Főbb megállapítások 

  • Nyugdíjbiztosítással egyszerre gondoskodhatsz a jövőbeni anyagi biztonságodról és választhatsz ehhez környezettudatos befektetést.
  • Ma már egyre több lehetőség van arra, hogy a megtakarításoddal, ami hozamokat termel neked, fenntarthatósági célokat is támogass. Amennyiben ez a szempont fontos számodra, a Grantis szakértői szívesen segítenek kifejezetten környezetbarát megoldást találni.
  • Többek között napelemmel, víztisztítással, megújuló energiatermeléssel és hulladék újrahasznosítással foglalkozó vállalatok részvényeibe is fektethetsz. 
  • Nyugdíj megtakarításodon keresztül az orvos- és biotechnológiai vállalatok részvényeinek profitjából is részesülhetsz.

A nyugdíjbiztosítás, mint befektetés

Nyugdíjbiztosításnál a megtakarításodat eszközalapokba fektetik. Ezt úgy képzeld el, mint egy befektetési kosarat, amelybe meghatározott stratégia alapján részvények, kötvények, állampapírok és befektetési jegyek kerülhetnek. A rendszeres díjat, amit havonta félreteszel, a biztosítók befektetési egységekre váltják át, amelyek értéke az eszközalap teljesítményétől függ. A cél természetesen az, hogy növekedjen, és ebből hosszú távon te is profitálni tudj, hogy meg legyen oldva a nyugdíjaskori megélhetésed. 

Mik azok a zöld eszközalapok? 

Választhatsz az alapján is, hogy mibe fektetnél szívesen, például világcégek részvényeibe, különböző régiókba, iparágakba vagy környezetvédelembe. Zöld befektetésnek minősülnek az ESG és a fenntartható befektetési alapok, amelyek környezeti és társadalmi célkitűzések előmozdításához járulnak hozzá.

A zöld befektetéseknél fontos szempont a természeti értékek megőrzése, az értékelésnél számít, hogy egy cégnek mekkora a karbonlábnyoma, és milyen törekvései vannak például a környezetszennyezés visszaszorítására. A társadalmi értékek is számítanak, ezek közé tartozik, hogy bánik a cég a munkavállalóival, és milyen társadalmi ügyek mellett áll ki, valamint az üzleti etika is szempont. 

Hogyha te is szimpatizálsz ezekkel az értékekkel, és nemcsak egy szimpla megtakarítást keresel, hanem szeretnél ráhatással lenni, hogy konkrétan mibe megy a befektetés, és érdekelnek az eddigi tapasztalatok, akkor szakértőink segítenek eligazodni.

Zöldenergia, napelem és önvezető autók

Az eszközalapoknál változatosak a befektetési lehetőségek. A megújuló energia visszatérő topik, de vannak speciális területek is, mint a víztisztító technológiát fejlesztő cégek, vagy az elektromos és önvezető autógyártás. A következő táblázatban összefoglaltuk, hogy melyik eszközalapnál pontosan milyen célra és eszközökbe történik a befektetés.

Nyugdíjbiztosítás fenntartható eszközalapok

EszközalapMibe megy a befektetés?
Alfa Feltörekvő ESG RészvényA fejlődő gazdaságok növekedéséből profitáló vállalatok részvényeibe, ETF-ekbe és befektetési alapokba a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási kritériumok figyelembevétele mellett.
Allianz Környezettudatos Részvény Zöldenergiával, alternatív energiaforrásokkal, például napelem és energiafelhasználási hatékonysággal foglalkozó, illetve alacsony széndioxid kibocsátású társaságok részvényeibe.
Generali Fenntartható Világ részvényLegalább 70%-ban globális fejlett és fejlődő piaci tőzsdéken jegyzett, fenntarthatósági/ESG kritériumoknak megfelelő részvényekbe, befektetési jegyekbe és ETF-ekbe.
Groupama Víz- és Környezetvédelem RészvényVízszolgáltatással, vízkezeléssel, víztisztításhoz szükséges technológiák gyártásával foglalkozó vállalatok részvényeibe, befektetési alapokba és kollektív értékpapírokba.
NN Megújuló Energia részvény A nap-, szél-, hidrogén- és más megújuló forrásokból származó energia előállítását, tárolását támogató technológiákat gyártó és forgalmazó vállalatok részvényeibe és értékpapírjaiba.
Union Greentrends vegyesElektromos járműgyártással, önvezető autózással, megújuló energiatermeléssel, vízmenedzsmenttel, és hulladék újrahasznosítással foglalkozó vállalatok részvényeibe, ETF-ekbe és befektetési jegyekbe.
Forrás: Grantis gyűjtés az eszközalapok befektetési politikája alapján

Vannak olyan eszközalapok, amelyeknél nemcsak azt határozzák meg, hogy milyen profilú vállalatokat preferálnak, hanem kizárások is vannak. Például nem támogatnak olajipari cégeket, szénbányákat, erőműveket vagy dohánygyártókat.

Amennyiben az egészségügyi fejlesztések is érdekelnek, választhatsz ilyen irányt is. Orvos- és biotechnológiai vállalatokba, természettudományos kutatásokkal foglalkozó, vagy éppen egészségügyi berendezéseket szolgáltató cégekbe is fektethetsz.

A biztosítóknál akár több tucatnyi eszközalap közül is lehet válogatni a portfóliód felépítéséhez. A Grantis szakértői segítenek a kockázatok felmérésében, az eszközalapok eddigi teljesítményének összehasonlításában, és minden más fontos kérdésben is, ami számodra szempont lehet a nyugdíj megtakarítás kiválasztásánál. Egy kötetlen beszélgetésre, amelynek alkalmával megismerheted a lehetőségeidet, a lenti űrlapon tudsz jelentkezni, és egy a témájában jártas kollégánk 1 munkanapon belül visszahív.