A podcast itt hallgatható meg:

Pénztárszövetség: nem érintik a kasszák stabilitását az ingatlancélú kivétek

A Grantis pénzügyi podcastjeit és videóit nem csak itt a blogon, hanem

Youtube-on

Spotify-on

Apple Podcasts-en

vagy a nagyobb podcast platformokon is hallgathatod! 

A podcast összefoglalóját itt olvashatod:

2:25 Önkéntes nyugdíjpénztárak több mint 30 éve vannak Magyarországon. Az elmúlt három évtizedben azon dolgoztak, hogy az emberek hosszú távon gondolkodjanak, félretegyenek, és felismerjék az öngondoskodás fontosságát. Éppen ezért először sokan meglepődtek, amikor tavaly ősszel felmerült az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlancélú felhasználásának lehetősége. A szakmabeliek azonban bíztak a takarékoskodókban, hogy akik már egyszer elköteleződtek a nyugdíjcéljuk mellett, azoknak a többsége ki is tart mellette.

5:15 Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat ingatlancélra a tavaly szeptember 30-ai egyenleg erejéig lehet felhasználni, az idei év folyamán, összesen három alkalommal. Ingatlancél lehet az ingatlanvásárlás, a felújítás és a hiteltörlesztés is. Az eddigi tapasztalatok alapján a felhasználás mértéke az elmúlt néhány hónapban viszonylag visszafogott volt. A tagság 1,5 százaléka nagyságrendileg a vagyon 1,5 százalékát igényelte. Számít a szezonalitás is, az év első két hónapjában a hitel elő- és végtörleszés volt a legnépszerűbb cél, most tavasszal pedig a felújítás. A legfrissebb becslések szerint 150 és 200 milliárd forint között alakulhat a felhasználás mértéke, ami a 2300 milliárd forintos vagyon mellett egyáltalán nem veszélyezteti a pénztárak stabilitását. 

11:40 A Pénztárszövetség arra számít, hogy aki most hozzányúl a megtakarításához, később emelni fogja a befizetéseit. A tagdíjbevételek várhatóan idén is növekedni fognak. A pénztárak kiemelkedően jó hozamokat értek el az elmúlt években. Több olyan pénztári portfólió is volt, amely 20-30 százalékos hozamokat termelt.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak előnyei közé tartozik:

  • a legolcsóbb nyugdíjcélú megtakarítás, a vagyonarányos költségmutató (TKM) 20-30 éves távon akár 1 százalék alatti is lehet

  • alacsonyak a tagdíjak, akár már havi néhány ezer forinttól is elindítható a megtakarítás

  • rugalmas a termék, bármikor szüneteltethető a megtakarítás

  • három év után a tagi egyenleg 30 százaléka felvehető tagi kölcsönként

  • 10 év után három évente adómentesen felvehető a hozam 

  • a takarékoskodóknak nem kell aktívan foglalkoznia a befektetéssel, kész portfóliók közül választhatnak

  • transzparens, a tagok online követhetik az egyenlegüket

18:37 Magyarországon a nyugdíjpénztári megtakarítóknak nem kell aggódniuk a piaci volatilitás, például a Trump-hatás miatt. A vagyon 42 százaléka magyar állampapírban van.

24:03 Sokak számára fájó pont a munkáltatói befizetések után járó adómentesség megszüntetése. A munkáltató most ugyanúgy adózik, mint a jövedelem után. A 20 százalékos adójóváírás megmaradt, évi maximum 150 ezer forintig.

25:58 A demográfiai helyzetre a nyugdíjrendszereknek is reagálniuk kell. Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok nagy része még a ‘90-es években, illetve a 2000-es évek elején lépett be, és ők hamarosan nyugdíjba mennek. Fontos lenne az utánpótlás, a fiataloknak a nyugdíj előtt azonban jellemzően más céljaik vannak. Az új belépők átlagéletkora 41 év. A pénztárak aktívak a toborzásban, amiben a digitalizáció is segít. 

38:14 A Pénztárszövetségnek több javaslata is lenne a jövőre nézve. Például hasznos lenne, ha nagyobb mozgásteret kaphatnának az árazásban. A 4 ezer forintos belépési díj mintegy 20 éve változatlan. Szintén előremutató lenne, ha a mostani legfeljebb 150 ezer forintról növekedne az adójóváírás összege vagy más állami támogatást is nyújtanának. A legerősebb eszköz a munkáltatói hozzájárulás támogatásának visszavezetése lenne. Ezekkel a lépésekkel a fiatalokat is könnyebben meg tudnák szólítani.