Főbb megállapítások

    • Idén is december 31-ig van lehetőség befizetni TBSZ-en a gyűjtőszámlára.

    • 5 év után teljesen adómentessé válik a nyereséged.

    • A TBSZ-számlákon átlagosan 15 millió forint megtakarítás van.

Az utóbbi hónapokban óriási népszerűségnek örvendett a befektetők körében a Tartós Befektetési Számla (görgess lentebb a statisztikákért), ami nem csoda: akinek pénze van, az menekíti az adó elől a hozamait. Adó pedig van rendesen. A szocho visszavezetésével összesen 28 százalékot kell leadózni a hozamból.

TBSZ-szel viszont ez elkerülhető: 1+5 év leteltével adómentesen vehető ki a hozam.

Ha te is megspórolnád az adót, akkor most szólunk: a plusz 1 évet, ami az úgynevezett gyűjtőév, most megnyerhetsz, ha még idén megnyitod a tartós befektetési számládat és befizeted a befektetésre szánt összeget december 31-ig.

Így az adómentességhez 1+5 év helyett csak 5 évet kell várnod.

Hogyan működik a TBSZ?

Tartós Befektetési Számlát bankoknál és befektetési szolgáltatóknál tudsz nyitni, valamint mi is szívesen segítünk neked, ugyanis rajtunk keresztül is tudsz TBSZ-en keresztül befektetni. A piacon elismert szolgáltatókkal állunk kapcsolatban és személyre szabott ajánlatot tudunk készíteni számodra. 

A számlán a gyűjtőévben, azaz a nulladik évben december 31-ig tudsz pénzt elhelyezni. Ez fontos, mert azt követően már nem fizethetsz be és pénzt sem vehetsz ki a számláról, az a TBSZ felbontásával jár.

Ezért érdemes most lépned, hiszen így nem kell jövő decemberig várnod arra, hogy leteljen a gyűjtőév. 2026 helyett már 2025. január elsejétől elindulhat a befektetési időszak.

A számlanyitás feltétele, hogy legalább 25 ezer forintot helyezz el a számládon, egyébként nincs meghatározva elvárt indulótőke és felső limit sem a befektetéshez. A számlanyitásban és a befektetői kérdőív kitöltése során is segítünk.

Idén még 1,5 hónap áll rendelkezésre a TBSZ számla megnyitására és a befizetésre. Ha szeretnél 1 évnyi időt nyerni azzal, hogy még az év végéig elindítod a befektetésed, akkor érdemes az elkövetkezendő hetekben megnyitnod a számlát.

A TBSZ-számláknak kétféle típusa létezik:

  1. Tartós Befektetési Betétszámla: csak lekötött betét helyezhető el rajta
  2. Tartós Befektetési Értékpapírszámla: értékpapírok, mint például részvények, befektetési jegyek és kötvények tarthatók rajta

A TBSZ-számládhoz 5 év után férhetsz hozzá adómentesen, 3 év után pedig adókedvezménnyel. Ez idő alatt egyébként már nem kell (és nem is lehet) befizetned semmit, úgyhogy nyugodtan hátradőlhetsz, és várhatod az eredményt. Kereskedni egyébként tudsz a számládról, hogyha szeretnél ezzel foglalkozni. Ha kivárod az 5 évet, akkor teljesen adómentes lesz a nyereséged. 

A TBSZ adózása a következőképpen történik:

  • A gyűtőévet követő 3 éven belül: 15 százalékos kamatadó, és a kormány új tervei szerint 13 százalékos szochót is bevezetnének.
  • 3 és 5 év között: adókedvezménnyel 10 százalékos kamatadó, itt még egyelőre nem tudni, hogy a szochóra is lesz-e majd adókedvezmény
  • 5 év után: teljes adómentesség (nincs kamatadó és szocho sem)

Még egy jó hír, hogy nemcsak forintban, de euróban és dollárban is befektethetsz a számládon.

A Tartós Befektetési Számlák BEVA-védelem alá tartoznak. Ez biztosítékot jelent arra, hogy amennyiben a szolgáltató nem tudna fizetni, a befektetőket 100 ezer eurós értékhatárig, azaz több mint 40 millió forintig kártalanítják.

TBSZ számlatulajdonosként lehetőséged van arra, hogy az Értékpapírszámla Online Lekérdező Alkalmazás (ÉSZLA) segítségével összehasonlítsd a szolgáltató által küldött kivonatot arról, hogy milyen eszközöket vásároltak, az MNB számára lejelentett adatokkal.

Egyre népszerűbbek a TBSZ-számlák

Az elmúlt években látványosan emelkedett a Tartós Befektetési Számlák száma. Az idei első félévben már 357,5 ezer értékpapírszámlát tartottak nyilván a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. Közel 100 ezer számlával többet, mint két évvel ezelőtt.

Fontos határidő közeleg: egy évet is nyerhetsz a befektetésben ezzel a lépéssel 

Az értékpapír-állomány is gyarapodott, csaknem 2 ezer milliárd forinttal növekedett 2022 óta. A legutóbbi adatok szerint összesen 5367 milliárd van a TBSZ-számlákon

Fontos határidő közeleg: egy évet is nyerhetsz a befektetésben ezzel a lépéssel 

Az egy számlára jutó megtakarítás aktuális piaci értéke tehát 15 millió forint.