Babakötvény – megéri belefektetni?

Ahhoz, hogy ezt eldöntsük, választ kell adnunk a legfontosabb kérdésekre:

  • Mire jó a Babakötvény és a Start-számla?
  • Mennyi az állami támogatás?
  • Mik az előnyei, hátrányai?
  • Miért érdemes Babakötvényen kívül másban is gondolkodni?

A babakötvény az egyik, de nem az egyetlen megoldás.

2019-re, a gyermek megtakarítások fogalomköre szinte teljesen összemosódott a Babakötvénnyel, ez azonban nem az egyetlen, hanem csak az egyik féle (az állami)  megoldás arra, hogy gyermekednek tőkét gyűjts össze a 18. születésnapjára, amellyel majd könnyebben tud nekivágni az életnek.

Egyébként 2012-ig a babakötvény, még a kereskedelmi bankok kínálataiban is elérhető volt, 2012-től azonban, államosították azaz ez a konstrukció már csak a Magyar Államkincstárnál vehető igénybe.

A köznyelvben babakötvényként ismert gyermek megtakarítási típus gyakorlatilag egy olyan állam által kínált letéti számla és értékpapír számla, amelyen összesen 1 féle értékpapír vásárolható: A babakötvény nevű papír, egy fix lejáratú inflációkövető magyar állampapír, amely mindig az előző évi inflációnál 3%-kal magasabb kamatot kínál.

Babakötvény összehasonlítás

A babakötvénnyel tehát a gyermekednek félretenni kívánt pénzt hosszú távra kölcsönadod az államnak, aki ezért cserébe az infláció feletti 3%-os kamatot fizet neked. Ezen kamaton felül pedig az állam maximum havi 500! Ft adókedvezményt is jóváír a számlára.

Az infláció feletti 3%-os éves hozam sok vagy kevés? Ezt döntsd el te, ha viszont azt mondod, hogy neked kevés akkor a jó hírünk az, hogy egyéb megtakarításokkal, akár magasabb hozamot is elérhetsz hosszútávon!

A babakötvény így az egyszerűsége és és az adókedvezmény korlátja miatt ideális választás lehet azoknak, akik csak havi néhány ezer forintot szeretnének félretenni a gyermeküknek. Ha viszont legalább havi 10.000 Ft-os megtakarításban gondolkozol, és a maximális elérhető hozamra törekszel, akkor erősen ajánlott, hogy ismerd meg a többi gyermek megtakarítási lehetőséget is.

Állami babakötvény vs. piaci gyermek megtakarítások

Nem csak az államkincstár, de a kereskedelmi bankok és biztosító társaságok is kínálnak olyan népszerű gyermek megtakarítási számlákat, amelyeket több ezren választanak havonta. A piaci számlák nagy előnye, hogy folyamatosan versenyben vannak egymással, tehát igen jó feltételeket kínálnak, másrészt pedig ezekkel a számlákkal a babakötvénnyel ellentétben nem csak magyar állampapírokba fektethetünk. A további fő különbségeket ebben a táblázatban foglaltuk össze:

Miben különbözik az állami és a piaci gyermek megtakarítás?

TulajdonságÁllami babakötvényPiaci gyermek megtakarítások
ELÉRHETŐ HOZAMInfláció + 3%Inflációtól függetlenül akár több is
KÖLTSÉGKöltségmentesAjánlattól függően
MÖGÖTTES BEFEKTETÉS1 féle állampapír20-50 féle értékpapír
HOZZÁFÉRÉS18 év után18 év előtt is
FŐ ELŐNYEEgyszerű megnyitniAz elérhető hozamnak nincs korlátja
FŐ HÁTRÁNYAAz elérhető hozam korlátozva vanFüggetlen szakértő nélkül nehéz jól választani

Összehasonlítjuk neked a legjobb biztosítói gyermek-megtakarításokat!

A piaci gyermek megtakarítások legfontosabb előnye, hogy nem vagyunk beleszorítva a magyar állampapírba, hanem nemzetközi értékpapírok közül is válogathatunk, így egyrészt a hozamunk nem a magyar inflációhoz kötött, másrészt mértéke akár az éves  3% többszöröse is lehet. Persze nagyon nem mindegy, hogy melyik ajánlatot választjuk!

Több mint 20 hazai pénzintézettel állunk kapcsolatban. Segítünk megkeresni a hozzád illő ajánlatot!

A választás tétje: Milyen a különbség az egyes gyermek megtakarítások között?

A piaci gyermek megtakarítások között legalább annyi eltérés van mint a különböző autó márkák és típusok között. A fő paraméterek, amelyeket ezeknél meg kell vizsgálnunk a:

  • költségek
  • a választható befektetések és várható hozamok
  • és a rugalmassági feltételek (hozzáférés, bónuszok, értékkövetés, stb…)

Itt pedig nagyon fontos ismerni a tényeket, mert azon túl, hogy 10-15-20 évre köteleződünk el egy megoldás mellett, az sem mindegy, hogy a lejáratkor mekkora induló tőkével tudjuk támogatni gyermekünket.

Egy jó és egy rossz választás között a legvégén akár milliós különbségek is lehetnek!

Babakötvény összehasonlítás

Tudjuk, hogy a legjobbat szeretnéd gyermekednek. A mi munkánk, hogy ebben segítsünk neked!

A babakötvényt ismered, de már nem vagy biztos benne, hogy az a legjobb. Használtad a kalkulátorunkat, tehát nagyjából képben vagy, hogy mennyi pénzt tudnál összegyűjteni gyermekednek, de hogyan is jönnek ki ezek a számok? Nincsen sem időd, sem kedved további cikkeket vagy szerződéses feltételeket elolvasni vagy a bankok / biztosítók ügyfélszolgálatain várakozni.

Szükséged van egy emberre, aki minden kérdésedre választ ad. Egy független szakértőre, akivel össze tudjátok hasonlítani a babakötvényt a többi megtakarítással és aki a pénzintézetek helyett téged képvisel. A lehető legmagasabb hozamot szeretnéd elérni, a lehető legkisebb költségek mellett és fontos számodra, hogy a félretett pénz biztos helyen legyen, azaz 15-18 év múlva a gyermeked 100% hogy a legjobbat kapja tőled. Havonta több száz embernek segítünk eligazodni a fenti kérdésekben. Engedd meg, hogy bemutatkozzunk.

Kik vagyunk mi?

Sok év szakmai tapasztalattal rendelkező független tanácsadók vagyunk a GRANTIS Hungary Zrt. tanácsadó cégnél. Többen a családanyák és családapák nehéz, de mégis élményekkel teli életét éljük. Éppen ezért nemcsak a gyereknevelés szépségeit ismerjük jól, hanem tisztában vagyunk az anyagi kihívásokkal is: elvégre szülőnek lenni az egyik legnehezebb hivatás. Hiszünk viszont abban, hogy ügyes pénzügyi tervezéssel mindenki jobbá és könnyebbé teheti gyermeke későbbi életét.

Mindenkinek joga van a független és őszinte tanácsadáshoz, ahol az előnyök mellett az apróbetűs részeket is elmondjuk.

Babakötvény összehasonlítás

Ezért válaszd tanácsadásunkat

✔ 100+ ajánlat egy helyen

Babakötvény? TBSZ? Gyermekcélú életbiztosítás? 100-nál is több lehetőség közül segítünk kiválasztani a hozzád leginkább illőt, időt és energiát spórolva neked.

✔ Függetlenek vagyunk

Egy értékesítő csak a saját termékét árulja, mi viszont a teljes megtakarítási piacot figyelemmel kísérjük, így biztos lehetsz benne, hogy a hozzád leginkább illő megoldást találod meg. Tanácsadásunk ingyenes és kötelezettségmentes.

✔ Nincs apróbetűs rész

Alaposan ismerjük a megtakarítási konstrukciókat és a szerződésben rejlő apróbetűs részeket. Nem engedjük, hogy olyat válassz, ami később a gyermeked hátrányára válna. Ha kell, felvesszük a kapcsolatot a pénzintézetekkel, és képviseljük az érdekeidet.

Babakötvény összehasonlítás

Ezeket mérjük fel egy tanácsadáson, amikor a gyermekednek keresünk megtakarítást

Ha tőlünk kérsz tanácsot ahhoz, hogy melyik gyermekcélú megtakarítást érdemes választanod, akkor mindenekelőtt felmérjük a személyes élethelyzeted:

  • Mekkora összeget tervezel félretenni a gyermekednek?
  • Hány kiskorú gyermeked van?
  • Van-e lakáshiteled vagy egyéb hiteled?
  • Milyen rendszer szerint adózol? Magánszemély, vállalkozó vagy?
  • Aktív befektetőként vagy inkább passzív megtakarítóként gondolsz magadra?

Miután ezeket felmértük, a több száz opciót 3-5 választási lehetőségre tudjuk szűkíteni, így személyre szabott, az igényeidhez maximálisan illő ajánlatok közül válogathatsz.

Akik már részt vettek tanácsadásunkon:

Több száz szülőnek adtunk már pénzügyi tanácsot:

Ezt gondolják a Grantisról


google ratings

4,98

( 1648 vélemény alapján )

Megnézem

Gyakori kérdések


Mennyi pénzt tegyek félre havonta?

A havi kereseted 10%-át, de legalább havi 15-20.000 forintot érdemes félretenned gyermeked részére, ha a munkába állásának költségeit fedezni szeretnéd.


A gyermekem hány éves korában kezdjek el félretenni?

Minél előbb kezded el, annál kisebb havi összegből el tudod érni ugyanazt az eredményt. Ráadásul számos megtakarítási kedvezmény jár egy újszülöttnek, tehát már a terhesség alatt érdemes elkezdeni. Természetesen akkor sem vagy elkésve, ha már óvodás korú vagy általános iskolás gyermeked van.


Mikor férhet hozzá a gyermekem a Start-számlán gyűjtött pénzhez?

A jogszabályban rögzítve van, hogy ehhez az összeghez csak nagykorúként nyúlhat hozzá, vagyis 19 éves kora után, előtte nincs rá mód.


Hol indíthatok Start-számlát?

Kizárólag a Magyar Államkincstár ügyfélszolgálatain indítható Start-számla.


Gyűjthetek egy Start-számlán 2 gyermekemnek pénzt?

Hivatalosan nem, hiszen ez a gyermek nevére szól. Ez azt jelenti, hogy mindkét gyermekednek külön Start-számlán érdemes gyűjtened.


Muszáj pénzt fizetnem a Start-számlára, miután elindítottam?

A Start-számla esetén nincs díjfizetési kötelezettség, vagyis nem kötelező rendszeresen pénzt félretenni. Nagy pénzügyi kontrollra és tudatosságra van tehát szükség, hiszen ha elmarad egy-egy befizetés, akkor azzal a végösszeg lesz kisebb.


Mi történik, miután leadom a jelentkezésem?

Jelentkezésed leadása után egy munkanapon belül felhív a személyes pénzügyi tanácsadód, aki telefonos előfelmérést tart az elképzeléseidről, majd időpontot egyeztettek. Egy személyes tanácsadás keretében megmutatja a 3-5 hozzád leginkább illő ajánlatot. A találkozóra egy kávézóban, az irodánkban vagy akár az otthonodban kerül sor.