Szép summát zsákoltak be a hitelközvetítők, de egyre kevesebben maradnak játékban
- Írta: Veres Patrik
- publikálva: 2025. május 23.
- frissítve: 2025. május 23.
- Olvasási idő: 5 perc
Ezt kell tudnod
-
- A közvetítők jutalékbevétele egy év alatt közel 60 százalékkal emelkedett, amely főként a lakossági hitelek iránt való növekvő igénynek köszönhető.
-
- A hitelközvetítők száma 25 százalékkal csökkent az elmúlt 7 év során.
-
- Csak a modern, versenyképes közvetítők tudnak labdába rúgni.
-
- A közvetítők jutalékbevétele egy év alatt közel 60 százalékkal emelkedett, amely főként a lakossági hitelek iránt való növekvő igénynek köszönhető.
Csökken a hitelközvetítők száma
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája szerint 291 hitelközvetítő tevékenykedett az országban 2024. második félévében. A hitelközvetítők száma tovább csökkent, ezúttal 14-gyel, ami közel 5 százalékos esést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Az MNB az elmúlt 7 évet vizsgáló adatsora alapján a tavalyi második félévben esett először 300 alá a hitelközvetítők száma, ami jócskán elmarad a 2018 eleji csúcsponttól, amikor még 400 fölött volt a számuk.
A következő grafikonon minden évben a második féléves adatokat hasonlítottuk össze.

Ahogy az ábrán is látható, az elmúlt 7 év során közel 25 százalékkal fogyatkozott meg a hitelközvetítők száma.
A biztosításközvetítők is fogyatkoznak
Hasonló tendencia figyelhető meg a biztosításközvetítői piacon is, ahol az elmúlt 7 év folyamán, szintén negyedével csökkent a közvetítők száma. Még ennél is beszédesebb adat, hogy 15 év alatt a közvetítők 40 százaléka adta vissza az engedélyét vagy csatlakozott nagyobb társaságokhoz.
A csökkenést leginkább az elmúlt évek kiszáradt hitelpiacára vezethetjük vissza.
Ez tett be nagyon a közvetítőknek
Ha az emberek nem akarnak hitelt felvenni, akkor a hitelközvetítők között sem tud mindenki megélni. 2022 második felére pedig nagyjából pont ez lett a helyzet. A 2021-től tartó kamatemelési ciklus nagyon megdrágította a hiteleket, (akkor az irányadó egyhetes betéti kamat év végére 18% volt), de az inflációt nem sikerült letörni. Kitört a szomszédban a háború, és a gazdasági bizonytalanságban, amikor a reálbérek sem emelkednek már olyan acélosan, a lakosság inkább elhalasztott mindenféle beruházást, így a dráguló ingatlanpiacon történő vásárlásait is.
És, ahogy korábbi podcastünkben a Grantis Bankselect hitelszakértői fogalmaztak, a következő években gyakorlatilag a fű sem nőtt a magyar hitelpiacon. 2023-ban mindössze 595 milliárd forint lakáscélú kölcsönt vettek fel a magyarok, és ez meg is látszik a hitelközvetítők számán is. 2022 végén még 332 közvetítő koccintott az újévre, 2023 végén már csak 305, de 2024-ben is megszűnt további 14. Több hitelszakértő is úgy jellemezte az akkori piacot, hogy komolyan el kellett gondolkodniuk azon, hogy a szakmában tudnak-e maradni.
Sokba kerül a modern kiszolgálás
Jelentős hatással lehet még a fogyatkozásra, hogy 2016 óta törvény szabályozza, hogy a hitelközvetítők legfeljebb a hiteltőkére vetített 2 százalék jutalékot kaphatnak (ez korábban volt 3-4 százalék is).
Viszont a piac elég kompetitív:
- A hiteltermékek egyre komplexebbek. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy hányféle otthonteremtési elemet lehet összekombinálni piaci hitelekkel, lakástakarékkal, stb. hogy a legkedvezőbb konstrukciót kapjuk.
- Az ügyféligények kifinomultabbak.
- Elvárás az online összehasonlítás,
- a piac hatékony megversenyeztetése a legjobb ajánlatokért.
- vagy az olyan finomságok, mint az online előbírálat, amit a bank is elfogad, vagy egyenesen hozzá fut be.
- Persze lehetőleg a leggyorsabban
- és amit lehet, online.
Mindezek a fejlesztések nagyon költségesek, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a szabályozó felé komoly megfelelési kötelezettségek vannak, a megfelelés pedig jelentős adminisztrációs és jogi költséget von maga után.
Éppen ezért nem csak arról van szó, hogy a hitelközvetítők visszaadják az engedélyeket, hanem arról is, hogy a kevésbé hatékonyak összeolvadnak a versenyképes szereplőkkel, tehát valamelyest ez a szektor is konszolidálódik.
A lakossági hitelek pörgetik a piacot
De pont a fentiek miatt, aki megmarad, annak nincs nagyon oka a panaszra. 2024 nagyon erős év volt jelzáloghitelezésben és ez meglátszik a befolyó jutalékokon is (a vállalati hitelezés viszont nagyon gyengén muzsikál továbbra is). Tavaly 27 milliárd forint rekord szintű jutalékból 13,3 milliárd forint volt lakáscélú. Ehhez képest 2023-ban 17 milliárddal kellett beérniük, amiből 7,2 milliárd volt jelzáloghitelhez köthető.
A közvetített állomány nagyságán is meglátszik, hogy akik megmaradnak a piacon, azok komoly hatással vannak a jelzáloghitel-piacra: 771,2 milliárd forintnyi lakáshitelt közvetítettek a hitelszakértők a bankok felé 2024-ben, ami a teljes tavaly kihelyezett 1351 milliárdnyi lakáshitel-állomány 57 százaléka.
Ugyanakkor ez a 771,2 milliárdos állomány 34 ezer szerződésen oszlik meg, ami azt jelzi, hogy szerződésszámban még lehetne hová növekedni. Viszont az egy szerződésre jutó igényelt hitelösszeg az átlagos 20 millió forintot bőven meghaladja a közvetítőknél, 22 millió forintra rúg.
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Független hitelszakértőnk hasonlítja össze számodra a legjobb ajánlatokat. Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.

Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Független hitelszakértőnk hasonlítja össze számodra a legjobb ajánlatokat. Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.