Járóbeteg-ellátás
A fekvőbeteg-ellátással ellentétben a páciens elhagyja a kórházat, amint megkapta az ellátást, tartós megfigyelést nem igényel az állapota, és önmagát is el tudja látni. Ide tartozik minden orvosi konzultáció, az egynapos sebészet vagy az ambuláns ellátás.
A járóbeteg-ellátás minden olyan egészségügyi konzultációt, eljárást, kezelést vagy egyéb szolgáltatást jelent, amelyet kórházban vagy egészségügyi intézményben való éjszakai tartózkodás nélkül nyújtanak. A járóbeteg-ellátás egyik gyakori típusa az alapellátást nyújtó szolgáltatóval végzett rutinszerű fizikai vizsgálat, de a járóbeteg-ellátás piaca olyan szolgáltatásokkal bővült, mint például:
- Képalkotó diagnosztikai vizsgálatok, mint a röntgen és az MRI.
- Vérvizsgálat és vizeletvizsgálat
- fizikoterápia
- Kolonoszkópia
- Mammográfia
- Kemoterápia és sugárkezelés
- Bizonyos sebészeti beavatkozások, például csípő- és térdprotézisek, fogászati műtétek, gyomor bypass, mellnagyobbítás és egyéb beavatkozások akár ambulánsan is elvégezhetők.
Ezeket a szolgáltatásokat különböző járóbeteg-ellátó intézményekben nyújtják. Néhány példa erre az alapellátási klinikák, a közösségi egészségügyi központok, a sürgősségi ellátó klinikák, az ambuláns sebészeti központok, sőt egyes gyógyszertárak is az alapvető egészségügyi konzultációk és védőoltások céljából.
kapcsolódó fogalmak