Jövőre még szegényebbek lehetnek a nyugdíjasok a dolgozókhoz képest
- Írta: Végh Nóra
- publikálva: 2024. november 29.
- frissítve: 2024. december 03.
- Olvasási idő: 5 perc
Főbb megállapítások
- Két év leforgása alatt 200 ezer forinttal emelkedhet a minimálbér.
- Mindeközben az átlagnyugdíjak jövőre várhatólag csak 8 ezer forinttal emelkednek.
- Ha a nyugdíjak tartósan lemaradnak a bérekhez képest, az fokozhatja a nyugdíjasok relatív elszegényedését.
Két év alatt a duplájára emelkedhet a minimálbér
A minimálbér emelésről eddig a következőket lehet tudni:
- Jelenleg nettó 177 422 forint a nettó minimálbér összege.
- 2025-ben a minimálbér 9 százalékkal emelkedik, nettó 193 390 forintra,
- 2026-ban várhatóan további 13 százalékkal, nettó 328 618 forintra,
- 2027-ben pedig újabb 14 százalékkal, nettó 374 624 forintra növekedhet.
A garantált bérminimumról egyelőre a jövő évi, 7 százalékos emelés ismert, azaz 231 965 forint lesz.
A nyugdíjaknál nagyítóval kell keresni az emelést
A minimálbér emelést mindig hosszas tárgyalások előzik meg a kormány, a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletek között. A nyugdíjemelésnél azonban egyetlen szám, a következő évi inflációs előrejelzés az irányadó. A költségvetési törvényjavaslat 3,2 százalékos fogyasztói árnövekedéssel számol, ez azt jelenti, hogy ekkora nyugdíjemelésre számíthatnak a nyugdíjasok.
A KSH adatai szerint az átlagnyugdíj idén 230 940 forint, a jövő évi 3,2 százalékos emeléssel pedig várhatólag 238 330 forint lesz, ami mindössze 8 ezer forintos emelést jelent.
Itt azonban még nem teljesen ért véget a történet, ugyanis év közben még lehetnek kiigazító intézkedések. Amennyiben az infláció meghaladja a nyugdíjemelés mértékét, akkor a kormány nyugdíjkorrekciót alkalmazhat. Erről általában az első nyolc hónap inflációs adatai alapján szoktak dönteni, és akkor visszamenőleg is megkapják a nyugdíjasok az emelést.
Idén azonban ez elmaradt, mivel az év eleji 6 százalékos emelés magasabb volt a 3,7 százalékos átlagos inflációnál. Az MNB előrejelzése szerint 2025-ben 2,7 és 3,6 százalék között alakulhat az infláció.
Szintén érdemes számításba venni a nyugdíjprémiumot is. Bár idén ez is elmaradt, mivel a prémium kifizetését a 3,5 százalék feletti GDP-növekedéshez kötik. A kormány 2025-re egyébként 4,1 százalékos GDP-növekedést prognosztizál, tehát jövőre még lehet esély a nyugdíjprémiumra.
A prémiumot úgy számítják, hogy a tényleges gazdasági növekedésből – most ezzel a feltételezett 4,1 százalékkal számolunk –, kivonják a 3,5 százalékot, ennek értéke 0,6, majd ezt megszorozzák a nyugdíj negyedével, de legfeljebb 20 ezer forinttal. Így 12 ezer forint lehet a nyugdíjprémium mértéke. Ha azonban ennél alacsonyabb lesz a GDP, akkor a szorzó is kevesebb lesz, és csak néhány forintos emelésre lehet számítani.
A 13. havi nyugdíj viszont jövőre azoknak jár, akik már februárban is nyugdíjasok, ugyanis a februári nyugdíjjal együtt érkezik a plusz juttatás, a többiek már csak a következő évben részesülhetnek benne.
Egyre nagyobb a szakadék a bérek és a nyugdíjak között
Öregségi nyugdíjban a magyar lakosság ötöde, azaz 2 millió ember részesül. A mostani 433 ezer forintos átlagbérhez képest több mint 200 ezer forinttal marad el az átlanyugdíj, és jövőre épphogy pár ezer forinttal lesz magasabb az aktuális bérminimumnál.
Korábbi, a nyugdíjszegénységgel foglalkozó cikkünkben bemutattuk, hogy a nyugdíjasok fele idén is 200 ezer forint alatti nyugdíjból kénytelen megélni. A szegénységben és társadalmi kirekesztődésben élő nyugdíjasok aránya pedig a tavalyi évben már 28,4 százalékra emelkedett, azaz a nyugdíjasok közel harmada érintett.
Ha nem várnál az állami nyugdíjra, már most gondoskodhatsz a jövődről
Az állami nyugdíjhelyzet továbbra sem kecsegtető, viszont privát nyugdíj megtakarítással még az aktív, egészséges éveidben könnyedén tehetsz érte, például a fizetésed 10 százalékának megtakarításával, hogy idős korodra tisztességes nyugdíjad legyen.
Az államtól független privát nyugdíj előtakarékossági formákkal, mint az önkéntes nyugdíjbiztosítással, a nyugdíj előtakarékossági számlával és a nyugdíjbiztosítással akár infláció feletti hozamokat is el tudsz érni, így a pénzed megőrzi majd a vásárlóerejét. A Grantis tapasztalt nyugdíjszakértői örömmel segítenek eligazodni a lehetőségek között.
Ebben a cikkben
Tartalomjegyzék
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.
Itt kérhetsz teljes összehasonlítást!
Több mint 80 pénzintézeti ajánlatot versenyeztetünk neked! Csak annyi a dolgod, hogy visszahívást kérj tőlünk, tanácsadónk 1 munkanapon belül visszahív és személyre szabottan hasonlítja össze neked a pénzügyi megoldásokat.