.

4. Telefonnal is tudunk majd SZÉP-kártyáról fizetni

Nagy Márton megállapította végül, hogy a lakosság számára a SZÉP-kártyákon jelenleg is közel 100 milliárd forintnyi szabad forrás érhető el. A kedvezményes adózású juttatás maradéktalan felhasználása és gazdaságba juttatása érdekében szükségszerűnek mutatkozik a SZÉP-kártyák digitalizálása, amit a bankoknak kell megteremtenie, hogy a fizetés mobiltelefonon is lehetővé váljon. Mindez jelentősen ösztönözheti a felhasználást.

A nemzetgazdasági miniszter kezdeményezte, hogy a Bankszövetség két hónapon belül dolgozza ki, hogy az adott miniszteri kérések mikorra és hogyan teljesíthetők. Az eddigi tapasztalat egyébként az, hogy az önkéntes jellegű programokhoz eddig mindig csatlakoztak a bankok.

Kemény dió a THM-csökkentés

Borbély-Tóth Zsuzsa, a BankSelect értékesítési vezetője emlékeztetett, hogy alig néhány hónapja, 2024. júliusában vezették ki a 7,3 százalékos THM-plafont, ami akkor nehezen volt tartható a bankok számára. A hitelszakértők szerint az 5 százalékos THM-plafon még nem időszerű, hiszen a banki forrásköltségeket meghatározó 10 éves BIRS index jelenleg 5,82 százalék, és erre a banknak még 0,2-0,4 bázisbont kamatfelárat kellene rátennie ahhoz, hogy a hitelkihelyezés önállóan nyereséges legyen.

Jöhet a munkáshitel és az 5 százalék alatti lakáshitel THM

Az összképet árnyalja az is, hogy az amerikai központi jegybank, a FED 5 év után pont szeptember 19-én csökkentett 0,5 százalékos bázisponttal alapkamatot, amelynek hatása várhatólag Magyarországra is be fog gyűrűzni. A kamatcsökkentés ugyanis kedvez a feltörekvő piaci devizáknak.

A szakértők szerint a kormányzati szándék érthető, de nem szerencsés piaci folyamatokba beavatkozni. Tömegesen akkor fognak visszatérni a hiteligénylők a piacra, ha tartósan 6 százalék alá csökkenek a kamatok

Már most is elérhető a 6 százalékos THM

A BankSelect kiemelt közvetítői egyedi kamatkedvezménnyel jelenleg is 6-6,3 százalék közötti THM-et tudnak ajánlani az ügyfelek számára a havi jóváírástól függően. 

Egy 20 millió forintos lakáshitel esetében 6,31 százalékos THM-mel számolva már havi 143 ezer forintból is kijöhet a törlesztőrészlet

20 millió forintos lakáshitel kamat és THM

Jöhet a munkáshitel és az 5 százalék alatti lakáshitel THM

Forrás: BankSelect kalkulátor. 3 terméket hasonlítottunk össze, 20 éves futamidőre, 10 évig FIX kamattal számoltunk.

60 millió forintos lakáshitelnél ugyanezekkel a feltételekkel és 6,24 százalékos THM-mel kalkulálva pedig akár már havi 429 ezer forintos törlesztőrészlettől elérhető a hitel.

Ha hitelfelvétel előtt állsz, érdemes konzultálnod tanácsadóinkkal, akik a piacon lévő szinte összes pénzintézet ajánlatát össze tudják hasonlítani számodra.